16 października mija 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Jego pontyfikat trwał 27 lat. Obchody tej rocznicy w Łapach rozpoczęły się już w niedzielę (14 października). Zorganizowała je społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Łapach.
W przededniu czterdziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jana Pawła II w Łapach wraz z zaproszonymi gośćmi rozpoczęli obchody święta Patrona Szkoły.
W niedzielę (14 października) kościele p.w. Św. Krzyża w Łapach odprawiono uroczystą dziękczynną mszę św. w intencji społeczności szkolnej z prośbą o boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego oraz łaski płynące za pośrednictwem Patrona.
Następnie procesyjnie z Relikwiami Św. Jana Pawła II uczestnicy udali się do szkoły, aby tam złożyć kwiaty i znicze pod pomnikiem Papieża Polaka oraz umieścić relikwie II stopnia w wyremontowanej Izbie Patrona. W sali gimnastycznej zgromadzeni wysłuchali montażu słowno-muzycznego pod hasłem „Pamięć i tożsamość”, poświęconego Świętemu Janowi Pawłowi II.
- Posiadanie takiego Patrona to wielki zaszczyt, ale również olbrzymi obowiązek - takimi słowami przywitał zgromadzonych dyrektor Daniel Gołaszewski. Stwierdził, iż mottem do pracy w bieżącym roku będą słowa: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.
W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach we wtorek 16 października odbył się XI Jesienny Biega Uliczny „Od Karolka do Karola”.
Autor zdjęć: Tomasz Łapiński
Drodzy nauczyciele
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć Wam wyrazy szacunku i życzyć, by codzienna praca stanowiła źródło satysfakcji i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Niech każdego dnia towarzyszy Wam pogoda ducha, pasja przekazywania wiedzy oraz kształtowania postaw i charakterów młodych ludzi i wpływania na ich życiowe wybory.
Życzymy, aby wdzięczność uczniów wynagradzała Wam trudy niełatwej pracy, a pamięć wychowanków sprzed lat stanowiła dowód na to, jak ogromną rolę odegraliście w ich życiu.
Samorząd Uczniowski SP 1 w Łapach
Podczas uroczystego apelu przygotowanego przez uczniów klasy trzeciej uczniowie z Samorządu czynnie wspomagali swoich młodszych kolegów, rozdając drobne upominki wszystkim nauczycielom oraz pozostałym pracownikom naszej szkoły.
11 października 2018 r. uczniowie klas V a, VI a, VI b, VId, wyjechali na rajd rowerowy do Płonki Kościelnej, w ramach projektu realizowanego w naszej szkole „ W drogę z Niepodległą”, którego Partnerem jest Fundacja PZU. Poranek powitał nas mocnymi promieniami słońca i lekkim powiewem wiatru. Wyruszyliśmy spod naszej szkoły pełni radości i nadziei na wspaniałą zabawę. Parami, w kolumnie wyjechaliśmy na trasę. Pierwszym naszym celem był pomnik Stanisława Nilskiego – Łapińskiego, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego. Zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd naszemu bohaterowi za heroizm i poświęcenie w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Kolejnym przystankiem w naszej drodze był postój przy pomniku Jana III Sobieskiego - króla, który dał nam przykład, jak bronić granic Rzeczypospolitej. Po krótkiej lekcji historii naszej Ojczyzny uczniowie mieli chwilę relaksu przy ognisku. Piekliśmy kiełbaski. Były też słodkie bułeczki i napoje oraz dobra zabawa sportowa na świeżym powietrzu. Artykuły spożywcze sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Ta nietypowa lekcja historii nie tylko przypomniała uczniom ważne momenty z przeszłości naszego kraju, ale dla wielu dostarczyła też nowych wiadomości. Ponadto wspólna nauka, zabawa, jazda na rowerze przyczyniły się do integracji wszystkich uczestników.
FOTORELACJA
Nad bezpieczeństwem rajdu rowerowego czuwała policja i opiekunowie: Aldona Bagińska, Beata Drozdowska, Justyna Styrnik, Alicja Raciborska i Wojciech Manoś.
W dniu 09.10.18 do naszej szkoły zawitała pani mecenas Ranata Tanajewska. Celem wizyty było przedstawienie uczniom naszej szkoły zawodów prawniczych od strony teoretycznej i praktycznej.
Na początku pani mecenas zapoznała uczniów z możliwościami zatrudnienia po ukończeniu studiów prawniczych. Wymieniła najważniejsze zasady pracy sędziego, prokuratora i adwokata. Opowiedziała również o etyce zawodów prawniczych. Pani R. Tanajewska wspomniała także o satysfakcji, jaką przynosi jej zawód prawnika ale także o problemach, jakich może przysparzać.
W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję wziąć udział w symulowanym procesie Kubusia Puchataka. Dziewczęta i chłopcy wcielili się w role oskarżonego, obrońców, sędziów i członków ławy przysięgłych. Uczniowie mogli założyć togi sędziowskie i wydawać wyroki. Proces okazał się niełatwym zadaniem pełnym emocji, ale dzięki takiemu doświadczeniu uczniowie nabrali nieco więcej świadomości i wiedzy dotyczącej zawodu prawnika.
Sukces w JEDYNCE
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach Aldona Bagińska i Alicja Raciborska, działający w ramach Stowarzyszenia Szkoła bez Barier, wzięły udział w konkursie Niepodległa 2018 Fundacji PZU z Kulturą. Nasz projekt pt.: „W drogę z Niepodległą” otrzymał dotację na realizację zaplanowanych działań mających na celu zwiększenie dostępu do szeroko pojętej kultury dzieciom i młodzieży szkolnej oraz zwiększenie ich wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego na poziomie lokalnymi i ogólnopolskim.
W ramach projektu uczniowie pogłębią wiedzę dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości, poznają dorobek i osiągnięcia Polski i Polaków w XX i XXI wieku w różnych dziedzinach życia: społecznego, ekonomicznego i kulturalnego. Działania, które będą prowadzone przybliżą lokalnych bohaterów walczących o odzyskanie Ojczyzny. Dzieci będą miały dostęp do szeroko pojętej kultury i tradycji. Wyjadą na wycieczkę do Warszawy i zwiedzą Muzeum Żydów Polskich ”Polin”, z którym rokrocznie przeprowadzamy Akcję „Żonkil”. Zwiedzą Centrum Nauki Kopernik, dzięki któremu poszerzą swoją wiedzę i umiejętności. Będą na lekcji historii w Muzeum Historycznym w Białymstoku, obejrzą spektakl w Operze Podlaskiej oraz wezmą udział w warsztatach w Wedlu. Dzieci uczestnicząc w zajęciach warsztatowych „Ludzie Niepodległości „ w ramach projektu poznają wielkich, wybitnych Polaków XX i XXI wieku oraz ich wkład w dorobek kulturowy Polski. Poznają nasze drogi do niepodległej, jak Polacy walczyli o wolność, honor i Ojczyznę. W myśl powiedzenia „ podróże kształcą” dzieci nauczą się zasad dobrego zachowania, stylu, estetyki i smaku. Rozbudzimy w nich ciekawość świata, miłość do własnego kraju, pasję i aktywność życiową a przede wszystkim wykształcimy postawę dumy z własnej Ojczyzny i przynależności do narodu polskiego.
Projekt rozpoczął się 1 października 2018 roku i trwać będzie do 31 maja 2019 roku. Cieszymy się, że Fundacja PZU po raz czwarty dotuje nasze działania- Stowarzyszenia Szkoły bez Barier.
Dzieci z zerówki zapoznały się z historią życia Jana Pawła II, odwiedziły Izbę Pamięci i wykonały prace poświęcone Patronowi naszej szkoły.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach projektu Podlaskie Lokalnie, poznali miejsca i postacie w Warszawie, związane z odzyskaniem niepodległości. W ramach inicjatywy Warszawskim Szlakiem Niepodległości dzieci zwiedziły stolicę i miały okazję poznać postacie wybitnych Polaków.
Młodzi odkrywcy historii poznali m.in.: dzieje Warszawskiej Cytadeli, Łazienek Królewskich, Uniwersytetu Warszawskiego, Belwederzu, Pałacu Prezydenckiego, Grobu Nieznanego Żołnierza, czy hotelu Bristol, gdzie Paderewski zorganizował inauguracyjne posiedzenie swojego rządu.
Twórczość pisarzy, artystów i kompozytorów podtrzymywała wolę walki i oporu, pielęgnowała tradycyjne wartości ważne dla narodu polskiego, a przede wszystkim wiarę i nadzieję w odzyskanie niepodległości. Dlatego dzieci poznały życie i twórczość Mickiewicza, Prusa i Chopina.
Bogaty program wycieczki uwzględniał również chwile odpoczynku i obiad w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Realizacja zadania możliwa była dzięki grupie nieformalnej, która pod patronatem Fundacji Aktywizacja uzyskała dofinansowanie na wycieczkę do Warszawy.
Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja OKNO NA WSCHÓD oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.
Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasi uczniowie wraz z Panią Agnieszką Ołtarzewska oraz Panią Iwoną Grodzką przyłączyli się do projektu " I am proud to be Polish! 100 kartek na 100-lecie Niepodległości”. 100 szkół z całej Polski prześle nam życzenia z okazji tego święta. My również wyślemy 100 kartek do 100 różnych szkół. W ciągu ostatniego tygodnia uczniowie aktywnie włączyli się w projekt, ponieważ WE ARE PROUD TO BE POLISH !!!
Uskrzydlona, ponieważ jej niemal cały repertuar miał dużo wspólnego ze skrzydłami. Uczniowie klas szóstych i siódmych obejrzeli w kinie Helios wzruszający film w reżyserii Denisa Delić’a Dywizjon 303. Historia prawdziwa.
Uczniom bardzo podobały się sceny starć samolotowych i bili brawa, gdy polskiemu lotnikowi udało się zestrzelić niemieckiego meserszmita. Nie uszła też ich uwadze ogromna odwaga, niezłomność oraz ułańska fantazja polskich pilotów, którzy z oddaniem walczyli poza granicami swojego kraju. Ogólnie film zdobył szczere uznanie naszych nastoletnich widzów.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Papugarni. Tym razem wszyscy podziwiali również skrzydła ale nie samolotów a kolorowych papug. Zabawy i śmiechu było co nie miara. Dzieci z przejęciem karmiły, głaskały a niektóre wręcz opędzały się od łakomych ,,natrętów’’. To miejsce przyczyniło się do wyzwolenia wśród uczniów wielu pozytywnych emocji i z pewnością choć przez chwilę pozwoliło na zapomnienie o szkolnych obowiązkach.
Wycieczka odbyła się 4 października.
Opiekę na uczniami sprawowały: p. Beata Krassowska, p. Renata Niwińska oraz p. Edyta Szczypiorska Niwińska.
Dnia 28 września 2018 r. uczniowie klasy VII a wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Niewińską i nauczycielką polskiego panią Agnieszką Łupińską wybrali się do kina Helios w Białymstoku na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
Już sama podróż była atrakcją, bo pojechaliśmy pociągiem podmiejskim zatrzymującym się na każdej stacji (a było ich aż siedem). Później przesiedliśmy się do autobusu komunikacji miejskiej, który zawiózł nas niemal pod samą galerię Białą. Jeszcze krótki spacer - i już byliśmy w kinie.
Film opowiadał o polskich lotnikach sławnego Dywizjonu 303 myśliwskiego, którzy walczyli w Bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Powstał na motywach powieści dokumentalnej A. Fiedlera „Dywizjon 303”. Z zainteresowaniem śledziliśmy losy bohaterów, wiedząc, że to nasza lektura i niedługo będziemy ją omawiać.
Pełni wrażeń i zadowoleni z pożytecznie spędzonego czasu wróciliśmy do domów.
W 2001r. dzień 26 września został ogłoszony przez Radę Europy dorocznym Europejskim Dniem Języków.Ta data to dobra okazja do zachęcenia naszych wychowanków do uczenia się języków oraz poznawania kultury, historii i obyczajów innych krajów. W naszej szkole właśnie tego dnia -26 września- obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.
Poprzez organizowanie Europejskiego Dnia Języków pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę w wielu quizach. Uczniowie świetnie się bawili, prześcigając się w odpowiedziach. Zadania związane były ze znajomością języków obcych: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, czeskiego,francuskiego i włoskiego. Dla większości osób było to pierwsze spotkanie z niektórymi językami. Uczniowie oprócz wiedzy, musieli wykazać się dobrą pamięcią, umiejętnością kojarzenia i logicznego myślenia. Mamy nadzieję, że te zajęcia uświadomią wszystkim uczestnikom, że znajomość języków obcych ułatwia życie.
Kochani uczniowie, to dzięki Waszemu zaangażowaniu i kreatywności ten dzień możemy zaliczyć do bardzo udanych! Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę! Społeczności szkolnej bardzo przypadł do gustu Dzień Języków Obcych, z pewnością za rok go powtórzymy!
Organizatorki: A. Ołtarzewska, A. Łapińska