21 MARCA
Dzisiaj 21 marca przypada pierwszy dzień wiosny.Dzieci na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej tego dnia miały sporo wesołej kolorowej zabaw
Tego dnia przypada nie tylko pierwszy dzień wiosny (przynajmniej tej astronomicznej), ale także ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA.
Uczniowie dzisiejszego wiosennego dnia w sposób solidarny okazali swoje zrozumienie, integrację dla Dzieci z zespołem Downa przychodząc dzisiaj do szkoły w dwóćh różnych skarpetkach.Pani także się do tego dołączyła.
Katarzyna Niewińska
21 marca obchodziliśmy w naszej szkole światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym dniu uczniowie i nauczyciele na znak solidarności założyli kolorowe skarpetki nie do pary. Symbolizują one trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa. Tym samym dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za włączenie się w tę zabawną ale znaczącą akcję „kolorowe skarpetki”.
Największą niespodziankę otrzymali w tym dniu uczniowie z klasy specjalnej. Spędzili ten dzień na zabawie w Strefie Kubusia, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek oraz wiele atrakcji i piękne upominki. Dzięki temu dzień ten stał się niezapomniany i bardzo radosny. Zależało nam bardzo aby uczniowie w tym dniu poczuli się wyjątkowo! Rodzice naszych uczniów otrzymali słodkie ciasteczka, zapakowane specjalnie na tę okazję jako wyraz uznania naszej społeczności szkolnej w tym szczególnym dniu.
Dziękujemy Pani Violettcie Rogowskiej - firma ubezpieczeniowa, Pani Kierownik DOZ Apteka Dbam o Zdrowie, oraz indywidualnym sponsorom, którzy wsparli finansowo naszą inicjatywę. Dziękujemy również za miłe przyjęcie w Strefie Kubusia.
TO BYŁ BARDZO RADOSNY I WYJĄTKOWY DZIEŃ!
ZATEM DO MIŁEGO SPOTKANIA ZA ROK!
Ewa Łukaszuk
Aldona Bagińska
Akcja Samorządu Uczniowskiego na powitanie wiosny
DAJMY ODCZUĆ WIOŚNIE, ŻE JEST U NAS RADOŚNIE
Na trzeciej godzinie lekcyjnej wszystkie klasy spotkały się przy wiosennej muzyce w sali gimnastycznej. Akademię wiosenną rozpoczął utwór "Wszystko kwitnie wokoło" po wysłuchaniu którego głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego:;
Krzysztof Gołaszewski:
Dzień dobry. W imieniu Samorządu Uczniowskiego witamy wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy dzisiaj postanowili bawić się tu wspólnie z nami.
Bartek Gołaszewski:
W dniu dzisiejszym 21 marca obchodzimy święto Pierwszego Dnia Wiosny. W szkołach różnie jest obchodzony ten dzień. W jednych dzieci uczą się normalnie, w innych są organizowane wyjazdy poza miasto w poszukiwaniu wiosny, są też szkoły gdzie Samorząd przejmuje władzę nauczycieli, następuje tam zamiana ról, nauczyciele mogą znów wczuć się w rolę ucznia, a uczniowie mogą spróbować swych sił jako nauczyciele. Może zaproponujmy dzisiaj to naszym nauczycielom po apelu. Myślę, że to ciekawy pomysł.
Karolina Lulko:
W naszej szkole w tym roku bawimy się zgodnie z hasłem DAJMY ODCZUĆ WIOŚNIE, ŻE JEST U NAS RADOŚNIE Samorząd Uczniowski zaprosił na festiwal: WIOSENNY PRZEBÓJ. Radosny nastrój i wiosenne śpiewanie może spowoduje ocieplenie a wiosna szybciej ogrzeje promieniami słońca zmarźniętą ziemię.
W dalszej części zapraszono kolejno klasy do zaprezentowania przygotowanych utworów mogących być WIOSENNYM PRZEBOJEM. Po występie uczniowie byli częstowani wiosennymi słodkościami.
Bardzo sympatycznie i wiosennie było dzisiaj w naszej szkole. Uczniowie i nauczyciele wspaniale odpowiedzieli na akcje SU powitania wiosny w kolorowych barwach. Aż mieniło się od zieleni, koloru żółtego i niebieskiego.
Pamiętano również o kolorowych skarpetkach nie do pary w związku z DNIEM KOLOROWEJ SKARPETKI - ŚWIATOWYM DNIEM OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA.
Op. SU: B. Krassowska, I. Szustak
List od Królowej Elżbiety II
Naszą szkołę spotkał w ostatnich dniach ogromny zaszczyt. Otrzymaliśmy bowiem list od królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II.
Jej Wysokość wyraziła wdzięczność za przesłane życzenia oraz piękną kartkę świąteczną, wykonaną własnoręcznie przez uczniów klasy IIIa.
Odpowiedź otrzymaliśmy po 4 miesiącach. Niezwykła radość zapanowała na zajęciach kiedy pokazano dzieciom list. Wiedziały, że ich skromne marzenie się spełniło a odpowiedź z samego Pałacu Buckingham będzie mobilizacją do kolejnych działań.
FOTORELACJA
Sądzimy ,że ten list na długo zostanie w pamięci uczniów i stanie się dla nich ogromną motywacją do uczenia się języków obcych.
Nauczyciel języka angielskiego: Agnieszka Ołtarzewska
Czwartek 22.03.2018 r.
KL „0” i klasy pierwsze pracują zgodnie z czwartkowym planem lekcji.
Pozostali uczniowie rozpoczynają lekcje o godz. 8.00 spotkaniem z wychowawcą / wyznaczonym nauczycielem w sali lekcyjnej, krótkie omówienie spraw bieżących, przypomnienie zasad zachowania się podczas poruszania się po ulicach oraz w kościele.
O godz. 8.20 – przejście do szatni, wymarsz uczniów pod opieką wyznaczonych nauczycieli do kościoła p.w. Św. Krzyża. Godz. 9.00 – Msza św., po jej zakończeniu powrót do szkoły, lekcje zgodnie z planem. Uczniowie, którzy nie uczęszczają na religię i ci, których rodzice nie wyrażą zgody na udział we Mszy św. w godz. 8.00 -10.30 pozostają pod opieką wyznaczonych nauczycieli w świetlicy.
Piątek 23.03.2018 r.
Dzień bez zajęć dydaktycznych w klasach II – VII (kl. „0” – I pracują zgodnie z planem), w szkole organizujemy zajęcia opiekuńcze. Msza Św. dla uczniów szkoły o godz. 9.00., o godz. 10.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Uczniowie, których rodzice zadeklarują korzystanie z opieki świetlicowej i uczestnictwo we Mszy św. udadzą się do kościoła pod opieką wyznaczonych nauczycieli, po powrocie zajęcia w świetlicy. Uczniowie, których rodzice zadeklarują objęcie ich dzieci opieką świetlicy (bez wyjścia do kościoła) pozostają w świetlicy. Tego dnia nie zapewniamy obiadów.
KANGUR 2018
Dzisiejszy dzień 15 marca 2018r , dzień "Dzień Kangura" staje się jak co roku w naszej szkole prawdziwym świętem matematyki. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność wydarzenia. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Także w tym roku, aż 57 uczniów naszej szkoły zmagało się z zadaniami logicznymi w kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet.
FOTORELACJA
Wszystkim uczestnikom tego Międzynarodowego Konkursu Matematycznego życzymy jak najwyższych wyników i ciekawych nagród.
Etap wojewódzki Przedmiotowego Konkursu z Informatyki
Miło nam poinformować, iż uczeń naszej szkoły Mateusz Piszczatowski przeszedł z wynikiem pozytywnym etap rejonowy WOJEWÓDZKIEGO KONKRSU PRZEDMIOTOWEGO Z INFORMATYKI i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego tego konkursu.
Etap wojewódzki odbędzie się 26 kwietnia w Białymstoku. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
B. Krassowska, J. Smoktunowicz
RELACJA Z DNIA OTWARTEGO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Dnia 7 marca 2018r. nasza szkoła otworzyła swoje drzwi przed rodzicami i ich dziećmi, które w przyszłym roku rozpoczną naukę w oddziale przedszkolnym. Dyrektor Daniel Gołaszewski przedstawił kilka informacji na temat funkcjonowania naszej placówki. Rodzice obejrzeli prezentację multimedialną o ofercie edukacyjnej szkoły dotyczącej funkcjonowania „zerówki”, którą przygotowała p. Renata Gąsowską.
Goście obejrzeli taneczne i recytatorskie popisy uczniów klas trzecich, którzy kończą edukację wczesnoszkolną. Uczniów przygotowały ich panie wychowawczynie: D. Dargiewicz, J. Rydzewska, R. Gąsowska, B. Perkowska, B. Łapińska.
„Maluchy” włączyły się do zabaw integracyjnych przygotowanych przez trzecioklasistów. Następnie rodzice wraz z dziećmi w towarzystwie dyrekcji zwiedzili szkołę, udali się do sali, w której odbywają się zajęcia grupy przedszkolnej.
Dyrektor i nauczyciel oddziału zerowego pani Beata Łopieńska odpowiadali na pytania nurtujące rodziców. Mamy nadzieję, że wszystkim spodobało się w naszej szkole, do zobaczenia we wrześniu.
Uczniowie klasy integracyjnej IV b pod opieką koordynatorów projektu w dniu 9 marca udali się do biblioteki szkolnej, gdzie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych: "DZIECI W SIECI - dobry i zły Internet", dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Na interesujące zajęcia realizujące zadania projektowe CYFROWOBEZPIECZNI.PL związane z zagrożeniami w Internecie zaprosiła nas pani Joanna Sopek, nauczyciel - bibliotekarz.
Dzieci wspólnie obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Joasię, podczas której dyskutowano na temat potencjalnych zagrożeń w sieci i umiejętnego przeciwstawiania się takowym. Uczniowie rozwiązywali rebusy, rozmawiali o dobrych stronach Internetu oraz zagrożeniach. Dzięki zajęciom uczniowie przypomnieli ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU oraz ZASADY NETYKIETY. Uczniowie bardzo aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w przygotowanych zajęciach bibliotecznych, które przyczyniły się do zwiększenia świadomości uczniów dotyczącej aktywności w Internecie.
Bardzo dziękujemy p. J. Sopek za przeprowadzenie ciekawych i wielce pouczających zajęć.
Koordynatorzy projektu: B. Krassowska, J. Smoktunowicz
Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej ,,Polacy ratujący Żydów”
Dnia 9 marca uczniowie klas VII a i VII b pod opieką pań Beaty Krassowskiej i Agnieszki Łupińskiej udali się do Gimnazjum nr 1 w Łapach celem obejrzenia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej ,,Polacy ratujący Żydów”. Jej prezentację poprzedził wykład nauczyciela historii pana Grzegorza Hryncewicza wprowadzający w tematykę ekspozycji, czyli ratowanie Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej.
Uczniowie z zainteresowaniem oglądali fotografie i czytali o postawach wobec żydowskich sąsiadów nie tylko zwykłych Polaków ale też dyplomatów, polityków oraz organizacji konspiracyjnych. Mamy nadzieję, że wystawa pomoże w zrozumieniu trudnych relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej oraz polsko-izraelskich po jej zakończeniu.
Oprócz wystawy siódmoklasiści odwiedzili też Izbę Patrona, gdzie wysłuchali prelekcji na temat patrona gimnazjum ppłk. Stanisława Nilskiego- Łapińskiego, przygotowanej przez ucznia kl. IIB Kamila Raciborskiego.
DZIEŃ KOBIET
Dzień kobiet! Dzień kobiet!
Niech każdy się dowie,
że dzisiaj święto dziewczynek!
Uśmiechy są dla nich
zabawa i taniec.
Piosenka z ust naszych popłynie…
Słowami piosenki w wykonaniu Bartka i Janka męska część Samorządu Uczniowskiego powitała społeczność szkolną na apelu z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy przygotowujący apel, postarali się i dołożyli wszelkich starań, aby płeć piękna na długo zapamiętała tegoroczne obchody. Apel przygotowany przez SU był bardzo dynamiczny, pełen wesołych, pięknie wykonywanych przez chłopców piosenek i wierszy. Daria i Maja bardzo artystycznie i pięknie zaśpiewały utwór Damą być. Wszystkim udzielił się unoszący się w powietrzu miły nastrój. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczali słodkości i składali życzenia wszystkim Paniom i swoim koleżankom. Wszystkim wspaniałym kobietom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia samych dobrych chwil na każdy dzień roku!
Uczniowie biorący aktywny udział w apelu:
Prowadzący: Krzysztof Gołaszewski, Bartek Gołaszewski, Janek Łapiński, Piotrek Raciborski, który też pięknie zagrał utwór Dla Elizy,
Śpiewający: Maja Zdrodowska, Daria Zdrodowska, Bartek Gołaszewski, Janek Łapiński, Krzysztof Gołaszewski
Recytujący: Paweł Łapiński, Miłosz Zatyka, Patryk Buszko, Jakub Demiańczuk, Jakub Kruszewski, Mateusz Kul, Piotrek Niewiński, Paweł Olech
Tańczący – hip-hop, breakdance : Wiktoria Ździarska, Krzysztof Kulesza, Patryk Wojciula
Chórek i tancerze z 7a: Dawid Szulc, Dawid Migas, Piotr Fedorowicz, Kamil Perkowski.
Żeńska część SU też nie zapomniała o zbliżającym się Dniu Mężczyzn. Ola Łapińska, Magdalena Witkowska oraz Natalia Majewska w imieniu żeńskiej części społeczności uczniowskiej złożyły szczere życzenia wszystkim mężczyznom, i tym małym i tym dużym.
Samorząd Uczniowski z okazji Święta Kobiet i zbliżającego się Święta Mężczyzn przygotował słodką niespodziankę wszystkim Paniom i Panom oraz uczennicom i uczniom - słodkie czekolady i cukierki.
Pan dyrektor oraz panowie nauczyciele wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole, przygotowali kwiaty, które pomagali im wręczać uczniowie.
Uroczystość upłynęła w niezwykle miłym, odświętnym i radosnym nastroju.
Op. SU Beata Krassowska, Iwona Szustak
Nagrodzona za piosenkę Agnieszki Osieckiej
W dniach 5-7 marca w II LO w Białymstoku odbywał się II WOJEWÓDZKI FESTIWAL TWÓRCZOŚCI AGNIESZKI OSIECKIEJ.Naszą szkołę reprezentowały Wktoria Ryś i Agata Galent. Agatka została laureatką III miejsca i wystąpiła w Koncercie Galowym w Spodkach 7 marca.
Podlaskie Talenty 2018
Emily Serwin otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej dla uczniów uzdolnionych artystycznie na rok 2018 w dziedzinie muzyka i plastyka.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W dniu 4 marca 2018r. delegacja naszej Szkoły – dyrekcja wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po uroczystej mszy św. w intencji „Żołnierzy Niezłomnych” w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach nasi uczniowie zapalili znicz pod pamiątkową tablicą upamiętniającą proces Huzara i jego żołnierzy. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy dyrekcja szkoły wzięła udział w prelekcji przedstawiciela OBEN IPN w Białymstoku : „Fenomen Żołnierzy Wyklętych”
Dar od ZJEDNOCZENIA POLEK NA EMIGRACJI
Pracownia muzyczna w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jana Pawła II w Łapach dzięki funduszom Zjednoczenia Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii została wyposażona w nowe instrumenty- dzwonki Auditorium chromatyczne 22 – sopranowe. Koszt ich zakupu to 7 000 zł. Uczniowie będą korzystać z nowych instrumentów nich na lekcjach muzyki i zajęciach pozalekcyjnych. Dzięki temu zajęcia będą bardziej atrakcyjne i urozmaicone.
Gra na instrumentach muzycznych jest dla dzieci bardzo atrakcyjną formą zabawy. Poprzez grę dzieci kształcą poczucie rytmu, wrażliwość na barwę, uczą się różnicowania wysokości dźwięku oraz prowadzenia linii melodycznej. Muzykowanie wyzwala aktywność, rozwija wyobraźnię muzyczną i inwencję twórczą oraz wpływa na koncentrację uwagi i zdyscyplinowanie.
Składamy gorące podziękowania naszym darczyńcom, członkiniom Zjednoczenia Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii oraz pani Ewie Łapińskiej, emerytowanemu nauczycielowi biblioteki naszej szkoły. Dzięki współpracy pani Ewy Łapińskiej z Fundacją, szkoła co roku wzbogaca swoje zaplecze dydaktyczne.
Wieloletnia pomoc finansowa Zjednoczenia Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii naszej Szkole to ponad 100 000 zł, dzięki którym szkoła doposażyła min. Multimedialne Centrum Informacji, bibliotekę szkolną i pracownie specjalistyczne.
Cudowny chłopak …
… czyli tytuł pięknego filmu, który miała okazję obejrzeć część uczniów naszej szkoły. Główny bohater tego mroźnego dnia rozgrzał chyba wszystkie serca znajdujące się w sali kinowej. Dzieci były zachwycone i wzruszone postawą ich rówieśnika, który mimo przeciwieństw losu potrafił poradzić sobie w trudnych sytuacjach a jednocześnie przekonać pozytywnie do siebie wiele osób i wpłynąć na zmianę ich zachowań dotyczących pochopnego, niesprawiedliwego oceniania ludzi.
Oprócz seansu uczniowie zwiedzili znajdujące się w zabytkowej, drewnianej willi gen. von Driesena Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Ta rzadko oglądana sztuka bardzo się wszystkim spodobała. Niektóre z kamiennych głów wyrzeźbionych przez artystę przedstawiały znanych Polaków m.in. Adama Mickiewicza, Józefa Piłsudskiego.
Uczniowie wzięli też udział w warsztatach plastycznych przeprowadzonych przez pracowników muzeum. Wylepione własnoręcznie pod okiem mistrza dzbanuszki, garnuszki i tym podobne przedmioty, utwardzone w specjalnym piecu dzieci mogły zabrać na pamiątkę do domu.
Akcentem końcowym była oczekiwana przez uczestników wyjazdu wizyta w MacDonaldzie.
Wycieczka odbyła się 27 lutego. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały: p. Beata Krassowska, p. Edyta Szczypiorska, p. Renata Niwińska.
Renata Niwińska