Wrzesień jest miesiącem w którym wspominamy tragizm II wojny światowej. Na zajęciach poznaliśmy historię małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach. Opisane wspomnienia z czasów wojny z perspektywy pięcioletniej dziewczynki bardzo nas zaciekawiły. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak najwięcej na temat wojny i wybraliśmy się na wycieczkę do muzeum w Liceum Ogólnokształcącym w Łapach. Celem wycieczki było zapoznanie się i obejrzenie pamiątek dotyczących historii II wojny światowej. Ekspozycja muzealna przedstawiała na planszach fotograficznych okres wojny i okupacji. W szklanych gablotach znajdowały się książeczki wojskowe, bagnety, fotografie, broń i przedmioty z dawnych lat. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy zbiory i wysłuchaliśmy informacji przekazanych przez nauczycieli. Na zajęciach wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne. Wojna zabrała dzieciom lata beztroski rzucając je w świat poważnych problemów, dlatego wszyscy zgodnie mówimy – NIGDY WIĘCEJ WOJNY!
Fundacja Aktywizacja dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej realizuje zadanie pn. „Twierdza Osowiec - Nigdy nie zdobyta”. Projekt zakłada organizację podróży historycznej do Twierdzy Osowiec. Uczestnikom zostaną przybliżone dzieje jednej z nielicznych, nigdy nie zdobytych twierdz w Polsce.
Twierdza Osowiec powstała w drugiej połowie XIX wieku, położona jest na terenie osady Osowiec-Twierdza należącej do gminy Goniądz. Zasłynęła ponad sześciomiesięczną obroną podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku zaliczana do najnowocześniejszych twierdz świata. Korzystne naturalne usytuowanie terenu wokół Osowca (rozlewiska, trzęsawiska i bagna Biebrzy) skłoniły dowództwo wojsk carskich do rozpoczęcia budowy w latach 1882–1890 kompleksu obiektów o charakterze obronno-zaporowym. Powodem podjęcia decyzji o budowie umocnień w rejonie Osowca była potrzeba obrony północno-zachodnich granic Imperium Rosyjskiego przed atakiem z terenu Prus Wschodnich. Jednocześnie zlokalizowanie twierdzy w tym miejscu pozwalało na kontrolowanie linii kolejowej biegnącej z Ełku do Białegostoku.
Uczniowie naszej szkoły biorący udział w projekcie będą mieli okazję poznać miejsce pamięci związane z tradycjami oręża polskiego, które dla większości mieszkańców Podlasia jest mało znane, mimo, że znajduje się w naszym regionie.
Po wycieczce uczestnicy wyjazdu wezmą udział w warsztatach plastycznych. Dzieci narysują to, czego dowiedziały się o Twierdzy w Osowcu, przedstawią miejsca, które najbardziej zapadły im w pamięci. Wybrane prace zostaną wykorzystane do druku pocztówek promujących zadanie.
W tym roku we wrześniu przypada 28 rocznica Akcji Sprzątanie Świata - Polska. Pomysłodawcą akcji jest organizacja społeczna: Fundacja Nasza Ziemia. Przewodnie hasło akcji brzmi: Myślę, więc nie śmiecę. Ogólnym i najważniejszym celem projektu jest zadbanie o naszą planetę i rozbudzenie wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.
W związku z powyższym zwracamy się do wychowawców o zorganizowanie na lekcjach wychowawczych pogadanek na temat zasad i znaczenia segregowania śmieci. Zapraszamy do sprzątania terenów przyszkolnych oraz do wymyślania haseł i tekstów związanych z ekologią oraz ekologicznym trybem życia.
Hasła oraz zdjęcia prosimy przesyłać pod adresy opiekunów Samorządu Uczniowskiego:
W dniu 15.09.2021 r. obchodziliśmy w grupie 0 b "Dzień Kropki". Jest to Międzynarodowe święto, w którym chodzi o pokazanie dzieciom, iż każdy ma jakiś talent, a dorośli powinni pomagać te talenty odkrywać i rozwijać. Dzieci z naszej grupy tego dnia okazały się ogromną kreatywnością i zaprezentowały swoje talenty.
Szanowni Rodzice,
w dniach 21 września (klasy uczące się w budynku przy ul. Matejki 19) i 22 września (klasy uczące się w budynku przy ul. Polnej 9) zostaną zorganizowane spotkania z wychowawcami – wywiadówki.
W związku z sytuacją sanitarną nie organizujemy ogólnego zebrania w salach gimnastycznych, zapraszamy na spotkania bezpośrednio z wychowawcami do sal lekcyjnych. Informacje dyrekcji szkoły przekażą Państwu wychowawcy.
Przypominamy o konieczności stosowaniu zasłon ust i nosa na terenie szkoły oraz dezynfekcji dłoni.
W dniu 21 września 2021r. w budynku przy ul. ul. Matejki 19 zapraszamy na spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych w następujących godzinach:
Godz. 17:30 klasy: 4a – sala nr 109 , 4b – sala nr 113, 5a - sala nr 102,
5c - sala nr 103.
Godz. 17:45 klasy: 7a - sala nr 115, 7b - sala nr 105, 7d - sala nr 107,
Godz. 18:00 klasy: 8b - sala nr 20, 8c - sala nr 10, 8d - sala nr 22.
W dniu 22 września 2021r. w budynku przy ul. Polnej 9 zapraszamy na
spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych w następujących godzinach:
Godz. 17:15 – oddział przedszkolny 0a – sala nr 23
Godz. 18:15 – oddział przedszkolny 0b – sala nr 22
Godz. 17:45 - oddział przedszkolny 0c – sala nr 24
Godz. 17:30 klasy: I a - sala nr 11, I b – nr 18, I c - sala nr 21;
Godz. 17:45 klasy: II a – sala nr 9, II b – sala nr 19, II c - sala nr 10;
Godz. 18:00 klasy: III a - sala nr 8, III b - sala nr 7, III c - sala nr 20;
Godz.17.30 klasa Vb – sala 33;
Godz. 18:10 klasy: IVc - sala nr 32, VI a – nr. 31, VII c - sala nr 30; VIII a - sala nr 27; I d - sala nr 35, VI b sala nr 25, VIII e – sala nr 36, VIII F – sala nr 29 -
Uczniowie klasy Ia na swoją pierwszą szkolną wycieczkę udali się do pobliskiej Biblioteki Publicznej. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Dzieci z zainteresowaniem zwiedziły nowoczesne pomieszczenia czytelni i wypożyczalni dla dzieci i dorosłych, miały możliwość przejścia między regałami. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Na koniec wszyscy oddali się beztroskiej zabawie w kąciku dla malucha. Dziękujemy wszystkim Paniom, które z życzliwością nas przyjęły i tak ciekawie opowiadały o swoim miejscu pracy.
Wychowawczynie kl. Ia
Jolanta Rydzewska i Dorota Dargiewicz
Drodzy Uczniowie, Rodzice i przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach
W dniu 13 września 2021r. rozpoczęło się głosowanie mieszkańców, którzy będą mogli zdecydować, które zadania zostaną zrealizowane w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Łapy. W ramach edycji na rok 2021 zostanie zrealizowanych 8 zadań z maksymalną kwotą 100 000 zł na każde z nich.
W poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego zrealizowaliśmy rozbudowę przyszkolnego placu zabaw oraz budowę placu do ćwiczeń Street Workout. Wkrótce zostaną rozpoczęte prace polegające na remoncie części nawierzchni naszego szkolnego boiska przy ul. Polnej.
Dziękujemy za Wasze głosy!
Do Budżetu Obywatelskiego Gminy Łapy 2022 zgłosiliśmy do wykonania jedno zadanie. Chcemy rozbudować przyszkolny plac zabaw przy budynku szkoły w lokalizacji przy ul. Polnej 9. Planujemy usunięcie części starych betonowych płytek na tzw. „wybiegu” od strony boiska wielofunkcyjnego i powiększenie istniejącego placu zabaw o nowe urządzenia. Plac i rekreacyjne tereny przyszkolne pozostaną do dyspozycji mieszkańców tak, jak funkcjonowało to dotychczas.
Każdy mieszkaniec może zagłosować tylko jeden raz wskazując wybrane przez siebie zadanie poprzez postawienie znaku X. Jeśli na karcie do głosowania zostaną zaznaczone 2 lub więcej zadań – zostanie ona uznana za nieważną. Podobnie, jeżeli mieszkaniec złoży 2 lub więcej kart do głosowania, wszystkie zostaną uznane za nieważne. Wypełnioną Kartę do głosowania można złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Łapach do urny oznaczonej "Budżet Obywatelski", przesłać na adres Urzędu Miejskiego w Łapach ul. Gen. Wł. Sikorskiego 24, 18-100 Łapy z dopiskiem "Budżet Obywatelski 2021" lub przekazać za pośrednictwem dziecka do szkoły – przekażemy je do Urzędu Miejskiego. Osoby niepełnoletnie (również wszyscy nasi uczniowie), które będą chciały oddać swój głos, mogą to zrobić dołączając do karty głosowania wypełnioną i podpisaną przez rodzica zgodę opiekuna ustawowego. Z nieważny uznaje się głos osoby niepełnoletniej bez podpisanej przez rodzica/opiekuna „Zgody opiekuna ustawowego”
Druki karty do głosownia oraz zgody opiekuna można otrzymać w sekretariatach szkoły
GŁOSUJMY NA ZADANIE NR 9
Serdecznie dziękuję w imieniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach
Daniel Gołaszewski
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele
Aktualny plan lekcji opublikowany
na stronie internetowej naszej szkoły
Obowiązuje od 13 września 2021 r. (poniedziałek).
PLAN LEKCJI
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Odpłatność za obiady we wrześniu wynosi:
klasy „0” – 126 zł
klasy I – VIII – 76 zł
Wpłaty należy dokonać przelewem na konto w nieprzekraczalnym terminie do 10 września.
Prosimy o terminowe regulowanie płatności.
Nr konta: Biuro Obsługi Szkół Samorządowych
13 1160 2202 0000 0000 5918 1143
Tytułem: obiady za miesiąc …… imię i nazwisko dziecka ,klasa
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele
z powodu organizacji pracy szkoły obecny plan lekcji obowiązuje
od 2 września do 5 września 2021 r. (czwartek, piątek).
Informacje dotyczące zmiany planu lekcji będą podane w przyszłym tygodniu.
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Pracownicy łapskiej Jedynki.
Po wakacyjnej przerwie wracamy do stacjonarnej nauki w murach naszej szkoły. Podjęliśmy działania, by pobyt uczniów i pracowników w budynkach szkoły był bezpieczny oraz dostosowany do nowych zasad i wytycznych. O wszystkich szczegółowych rozwiązaniach będziemy informowali Rodziców oraz Was drodzy Uczniowie. Podczas spotkań w dniu 1 września wychowawcy zapoznają uczniów ze zmianami wprowadzonymi w pracy szkoły.
Drodzy Rodzice, liczymy na Waszą współpracę, odpowiedzialność
i zrozumienie. Od nas – dorosłych zależy komfort pobytu w szkole i bezpieczeństwo dzieci.
W dniu 1 września 2021 r. rozpoczniemy kolejny rok szkolny. W związku z sytuacją sanitarną tego dnia nie organizujemy ogólnego zebrania w salach gimnastycznych, a prognozy pogody na ten dzień nie są optymistyczne i spotkania na świeżym powietrzu mogą nie być możliwe.
Uczniów uczęszczających do budynku przy ul. Polnej 9 zapraszamy na spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych w następujących godzinach:
9.50 – oddział przedszkolny 0a – sala nr 23 (dziecko + 1 rodzic/opiekun);
10.40 – oddział przedszkolny 0b – sala nr 22 (dziecko + 1 rodzic/opiekun);
11.30 - oddział przedszkolny 0c – sala nr 24 (dziecko + 1 rodzic/opiekun);
godz. 9.00 – klasy I (uczeń + 1 rodzic/opiekun):
I a – sala nr 11, I b – sala nr 18, I c – sala nr 21;
godz. 9.20 – klasy II (uczeń bez udziału rodzica, rodzice pozostają na zewnątrz szkoły):
II a – sala nr 9, II b – sala nr 19, II c – sala nr 10;
godz. 9.40 – klasy III (uczeń bez udziału rodzica, rodzice pozostają na zewnątrz szkoły):
III a – sala nr 8, III b – sala nr 7, III c – sala nr 20;
godz. 10.00 – klasy IV-VIII (uczeń bez udziału rodzica, rodzice pozostają na zewnątrz szkoły):
IVc – sala nr 33, Vb – sala nr 32, VI a – sala nr 30, VII c – sala nr 31, VIII a – sala nr 34;
I d – sala nr 35, VI b – sala nr 25, VIII e – sala nr 36, VIII f – sala nr 29 – uczniowie z opiekunami.
Uczniów uczęszczających do budynku przy ul. Matejki 19 zapraszamy na spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych w następujących godzinach:
9.00 – klasy IV
wychowawczyni klasy IV a spotka się z uczniami przy wejściu bocznym od strony szatni,
wychowawczyni klasy IV b spotka się z uczniami przed wejściem głównym do budynku szkoły, a następnie uczniowie wraz z wychowawcami przejdą do wyznaczonych sal lekcyjnych
IV a – sala nr 109,
IV b – sala nr 113.
Rodzice klas 4 mogą wejść do budynku szkoły i przebywać w strefie dla rodzica.
Pozostali uczniowie (kl. V – VIII) wchodzą do budynku szkoły samodzielnie – wejście boczne – szatnia. Obowiązuje dezynfekcja rąk.
9.30 – klasy V:
Va – sala nr 102, Vc – sala nr 103,
9.50 – klasy VII:
VII a – sala nr 115, VII b – sala nr 105, VII d – sala nr 107,
10.10 – klasy VIII:
VIII b – sala nr 20, VIII c – sala nr 10, VIII d – sala nr 22.
Podczas przebywania w budynku szkoły w przestrzeniach otwartych (korytarze, szatnia) proszę Rodziców o zakrywanie ust i nosa, a wszystkich przebywających w budynkach szkoły o zachowanie odpowiedniego dystansu od siebie.
Szanowni Państwo
Z powodów organizacyjnych listy uczniów klas pierwszych
wraz z informacją o wychowawcach poszczególnych klas,
zostaną wywieszone na drzwiach w głównym wejściu do szkoły,
przy ul. Polnej w piątek 27.08.2021r.
około godz. 13.
Wyprawka do klasy zerowej
rok szkolny 2021/2022
ZESZYTY (bez marginesów, obłożone i podpisane):
- 16-kartkowy w kratkę,
- 16-kartkowy w dwie linie,
- 16-kartkowy zeszyt w kratkę do kontaktu z rodzicami.
* Strój gimnastyczny: biała koszulka i czerwone spodenki w worku (podpisany)
* Piórnik z wyposażeniem: 2 ołówki, kredki ołówkowe - najlepiej Bambino (grube), gumka, temperówka, mazaki, nożyczki z okrągłymi końcówkami
Buty na zmianę (z jasną podeszwą);
Podpisane przybory dziecka będą przechowywane w klasie.
Pozostałe materiały potrzebne do pracy dla dziecka oraz komplet książek wraz dodatkowymi z materiałami „Planeta dzieci” wydawnictwa WSiP będą zakupywane zbiorczo przez wychowawców. Prosimy, by nie dokonywali Państwo zakupów samodzielnie.
Podręczniki, zeszyty ćwiczeń do języka angielskiego oraz materiały pomocnicze do religii zostaną ustalone na początku roku po spotkaniu z nauczycielami tych przedmiotów.
Odpowiedzi na wszystkie pytania uzyskają Państwo podczas pierwszego spotkania w dniu 1 września 2021 r.
Listy dzieci w oddziałach przedszkolnych zostaną wywieszone na tablicy informacyjnej nie później niż 26 sierpnia 2021r.