WSTĘP PŁATNY 2 zł
Informujemy, że zaczynamy nabór do oddziału przedszkolnego i szkoły podstawowej na rok szkolny 2018/2019
ZŁOTO W SUPRASKICH PASCHALIACH
12.04.2018r.
Agata Galent została laureatką I miejsca podczas VIII Supraskich Paschalii i III Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Chrześcijańskiej.
Konkurs odbył się 12 kwietnia 2018r. w Domu Ludowym w Supraślu.
" Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególne"j. Jan Paweł II
11 kwietnia 2018 roku 36 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: panią dyrektor Ewą Niewińską, panią Beatą Krassowską i panem Wojciechem Manoś uczestniczyło w patriotycznej wycieczce do Warszawy. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie miejsc pamięci narodowej takich jak Powązki Wojskowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Plac Józefa Pałuckiego z Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Pierwszym punktem było odwiedzenie cmentarza Powązki Wojskowe. Na cmentarzu tym spoczywają powstańcy listopadowi i styczniowi, ale też Rosjanie z armii carskiej. Są mogiły obrońców kraju z 1920 roku, lecz również Juliana Marchlewskiego i Karola Świerczewskiego, którzy wkroczyli wtedy do Polski z Armią Czerwoną. Leżą dowódcy AK z Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele, bohaterowie Polski Podziemnej, Powstania Warszawskiego, w tym bohaterowie książki „Kamienie na Szaniec”, a zaraz obok komunistyczna elita z Bolesławem Bierutem i Wiesławem Gomułką. Znajduje się tu również, tzw. Kwatera Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – tych, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu 10.04.2010 r gdzie uroczyście zapadliśmy symboliczny znicz.
Na trasie naszego spaceru odwiedzimy groby i jednych, i drugich, bo wszyscy oni są częścią historii. Cmentarz Wojskowy służy jednak nie tylko wojsku i politykom. Pochowano tu również sławy polskiej kultury i sportu, osoby znane z kart encyklopedii i osoby, o których pisano na pierwszych stronach gazet, by wspomnieć, np. Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Zofię Nałkowską, Leona Schillera, Danutę Szaflarską, Tadeusza Łomnickiego, Jacka Kuronia, Kazimierz Górskiego, Kazimierza Deyny, Władysława Bartoszewskiego i wielu innych.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie młodzież mogła przybliżyć sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, bardzo złożonego w ocenie, ale bez wątpienia stanowiącego do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Ekspozycje Muzeum ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych warszawiaków, grozę walk, umundurowanie, broń. Muzeum, multimedialne i interaktywne bardzo ciekawiło uczniów. Mogli oni dotykać eksponatów, przejść przez replikę kanałów, obejrzeć fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu ciekawie wyeksponowane w wielu miejscach. Na jednej ze ścian znajduje się jedenaście fotoplastykonów, czyli otworów, poprzez które można pooglądać zdjęcia ułożone tematycznie a dotyczące okupacji niemieckiej, pokazujące warunki życia ludzi z getta warszawskiego i tamtejsze działania prowadzone podczas powstania. W całej ekspozycji muzeum było wiele kalendarzy, porozwieszane, składające się z luźnych kartek, które można było sobie oderwać i skompletować kopię kalendarza z kolejnych dni powstania. Uczestnicy wycieczki obejrzeli też niedługi, ale przejmujący film w 3D pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu wyglądające jak "morze ruin". Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenie.
Na zakończenie jakże patriotycznej wizyty w stolicy udaliśmy się na Plac Józefa Pałuckiego gdzie odwiedziliśmy Pomnik Nieznanego Żołnierza oraz pomniki Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Zerówka i kl. III d aktywnie włączają się w obchody Dnia Ziemi.
Dnia 11 kwietnia 2018 r. dzieci z gr. 0 a i kl. III d odbyły wycieczkę autokarową do Białegostoku. W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych odbyły zajęcia proekologiczne w ramach projektu: ”Odpowiednio potraktuj śmieci, a żarówka się zaświeci” Dzieci dowiedziały się w jaki sposób powinno się segregować odpady. Przekonały się o potrzebie działań, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Zaobserwowały, że mądre zagospodarowanie odpadów pozwala uzyskać energię elektryczną i cieplną. Następnym etapem wycieczki była wizyta w Papugarni. Dzieci poznały życie i zwyczaje papug z różnych stron świata. Karmiąc ptaki miały z nimi bezpośredni kontakt. Pobyt w Papugarni dostarczył dzieciom wiele radości i wzruszeń. Ciężko było rozstać się ze skrzydlatymi, barwnymi, przyjaciółmi. Z wycieczki pozostaną nam miłe wspomnienia, zdjęcia, pamiątki i duża dawka świadomości ekologicznej. Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Serdecznie dziękujemy mamie uczennicy Pani Annie Łapińskiej-Pękała z Fundacji Aktywizacja za włączenie nas do projektu. Bardzo dziękujemy Paniom Marzenie Walesieniuk, Annie Łapińskiej-Pękała, Joannie Sopek i Annie Stefanowicz za pomoc i opiekę nad dziećmi w czasie wycieczki
Beata Łopieńska
Bożena Łapińska
Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. W tym roku wydarzenie trwało od 4 do 6 kwietnia pod hasłem NIE JESTEM ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU.
W geście solidarności z osobami z autyzmem w „Jedynce” w tych dniach królował niebieski kolor w ubiorze i w salach lekcyjnych. Wychowawcy przeprowadzali pogadanki, które miały na celu poszerzenie wiedzy na temat problemów i potrzeb osób z autyzmem. W klasach 0-III wykorzystano opowiadania J. M. Chmielewskiej „Czarodziejka” i „Hubek kubek. Wstążka”. Uczniowie klas IV-VII obejrzeli film Poznaj Autyzm - „Szczęściarze” i uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Poczuj świat jak autysta”.
Pragnąc jeszcze bardziej przybliżyć problemy osób ze spektrum autyzmu, w szkole został zorganizowany konkurs plastyczny „Pomaluj świat na niebiesko”. Pod okiem wychowawcy każda klasa wykonywała jeden plakat. W pracach stworzonych różnymi technikami dominował oczywiście kolor niebieski. Zwycięzcami zostali uczniowie klas IIa i VIb, których nagrodzono słodkościami.
Podsumowaniem akcji NIE JESTEM ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU było spotkanie dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera oraz ich rodziców, którzy przybyli do nas nie tylko z Łap, ale również z okolicznych gmin. Dorośli mogli oderwać się od codziennych problemów podczas spotkania „Żeby móc pomagać innym, trzeba mądrze zadbać o siebie - spotkanie niezwykłych rodziców” prowadzonego przez panią Iwonę Jaźwińską. W tym czasie dzieci w pracowni plastycznej tworzyły prace z gliny a następnie bawiły się w sali integracji sensorycznej.
Na zakończenie rodzice, dzieci i nauczyciele skosztowali przygotowanych pyszności oraz wspaniałego, niebieskiego tortu. Dni Wiedzy o Autyzmie zorganizował i przeprowadził zespół nauczycieli „Integracja”.
XV Podlaski Festiwal Wielkanocny
7 kwietnia 2018r.
Agata Galent i Wiktoria Ryś reprezentowały naszą szkołę podczas Konkursu Pieśni Wielkanocnej w Muzeum Podlaskim- Ratuszu.
Agata Galent zajęła II miejsce,
a Wiktoria Ryś
wyróżnienie.
Dziewczyny odbiorą swoje nagrody podczas uroczystej gali 15 kwietnia w Pałacu Branickich w Białymstoku.
„Prowadź nas Ojcze, prowadź nas Ojcze
i w lepsze jutro i jasną drogą.
Chcemy być z Tobą nasz Janie Pawle
i tylko z Tobą i tylko z Tobą.”
Jan Paweł II zmarł w Watykanie 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. Co roku uroczyście obchodzimy w naszej szkole to wydarzenie. W piątek 6 kwietnia nasza szkoła nosząca imię Świętego Jana Pawła II przeżywała w atmosferze żywej pamięci i refleksji trzynastą rocznicę śmierci swego wielkiego Patrona. Na trzeciej godzinie lekcyjne cała społeczność szkoły zebrana na sali gimnastycznej oraz zaproszeni goście: ksiądz proboszcz parafii Świętego Krzyża Krzysztof Jurczak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Pan Sławomir Maciejewski obejrzeli montaż słowno – muzyczny poświęcony pamięci Wielkiego Polaka Jana Pawła II. Uczniowie pod opieką pani B. Wróblewskiej i H. Dworakowskiej przybliżali nam postać tego „ wielkiego człowieka” a jednocześnie świętego naszych czasów. Szkolny zespół wokalny pod opieką pani U. Dworakowskiej wykonał pięknie utwory specjalnie przygotowane na ten dzień. Prezentacja multimedialna przygotowana przez panią J. Sopek, piosenki i narracja sprawiły, że poczuliśmy się radośni, mieliśmy wrażenie, że nasz Patron jest wśród nas.
Mogliśmy usłyszeć o tym jak bardzo nas kochał a jednocześnie mimo tego, że odszedł od nas to został w sercach i naszej pamięci na zawsze. Jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałego patrona.
Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Orzeł Matematyczny"
Podczas apelu dokonano też podsumowania konkursu "Orzeł Matematyczny" . Komitet organizacyjny konkursu " Orzeł Matematyczny" stwierdza ,że uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się wyjątkowo dużą wiedzą, uzyskując bardzo dobre wyniki. Z tego powodu pragniemy złożyć gratulacje wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zainteresowanie przedmiotem, zaangażowanie w naukę, ambicję i posiadanie pasji.
Szczególne gratulacje składamy uczniom klasy piątej: Juli Dakowicz i Bartkowi Gołaszewskiemu za bardzo dobry wynik i wyróżnienie.
Wszystkim uczniom tego matematycznego wyzwania życzymy wytrwałości i sukcesów w kolejnych edycjach "Orła Matematycznego"
Szkolna Komisja Konkursu .
Red. B. Krassowska
W kwietniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły będą mieli okazję przekonać się co dzieje się z naszymi śmieciami. Dzięki zajęciom proekologicznym, w ramach projektu „Odpowiednio potraktuj śmieci, a żarówka się zaświeci” dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, uczestnicy zwiedzą spalarnię śmieci w Białymstoku i dowiedzą się w jaki sposób powinno się segregować odpady.
Zadanie ma na celu zwiększenie aktywności prośrodowiskowej najmłodszych mieszkańców gminy Łapy oraz zapoznanie ich z działaniami mającymi pozytywny wpływ na środowisko. Dzieci dowiedzą się jakie są główne problemy związane z wpływem człowieka na najbliższe środowisko oraz w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jego stanu, poprzez niewielkie zmiany przyzwyczajeń i zachowań konsumenckich we własnych domach i jak dzięki efektywnej gospodarce odpadami uzyskać energię elektryczną i cieplną.
Fundacja Aktywizacja
Warsztaty "POCZUJ SIĘ JAK AUTYSTA"
ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU - dzisiaj rozpoczął się w naszej szkole cykl warsztatów dla uczniów pod hasłem: POCZUJ SIĘ JAK AUTYSTA. Warsztaty będą odbywały się przez kolejne trzy dni. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem uczestniczą w warsztatach.
Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca - taką wiadomości przed trzynastoma laty na Placu Świętego Piotra w Watykanie przekazał arcybiskup Leonardo Sandri.
Pamięć patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach uczcili w dniu 2 kwietnia 2018r. przedstawiciele władz miasta - p. burmistrz Urszula Jabłońska, przewodniczący Rady Miejskiej p. Sławomir Jan Maciejewski, radni Rady Miejskiej oraz społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja.
Cieszymy się z posiadania tak znakomitego Patrona. W naszej pracy realizujemy jego idee, postawę oraz wartości – takimi słowami przywitał zgromadzonych dyrektor szkoły Daniel Gołaszewski. Zgromadzeni uczcili pamięć Jana Pawła II składając przy jego pomniku symboliczne znicze. Szkolne uroczystości obchodów rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II odbędą się na najbliższy piątek o godz. 10.00 w sali gimnastycznej.
Uczniowie klas IV – VII pod opieką wychowawców wykonają, od 9 do 18 kwietnia, kartonowe żonkile – symbole pamięci Powstania w Getcie Warszawskim. Instrukcje, jak wykonać kwiaty opiekunowie klas otrzymają od koordynatorów projektu. Uczniowie muszą zaopatrzyć się w żółtą kartkę z bloku technicznego. Następnie prosimy o przypięcie tych kwiatów w dniu 19 kwietnia 2018 roku, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów powstania.
Akcja „ Żonkil” jest prowadzona przez Muzeum Żydów Polskich „ Polin” w ramach ogólnopolskich obchodów zrywu w getcie warszawskim.
W dniu 28.03.2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z P.Eweliną Hryń ds.nieletnich Komisariatu Policji w Łapach , na temat : Odpowiedzialności nieletnich , Cyberprzemocy , Mam wybór...wybieram rozsądek (dopalacze, narkotyki, e-papierosy).Pogadanka została zorganizowana dla klas VI i VII .
Dnia 27 marca klasy IIa i IIIa wzięły udział w Międzyszkolnej Spartakiadzie Integracyjnej, która odbyła się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Białymstoku. Spartakiada to zawody sportowe, w których liczyła się nie rywalizacja między szkołami, ale wyniki poszczególnych zawodników i wspólna zabawa. Na dzieci czekało wiele atrakcji, pokazów i konkursów. Nie było przegranych, a każde dziecko otrzymało upominek. Kto akurat nie brał udziału w danej konkurencji, z całych sił oklaskiwał i dopingował koleżanki i kolegów.
Uczniowie i wychowawczynie klas IIa i IIIa serdecznie dziękują Dyrekcji SP1w Łapach oraz Radzie Rodziców działającej przy szkole za ufundowanie przejazdu autokarem na zawody sportowe i umożliwienie wzięcia udziału w tej atrakcyjnej formie wspólnego spędzenia czasu.
Dzisiejszy data - 26 marca jest szczególnY w naszej szkole. Dzisiaj obchodzimy SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZŃSTWA CYFROWEGO . Te obchody związane są z realizacją projektu CYFROWOBEZPIECZNI.PL w którym uczestniczy nasza szkoła. Szkolnye Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego są wydarzeniem edukacyjno-informacyjnym prowadzonym przez Edukatorów w formie warsztatów z uczniami oraz spotkań z nauczycielami i rodzicami. W dniu dzisiejszym w spotkaniach z edukatorem panią Ewą Frołow uczestniczyły klasy VIIa i VIIb, natomiast z panią Anną Krawczuk klasy VIa i VIc - forma apelu szkolnego, klasa Vb, VIb i IVc zajęcia warsztatowe. Na drugiej godzinie lekcyjnej podobne zajęcia warsztatowe były przeprowadzone z klasą VIIB.
Zajęcia warsztatowe klas siódmych z edukatorem p. Ewą Frołow
O godzinie 8.00 rozpoczęło się spotkanie edukatora projektu z klasą VII a. Uczniowie podczas zajęć warsztatowych obejrzeli film dotyczących różnych, niebezpiecznych zachowań związabych z aktywnością w sieci.
Po filmie uczniowie uczestniczyli w dyskusji na temat problemów ukazanych w filmie. Pracowali też w grupach wybierając z listy zagrożeń najbardziej niebezpieczne zachowania w sieci.
Lider każdej grupy przyklejał kolorowe kartki na trzech wybranych, niebezpiecznych zachowaniach. Powstała lista najbardziej niebezpiecznych zagrożeń opracowana przez wszystkie zespoły. Uczniowie z zangażowaniem uczestniczyli w ciekawych zajęciach.
O godzinie 14.45 odbyłło się spotkanie z nauczycielami szkoły podczas Rady Pedagogicznej.
Koordynatorzy projektu: B. Krassowska, J. Smoktunowicz
23 marca uczniowie klas szóstych naszej szkoły odwiedziły Gimnazjum. Głównym celem wizyty było obejrzenie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pt. ,,Polacy ratujący Żydów’’. Oprócz ciekawych zdjęć zwiedzający wysłuchali krótkiej historii dotyczącej holokaustu w czasie II wojny światowej. Pan Grzegorz Hryncewicz przybliżył postaci wśród Polaków, ich ogromne zaangażowanie i pomoc ludziom ,,niepasującym’’ według nazistów do świata ,,rasy panów’’. Wystawa zrobiła na uczniach duże wrażenie a zwłaszcza postawy tych, którzy narażali siebie i swoje rodziny aby uchronić przed śmiercią innych. Dzieci okazały spore zainteresowanie, o czym świadczyły zadawane przez nich pytania. Podczas spotkania panu Hryncewiczowi towarzyszyli uczniowie gimnazjum. Z pełną pasją opowiedzieli młodszym kolegom o patronie ich szkoły ppłk. Stanisławie Nilskim Łapińskim. Na koniec wycieczka zwiedziła szkołę i niektóre sale lekcyjne, za co serdecznie dziękujemy nauczycielom gimnazjum.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Beata Krassowska, p. Katarzyna Niewińska, p. Renata Niwińska.
Klasa II a zrealizowała cykl tematów w ramach programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły, związanych ze zdrowym stylem życia i promocją zdrowia. Realizowane zagadnienia miały za zadanie uświadomić dzieciom, co dla ich zdrowia jest najlepsze i formować szeroko pojęte postawy prozdrowotne i profilaktyczne.
Już od początku roku systematycznie edukowano uczniów w zakresie racjonalnego modelu żywienia. Dzieci wykonały piramidę żywieniową, poznały produkty zdrowe i niezdrowe, zasady układania jadłospisu na cały dzień. Na zajęciach przygotowały jesienne surówki, zdrowe drugie śniadania i wspólnie degustowały posiłki pamiętając o ich kulturalnym spożywaniu. Klasa II a była na wycieczce w gabinecie pielęgniarki szkolnej, gdzie odbyła się pogadanka na temat – Jak dbać o zdrowie? Pani pielęgniarka mówiła o higienie jamy ustnej, o myciu rąk, o przyczynach występowania chorób, popierając swoje wypowiedzi odpowiednią literaturą, ilustracjami i plakatami. Dzieci dokładnie poznały zasady higieny jamy ustnej. Wszyscy uczniowie ukończyli praktyczne zajęcia z zasad pielęgnacji zębów i otrzymali dyplomy. Przez cały rok systematycznie zwracano uwagę, jak wielkie znaczenie dla zdrowia ma wysiłek fizyczny. Zachęcano wszystkich do aktywnych form wypoczynku i podkreślono wielki wpływ ruchu na zdrowie człowieka.
Realizowane treści uświadomiły dzieciom, jakie ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ich organizmu ma higiena, właściwa dieta i aktywność fizyczna. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza, nawyki higieniczne i zdrowotne będą towarzyszyły dzieciom w dalszym życiu.