23 września 2018 r. w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Ku Niepodległej” Szkoła Podstawowa nr 1 im Papieża Jana Pawła II w Łapach wzięła udział w uroczystych obchodach 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. We współpracy z Miejskim Domem Kultury przygotowała i przeprowadziła grę terenową ”Ku Niepodległej”. Celem gry było sprawdzenie posiadanej przez dzieci Miasta i Gminy Łapy wiedzy na temat wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ponadto uczestnicy gry musieli wykazać się znajomością symboli narodowych, hymnu, umiejętnością wykonania flagi polskiej oraz znajomością granic państwa. Z wielkim zaangażowaniem w grze brały udział całe rodziny, które miały możliwość wspólnej zabawy. Na pochwałę zasługują uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z nauczycielami: p. Beatą Drozdowską, p. Magdaleną Wrzos, p. Alicją Raciborską i p. Grzegorzem Hryncewiczem przygotowali stanowiska i zadania gry terenowej. Gra zakończyła się losowaniem nagród. Wszystkie dzieci biorące udział w grze, które prawidłowo odgadły hasło, otrzymały nagrody.
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Św. Jana Pawła II w Łapach
zapraszają rodziców naszych uczniów na pierwszą w tym roku szkolnym wywiadówkę, która odbędzie się
25 września 2018r. w sali gimnastycznej szkoły, ul. Polna 9.
O godz. 17.00 - spotkanie ogólne w sali gimnastycznej, następnie zebrania z wychowawcami w salach lekcyjnych.
O godz. 18.30 zebranie przewodniczących rad oddziałów klasowych w stołówce.
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły, członków ich rodzin i wszystkich Łapiaków na imprezę plenerową "Zajęcie Stacyi" w niedzielę 23 września od godz. 16.00 na plac przed Domem Kultury w Łapach
Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 lat przedstawiona zostanie z udziałem pirotechników i grupy rekonstrukcyjnej 10. Pułku Ułanów Litewskich oraz aktorów Teatru Kaprys w niedzielę 23 września na placu przed Domek Kultury w Łapach. Impreza rozpocznie się o godz. 16.00 koncertem Lecha Makowieckiego oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Ok. godz. 18.00 odbędzie rekonstrukcja wydarzeń z listopada 1918 r. A o 19.00 zapraszamy na potańcówkę przy muzyce lat 20. i 30. Będzie koncert Lecha Makowieckiego oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem Łapskie Nutki i dziećmi z Ogniska Muzycznego. Dla najmłodszych odbędzie się wielka gra niepodległościowa przygotowana przez nauczycieli z SP1.
Impreza w niedzielę, 23 września, to jedna z wielu inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych, mających na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń historycznych oraz osób związanych z odzyskaniem niepodległości.
Projekt pn. „Koleje do Niepodległości” Fundacji Aktywizacja otrzymał dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich
Szanowni rodzice, nauczyciele, dziadkowie, zebrani goście a przede wszystkim wy moi drodzy uczniowie. Gdy przed dwoma miesiącami żegnaliśmy rok szkolny 2017/2018 przed nami roztaczała się wizja dwumiesięcznej przerwy od codziennych obowiązków. Wakacje szybko przeminęły a my ponownie spotykamy się w murach naszej placówki – takimi słowami zainaugurował rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 dyrektor naszej szkoły Daniel Gołaszewski.
Po przemówieniach burmistrz Łap p. Urszuli Jabłońskiej, proboszcza parafii p.w. Św. Krzyża w Łapach ks. Krzysztofa Jurczaka dalsze słowo skierował do uczniów dyrektor szkoły. P. Daniel Gołaszewski mówił min. o pracach remontowych, dzięki którym szkoła zyskała nową estetykę.
Dzisiaj chciałem szczególnie mocno powitać tych uczniów, którzy po raz pierwszy postawili kroki w murach Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi im Świętego Jana Pawła II w Łapach. Witam uczniów klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych. Nadal czuję się jeszcze pierwszakiem i początek roku szkolnego dla was i dla mnie to dzień wyjątkowy. Chciałbym przedstawić wychowawców oddziałów przedszkolnych: panią Renatę Gąsowską i panią Jolantę Sokół. Wychowawcami klas pierwszych będą: klasa Ia – p. Dorota Dargiewicz i p. Jolanta Rydzewska, Ib – p. Beata Łopieńśka, Ic – p. Bożena Perkowska. Wychowawcami klas czwartych będą : 4a – p. Beata Olędzka, 4b- p. Anna Kocińska, 4c- p. Agnieszka Łupińska i 4d – p. Krzysztof Łapiński – kontynuował p. dyrektor.
W naszej szkole aktualnie będzie się uczyło 530 uczniów w 27 oddziałach klasowych, w szkole będzie w sumie zatrudnionych 71 nauczycieli. Wymusza to na nas zmianę organizacji pracy, wydłuży się czas pracy placówki do 8 i 9 godziny lekcyjnej .
Uczniowie klas ósmych po raz pierwszy przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, a jego wyniki zadecydują o przyjęciu uczniów do szkół średnich. Chciałbym, abyście dołożyli wszelkich starań by właściwie spożytkować czas, który będziecie spędzali w naszej placówce. Niech waszym mottem staną się słowa, które znalazły się na ścianie poświęconej patronowi szkoły: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” A ja będę w tym roku wymagał wiele: od uczniów, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły ale również od siebie – podsumował Daniel Gołaszewski.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w dniu 3 września 2018r. o godz. 10.00 w sali gimnastycznej
Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im Św. Jana Pawła II ul. Polna 9, Łapy.
Wszystkich uczniów, rodziców zapraszamy w dniu 2 września 2018r. o godz. 17.00 na uroczystą
Mszę Św. do Kościoła Św. Krzyża w Łapach w intencji obrońców Ojczyzny oraz inaugurującą rozpoczęcie roku szkolnego.
O godzinie 18.00 zapraszamy na Plac Niepodległości w Łapach na uroczystości rocznicowe upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Zapraszamy do zapoznania się z WYPRAWKĄ SZEŚCIOLATKA, która znajduje się w Strefie rodzica
Zapraszamy do zapoznania się z WYPRAWKĄ PIERWSOKLASISTY , która znajduje się w Strefie rodzica
Wakacje….
Nadeszły wakacje. Za nami 10 miesięcy wytężonej pracy. Drodzy uczniowie, zasłużyliście na odpoczynek! – taki słowami rozpoczął apel kończący rok szkolny dyrektor naszej szkoły Daniel Gołaszewski. Życzą wam, by waszym przyjacielem w trakcie wakacji była książka, odłóżcie na bok tablety i smartfony i pielęgnujcie w tym czasie przyjaźnie w realu. Pamiętajcie o bezpieczeństwie, bo nie wyobrażam sobie, bo kogoś mogło zabraknąć tu 3 września, gdy spotkamy się tu po wakacjach – kontynuował dyrektor.
Po przemowie dyrekcji nastąpiła uroczystość wręczenia stypendiów przez Burmistrza Łap Panią Urszulę Jabłońską. Czterdziestu uczniów naszej szkoły uzyskało stypendia Burmistrza Łap za osiągnięcia artystyczne, sportowe i za wyniki w nauce.
Po wysłuchaniu części artystycznej dyrekcja szkoły wraz z wychowawcami wręczyli uczniom nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce oraz 100 % frekwencję. Nie zabrakło również życzeń od przedstawicieli rady Rodziców.
Ostatnim akcentem tego dnia były spotkania wychowawców z uczniami w klasach, by przekazać im wytęsknione świadectwa.
Do zobaczenia w dniu 3 września.
Uczniowie klas IV przystąpili do egzaminów na kartę rowerową. Testy z wiedzy teoretycznej oraz egzamin praktyczny na placu manewrowym stanowiły o zaliczeniu egzaminu. Uczniowie otrzymają swój pierwszy dokument upoważniający do bezpiecznego, samodzielnego poruszania się po drodze jako kierujących pojazdem jednośladowym. Życzymy bezpiecznej bezkolizyjnej jazdy.
Dnia 14 czerwca 2018r. klasa IIIa i nasza zeróweczka odbyły ostatnią w tym roku pożegnalną wycieczkę do Parku Rozrywki FASTPARK w Białymstoku. To były 3 godziny dobrej zabawy z mocnym zastrzykiem adrenaliny. Park jest podzielony na trzy strefy: Park Linowy dla dzieci (jest też dla dorosłych) z różnego rodzaju przeszkodami i skomplikowanymi przejściami zainstalowanymi między drewnianymi palami; Strefa Zabaw czyli karuzele, zjeżdżalnie, huśtawki, trampoliny, chińczyk gigant i wiele innych oraz Strefa Nauki, która cieszyła się największym zainteresowaniem uczniów klasy trzeciej. Była tam ścianka przytulanka, młyńskie koło, kołyska Newtona, powietrzna armata, fale w układzie wahadeł, ogniskowanie dźwięku, wir wodny, kalejdoskop, wirujący tunel, różne zwierciadła, gongi i wiele innych. Uczniowie korzystali ze wszystkich atrakcji pod okiem instruktorów i swoich opiekunów. Zrobili małą przerwę na kiełbaski z ogniska, które smakowały wybornie. Na koniec dla ochłody zjedli pyszne sorbetowe lody. To był udany dzień, na pewno tu jeszcze wrócimy. Serdecznie dziękujemy pani Annie Łapińskiej – Pękała za trzy lata współpracy przy organizowaniu wycieczek i dofinansowaniu większości z nich z projektów unijnych.
Jolanta Rydzewska
Dorota Dargiewicz
Beata Łopieńska
12 czerwca uczniowie klasy IIIA uczestniczyli w lekcji o bezpieczeństwie w sali edukacyjnej ,,OGNIK" w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Łapach. Poznaliśmy jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nas w domu, co może być zagrożeniem i źródłem pożaru. Dowiedzieliśmy się co to są i jak działają czujki dymu i czujniki tlenku węgla. Zgodnie z instrukcją wzięliśmy udział w zainscenizowanej ewakuacji z zadymionego pomieszczenia. Troje z nas podczas symulowanej rozmowy telefonicznej wezwało straż do pożaru. Wiele wiadomości dostarczyły nam również filmy edukacyjne. Obejrzeliśmy także samochód i wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas akcji ratunkowo - gaśniczych. Na koniec dostaliśmy specjalne certyfikaty „ Dzielnego Małego Strażaka”. Dziękujemy Panu Grzegorzowi Piekutowskiemu za zaproszenie i umożliwienie organizacji wycieczki.
Dorota Dargiewicz
Jolanta Rydzewska
Takiej możliwości chyba nikt z nas sobie nie wyobraża. Nie wziął jej też pod uwagę prowadzący zajęcia pan Mariusz Wiszniewski – prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Białymstoku. Pan Mariusz w dniach 8 i 11 czerwca poprowadził dla klas IV- VI edukacyjne warsztaty na temat roli pszczół w przyrodzie i gospodarce człowieka. Oprócz prezentacji multimedialnej wzbogaconej ciekawymi informacjami dotyczącymi życia i funkcjonowania tych niezmiernie pożytecznych owadów - pokazał dzieciom na czym polega praca pszczelarza i dlaczego warto nim zostać. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali prelekcji, chętnie oglądali wnętrze ula oraz niezbędne akcesoria potrzebne do pracy w tym zawodzie. Pytania skierowane do prelegenta świadczyły o dość dużej wiedzy dzieci w tym temacie. Okazało się, że niektórzy mieli z pszczołami do czynienia już wcześniej. Na koniec wykładu pan Mariusz wskazał na kilka działań ze strony ludzi, które będą wspierać rozwój pszczół a są nimi m.in.: sadzenie kwiatów i drzew owocowych, ograniczenie stosowania środków chemicznych i po prostu jak to powiedział słynny uczony Albert Einstein, że pszczoły trzeba pokochać.
Głównym organizatorem spotkania była Fundacja Drabina Rozwoju z Projektu Edukacji Przyrodniczej Obszarów natura 2000.
Renata Niwińska
Wycieczka szkolna 4-7 czerwca 2018
Maj i czerwiec to okres, w którym odbywa się najwięcej szkolnych wycieczek. Uczniowie SP1mieli okazję uczestniczyć w trzech kilkudniowych wycieczkach: klasy siódme odwiedziły Wrocław i Pragę, klasy piąte udały się do trójmiasta, a klasy szóste i czwarte odwiedziły Kraków, Tatralandię i Energylandię. Poniżej relacja z ostatniej z tych wycieczek.
W pierwszym dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy Królewskie miasto – Kraków. Dawna stolica Polski powitała nas upalną, słoneczną pogodą. Po spotkaniu z panią przewodnik, przeszliśmy pod Smoczą Jamę, a następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Była to niezwykła lekcja historii Polski – obejrzeliśmy dziedziniec zamku, zwiedziliśmy Katedrę Wawelską z Dzwonem Zygmunta i kryptami. Po wizycie na Wawelu, przeszliśmy Drogą Królewską pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3, zajrzeliśmy na dziedziniec Collegium Maius, z oddali wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, a na Rynku Głównym podziwialiśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Po przyjeździe do Poronina czekała na nas kolacja oraz zabawy
i integracja w pensjonacie.
Drugi dzień wycieczki to wizyta w słowackim kompleksie basenowym Tatralandia, gdzie czas upłynął nam na korzystaniu z wodnych atrakcji.
Środa przyniosła nam namiastkę prawdziwej górskiej wprawy. Nasza trasa prowadziła szlakiem spod Wielkiej Krokwi, Doliną Białego do Kuźnic - dolnej stacji wyciągu na Kasprowy Wierch. Kolejnym punktem zwiedzania była kaplica na Jaszczurówce, a na zakończenie udaliśmy się na najbardziej znany deptak w Polsce – Krupówki. Wieczorem, mimo zmęczenia, nie zabrakło sił na zabawy integracyjne oraz dyskotekę.
Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Energylandii, największym polskim parku rozrywki. Korzystaliśmy z pięknej pogody i atrakcji parku, a szczególnie rolleracosterów, na przejażdżkę którymi dali się również namówić nauczyciele. Po obfitym obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Z pewnością jeszcze niejednokrotnie będziemy wspominać naszą czerwcową wyprawę.
11 czerwca odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego „O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY”. Zadaniem uczniów było poprawne napisanie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym dyktanda o tematyce wiosennej. Do zaciętej rywalizacji przystąpili reprezentanci klasy drugiej i klas trzecich wyłonieni w drodze dowolnie przeprowadzonych eliminacji klasowych.
Oto lista zwycięzców, którzy z ortograficznymi pułapkami poradzili sobie doskonale:
klasa II
laureat Mateusz Olszewski
klasy III
I miejsce – Jakub Michalski kl. IIIa
II miejsce – Milena Brzozowska kl. IIId
III miejsce – Jakub Tadaj kl. IIIb
Gratulujemy uczestnikom oraz ich opiekunom!
D. Dargiewicz
B. Twarowska
ZAPROSZENIE
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Świętego Jana Pawła II w Łapach
zaprasza wszystkich Rodziców
na Piknik Rodzinny w dniu 13.06.2018 r. w godz. 16.00 – 18.30.
W programie:
Serdecznie zapraszamy
Dyrekcja szkoły, Rada Pedagogiczna,
Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców,
Stowarzyszenie Szkoła bez Barier w Łapach