Uwaga
Uczniowie wyjeżdżający na wycieczkę SZLAK PIASTOWSKI w dniach 6-9 maj 2019 proszeni są o przyjście do szkoły
w dniu 30 kwietnia (wtorek) 2019 o godzinie 9.30 w celu uzupełnienia dokumentacji wycieczki.
Spotkanie odbędzie się w świetlicy szkolnej.
Organizatorzy
PROGRAM CZTERODNIOWEJ WYCIECZKI SP1 ŁAPY ZLAK PIASTOWSKI
6-9 maj 2019
Dzień 1 Wyjazd spod szkoły o godzinie 6.00 (zbiórka przed szkolą 5.45). Przejazd w kierunku Torunia. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: stare miasto, Ratusz Staromiejski, Katedra Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty, Collegium Maius, gotyckie kamienice, mury obronne, Krzywa Wieża. Wizyta w Żywym Muzeum Piernika: zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewają mąkę, ubijają w moździerzu korzenie. Przejazd do ośrodka wypoczynkowego Zajazd w Biskupinie obok Muzeum Archeologicznego, Biskupin 6, 88-410 Gąsawa, Tel. 523025014, 506 495 505, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2 Śniadanie. Przejazd do Gniezna. Zwiedzanie z przewodnikiem Katedry Gnieźnieńskiej i Drzwi Gnieźnieńskich przedstawiających żywot Św. Wojciecha. Zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Przejazd do Ostrowia Lednickiego. Zwiedzanie grodu na wyspie Jeziora Lednickiego, prawdopodobnego miejsca chrztu Polski. Przejazd do Biskupina. Zwiedzanie osady obronnej związanej z ludnością kultury łużyckiej . Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej in situ z początku epoki żelaza. Powrót do pensjonatu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3 Śniadanie, wyjazd w kierunku Poznania: zwiedzanie z przewodnikiem: Katedra na Ostrowie Tumskim, Stare Miasto - Rynek Poznański i słynne Koziołki. Przejazd do Pobiedzisk – około 2 km na zachód od centrum znajduje się Skansen Miniatur, na niewielkim terenie zgromadzono miniatury budowli z rejonu Wielkopolski wykonane w skali 1:20. Powrót do ośrodka, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4 Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Lichenia, wizyta w jednym z najbardziej znanych sanktuariów w Polsce, zwiedzanie bazyliki w Licheniu, Przejazd do Uniejowa. Wizyta w kompleksie termalno – basenowym w ( 3h). Termy Uniejów są miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. A wybierać można spośród: pływalni, gorących solanek, basenu, zjeżdżalni, dysz, biczy, jacuzzi i innych atrakcji wodnych. Planowany powrót w późnych godzinach wieczornych
28 kwietnia podczas Jarmarku Świętego Wojciecha w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu podsumowano XV Regionalny Konkurs Plastyczno-Ekologiczny „EKO-POCZTÓWKA Z LASU”, który swoim zasięgiem obejmował województwo podlaskie i mazowieckie. Łącznie zgłoszono 772 prace z 72 instytucji. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania znaczeniem lasu w życiu człowieka, pogłębienie wiedzy przyrodniczej oraz rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych. Dwie uczennice z naszej szkoły znalazły się wśród szczęśliwych zwycięzców.
II MIEJSCE otrzymała Maja Walesieniuk,
WYRÓŻNIENIE – Alicja Walesieniuk
Cała uroczystość odbywała się podczas Jarmarku św. Wojciecha, na którym można było spróbować regionalnych potraw, zakupić rękodzieła i obejrzeć wspaniałe muzyczne występy. W pobliskim zabytkowym kościółku na terenie skansenu można było obejrzeć wystawę pokonkursową.
Naszym młodym malarkom serdecznie gratulujemy. Wielkie brawa!
Beata Łopieńska
Drodzy Uczniowie i Rodzice
Akcja protestacyjna w Szkole Podstawowej nr 1 będzie kontynuowana do dnia 26 kwietnia 2019r.
W czwartek i piątek 25-26.04.2019r. w godz. 6.30 - 16.30 zapewniamy opiekę świetlicową uczniom klas I – III, oddziały przedszkolne pracują zgodnie ze swoim planem lekcji.
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 29-30 kwietnia i 2 maja 2019 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Proszę o telefoniczne bądź osobiste zgłaszanie do sekretariatu szkoły uczniów kl. I-III, którzy w tych dniach będą korzystali z opieki świetlicowej. Dni 1 i 3 maja 2019r. są dniami ustawowo wolnymi od pracy.
W dniu 27 kwietnia (SOBOTA) odbędzie się XIX Bieg Uliczny im. W. Kikolskiego. O godz. 11.10 biegną przedszkolaki i uczniowie kl. I – III (Oświadczenie rodzica do przekazania przed startem), o godz. 11.50 kl. IV- VIII) (Oświadczenie rodzica do przekazania przed startem, KARTKA NA METĘ DLA DZIECI – będzie można otrzymać przed startem od opiekunów: p. Alicji Łapszo, p. Ewy Niewińskiej, p. Daniela Gołaszewskiego)
Proszę o udostępnienie tej informacji na swoich profilach FB.
Dziękuję za zrozumienie sytuacji.
Z poważaniem
Daniel Gołaszewski
Drodzy Uczniowie i Rodzice Uczniów
W związku z informacją, jaką uzyskałem od przedstawicieli Komitetu Strajkowego akcja protestacyjna w dniu 24 kwietnia 2019r. (środa) będzie kontynuowana.
W środę 24.04.2019r. od godziny 6.30 do 16.30 zapewniamy opiekę świetlicową uczniom klas I – III, oddziały przedszkolne pracują zgodnie ze swoim planem lekcji.
Uczestnicy wycieczki do Warszawy z klas Va, Vd, VIa, VIb i VIc spotykają się przed szkołą na zbiórce o godz. 5.40, opiekunami w trakcie trwania wycieczki będą nauczyciele SP1.
Uczestnicy wyjazdu do Kruszynian z kl. VIIIa spotykają się przed szkołą o godz. 7.50, opiekunami w trakcie wycieczki będą nauczyciele SP1.
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego dni 29-30 kwietnia i 2 maja są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych, proszę o ew. zgłaszanie do sekretariatu szkoły uczniów kl. I-III, którzy w tych dniach będą korzystali z opieki świetlicowej, dni 1 i 3 maja 2019r. są dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Informacja o dalszej pracy szkoły w terminie 25-26.04.2019r. zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły
24 kwietnia przed godz. 14.
Proszę uczniów i ich rodziców o udostępnienie tej informacji na swoich profilach FB.
Dziękuję za zrozumienie sytuacji.
Z poważaniem
Daniel Gołaszewski
W związku z pytaniami dotyczącymi pracy naszej Szkoły od dnia 24 kwietnia 2019r. chciałbym poinformować, iż w dniu dzisiejszym po godz. 15 przekażemy informacje o tym, w jaki sposób nasza szkoła będzie funkcjonowała od środy 24 kwietnia.
Jednocześnie informuję, iż wycieczki zaplanowane na środę odbędą się, szczegółowe informacje dotyczące godziny wyjazdu oraz inne istotne informacje zostaną zamieszczone po godz. 15 na naszej stronie internetowej https://sp1lapy.edupage.org/ - proszę uczniów o udostępnienie tej informacji na swoich profilach FB.
Daniel Gołaszewski
Dnia 26.04.2019 roku uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „ W drogę z Niepodległą”, którego Partnerem jest Fundacja PZU uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku.
Idąc ulicami miasta mijaliśmy Archikatedrę Białostocką, pomnik księdza Jerzego Popiełuszki, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, Rynek Kościuszki, a nasz przewodnik w interesujący sposób przybliżał historię mijanych obiektów. W Pijalni czekolady Wedel” wzięliśmy udział w warsztatach. Prowadząca przybliżyła historię Fabryki Czekolady Wedla i wpływu tego smakołyku na życie człowieka na przestrzeni wieków. Następnie każdy mógł choć przez chwilę poczuć się cukiernikiem. Zadanie polegało własnoręcznym udekorowaniu torcika wedlowskiego białą czekoladą. Było to nie lada wyzwanie, które wzbudziło wiele emocji i pokazało, jak pomysłowi i kreatywni są młodzi „adepci cukiernictwa”. Każde zdobienie okazało się jedyne w swoim rodzaju, oryginalne, niepowtarzalne i nietypowe. Skosztowaliśmy również przepysznej gorącej czekolady z dodatkami. Własnoręcznie dekorowane torciki zabraliśmy do domu. Po słodkiej uczcie wybraliśmy się na spacer. Przeszliśmy przez ulicę Suraską i znaleźliśmy się na Alei Bluesa, której inicjatorem jest Fundacja Miasta Białystok. Aleja Bluesa sukcesywnie wzbogaca się tabliczkami z nazwiskami bluesmanów. Następnie zatrzymaliśmy się przy budynku, w którym mieści się Hotel Esperanto i Restauracja Kawelin. Nazwa hotelu pochodzi od języka stworzonego przez Ludwika Zamenhofa. Wpadł on na pomysł wspólnego języka, ponieważ dostrzegał konflikty pomiędzy narodami. Jego zdaniem to brak możliwości porozumiewania był przyczyną tych konfliktów.Esperanto jest najpopularniejszym wśród języków sztucznych i jedynym z nich, który rozwija się prawie we wszystkich dziedzinach życia.
W nazwie restauracji znajduje się nazwisko carskiego pułkownika Mikołaja Kawelina, a jednocześnie białostockiego działacza sportowego, społecznika a w latach 1932-1935 prezesa klubu piłkarskiego „Jagiellonia Białystok. Był on postacią barwną i niezwykle ujmującą. Nieoficjalnie jego imieniem białostoczanie ochrzcili stworzony w 1936 roku pomnik Psa Kawelina i zrekonstruowanym w 2005 roku.Alejką parkową dotarliśmy do ogrodu Pałacu Branickich. Park Branickich to jeden z najciekawszych ogrodów barokowych w Polsce określany mianem Podlaskiego Wersalu. Zespół pałacowo-ogrodowy Branickich położony jest w centrum miasta. Pałac, ogród i zabudowania gospodarcze tworzą zwarty kompleks rezydencji magnackiej pochodzącej z XVIII w. Rezydencja składa się z pałacu wraz z przyległymi do niego zróżnicowanymi ogrodami, zwierzyńcami oraz zespołem zabudowań: pomarańczarnią, arsenałem, stajnią, wozownią, pawilonami ogrodowymi, studniami i domem ogrodnika.
Pałac Branickich, to jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i cenny zabytek architektury późnobarokowej.
Zachwyciły nas pięknie utrzymane ogrody dostępne dla zwiedzających, które z balkonu pałacu podziwiała księżna Izabela Branicka.
Później ruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Muzeum Historycznego mieszczącego się przy ulicy Warszawskiej. Zajmuje się ono głównie historią miasta i regionu. W jego zbiorach znajduje się ponad 35 tysięcy eksponatów. Budynek jest jednym z najlepszych przykładów miejskiej rezydencji w Białymstoku w stylu architektury secesyjnej nurtu klasycyzującego. Tu zwiedziliśmy pokoje zamożnej rodziny mieszczańskiej i na moment przenieśliśmy się do początków XIX wieku. Obejrzeliśmy makietę Białegostoku i wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji multimedialnej historii naszego miasta wojewódzkiego.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była uczta dla ducha. W Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej 1 obejrzeliśmy musical wszech czasów „Upiór w Operze”. Historia miłości upiora do ślicznej sopranistki Christine zachwyciła i wzruszyła do łez. Przenieśliśmy się do legendarnej Opery Paryskiej, gdzie rozgrywa się akcja i zapartym tchem śledziliśmy losy bohaterów. Na uwagę zasługuje niebywale emocjonalna muzyka, efekty świetlne i pirotechniczne. Jest to sztuka z niezwykle aktualnym przesłaniem dotyczącym konfrontacji z czymś co jest inne, nie mieści się w kanonach, naszej tolerancji i ukrytych lęków. Tytułowy bohater odrzucony przez społeczeństwo na skutek swych fizycznych ułomności symbolizuje wszystkich wykluczonych. I to właśnie porywa, wzrusza i prowokuje do myślenia.
W myśl słów Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, swego nie znacie sami nie wiecie, co posiadacie” na nowo odkryliśmy walory naszej małej ojczyzny. Odkryliśmy to, co mamy na wyciągnięcie ręki.
Późnym wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do Łap.
24 kwietnia 2019 r. uczniowie klas piątych i szóstych wyruszyli na wycieczkę do Warszawy w ramach projektu pt. „W drogę z Niepodległą” realizowanego w naszej szkole, którego Partnerem jest Fundacja PZU.
Pierwszym punktem naszej wyprawy było Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie mogli odkrywać tajniki nauki poprzez przeprowadzanie doświadczeń. Uzmysłowiło to naszym wychowankom, jak ważna jest wiedza i znajomość praw natury, a otaczający nas świat jest łatwiejszy do zrozumienia.
Następnie udaliśmy się na wiosenny spacer na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, podczas którego nasz przewodnik - Zbigniew Płoński w niezwykle interesujący sposób opowiadał nam o zabytkach Warszawy. Wtrącane podczas opowieści anegdotki i ciekawostki na długo zostaną w naszej pamięci.
Po smacznym obiedzie w murach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego udaliśmy się do Muzeum Żydów Polskich Polin. Zgormadzone tam eksponaty i ciekawy przekaz przewodnika o historii narodu żydowskiego na ziemiach polskich wzbudził duże zainteresowanie uczniów.
W dobrych nastrojach i z głowami pełnymi wrażeń i wiedzy wróciliśmy szczęśliwie do domu.
Aldona Bagińska
Beata Drozdowska
Katarzyna Niwińska
Alicja Raciborska
W dniach 15, 16, 17 kwietnia 2019 r. odbywać się będą egzaminy ósmoklasisty. Egzamin rozpoczyna się o godz. 9.00. Uczniowie przychodzą o godz. 8.20, listy zdających są wywieszone przy wejściu do sal oraz głównym holu na parterze.
Ósmoklasistom życzymy połamania piór i osiągnięcia jak najlepszych wyników.
Powodzenia na egzaminach.
W tych dniach oddziały przedszkolne pracują bez zmian.
PS
Sale są już przygotowane, jesteśmy przekonani, że Wy również.
Dyrekcja Szkoły
Od 1 marca do 10 kwietnia w naszej szkole gościła wystawa IPN pt . NIEZŁOMNA, WYKLĘTA, PRZYWRÓCONA PAMIĘCI. DANUTA SIEDZIKÓWNA „ INKA” 1928-1946. Żołnierze wyklęci”, sprowadzona przez nauczyciela historii, Grzegorza Hryncewicza. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z biografią Danuty Siedzikównej ps. „Inka”- jednym z żołnierzy niezłomnych. Mimo młodego wieku poświeciła życie działalności konspiracyjnej o niepodległą ojczyznę. Pochodziła z Podlasia, niewielkiej miejscowości Narewka, gdzie rodzice wpoili jej poczucia głębokiego patriotyzmu. Walka o wolną Polskę zmusiła ją do opuszczenia rodzinnych stron i tułania się po różnych miejscowościach Polski. Przeszła niejedną ciężką chwilę, zwłaszcza ostatnie momenty życia w Gdańsku. Była brutalnie przesłuchiwana, upokarzana, a mimo to trwała w przekonaniu słuszności swojej walki. Została skazana na karę śmierci jako jedyna kobieta, w zasadzie nastolatka, spośród żołnierzy wyklętych.
Uczniowie klas ósmych i szóstych w ramach realizacji projektu „ W drogę z Niepodległą”,którego Partnerem jest Fundacja PZU, oglądając wystawę prześledziły losy lokalnej bohaterki XX wieku. Jej poświęcenie , łącznie z oddaniem życia za ojczyznę głębokiego poruszyło młodzież naszej szkoły.
Beata Drozdowska
Alicja Raciborska
Czwartek 11.04.2019 r.
Odziały przedszkolne, klasy pierwsze i drugie pracują zgodnie z czwartkowym planem lekcji. Pozostali uczniowie rozpoczynają lekcje o godz. 8.00 spotkaniem z wychowawcą/wyznaczonym nauczycielem w sali lekcyjnej, krótkie omówienie spraw bieżących, przypomnienie zasad zachowania podczas poruszania się po ulicach oraz w kościele.
O godz. 8.20 przejście do szatni, wymarsz uczniów pod opieką wyznaczonych nauczycieli do kościoła p.w. Św. Krzyża. Uczniowie poszczególnych klas zajmują miejsca w kolejnych ławkach 4 os./ ławka, w ostatniej z zajmowanych ławek wspólnie z uczniami siada nauczyciel. Godz. 9.00 Msza Św., po jej zakończeniu powrót do szkoły i pozostałe lekcje zgodnie z planem. Uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii oraz uczniowie, których rodzice nie wyrażą zgody na udział we mszy św. w godz. 8.00 -10.30 pozostają w tym czasie pod opieką wyznaczonych nauczycieli w świetlicy.
Piątek 12.04.2019 r.
Dzień bez zajęć dydaktycznych w klasach IV – VIII , „zerówki”, kl. I i II pracują zgodnie z planem w szkole, klasa III pod opieką wychowawczyń uda się do kościoła – Msza Św. o godz. 9.00., o godz. 10.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po powrocie kl. III pracują zgodnie z planem lekcji.
Tego dnia zapewniamy obiady dla uczniów pozostających w szkole.
Uczniowie klas szóstych A i C Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkil” w ramach obchodów 76 rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie samodzielnie wykonali żonkile – symbole pamięci o powstaniu w getcie i jego bohaterach. 4 IV przypinali kwiatki uczniom i nauczycielom naszej szkoły, by przynajmniej w ten sposób uczcić pamięć poległych w powstaniu Żydów polskich. Następnie obejrzeli film pt. „Nie było żadnej nadziei”, udostępniony przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Film wywołał wiele emocji oraz ożywioną dyskusję na temat tragicznych losów narodu żydowskiego podczas II wojny światowej.
4 kwietnia szóstoklasiści udali się pod pomnik Bohaterskich Dzieci Polskich. Pomnik ten został ufundowany w hołdzie dzieciom, które straciły życie w trakcie transportów ludności żydowskiej z getta w Białymstoku do obozu koncentracyjnego w Treblince. Uczniowie zapalili znicze i uczcili ich pamięć minutą ciszy. Wizyta pod pomnikiem była też okazją dla naszych uczniów do poznania historii miejscowej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Dbajmy by trwała świeża i żywa pamięć młodych pokoleń o historii.
Beata Drozdowska
Alicja Raciborska
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach kolejny raz włączyła się w obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. W tym roku 2 i 3 kwietnia w geście solidarności w „Jedynce” królował niebieski kolor w ubiorze i w salach lekcyjnych. Wychowawcy przeprowadzali pogadanki, które miały na celu poszerzenie wiedzy na temat problemów i potrzeb osób z autyzmem. Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli film POZNAJ AUTYZM „Szczęściarze”. W klasach 0-III wykorzystano opowiadania J. M. Chmielewskiej „Czarodziejka” i „Hubek kubek. Wstążka” oraz film pt. „Czym jest autyzm”. Wszystkie dzieci, w swoich klasach, mogły wziąć udział w zabawie MIŁE NIESPODZIANKI, dzięki której uczyły się okazywania innym serdeczności i życzliwości.
Podsumowaniem akcji RAZEM DLA AUTYZMU było spotkanie dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera oraz ich rodziców, którzy przybyli do nas nie tylko z Łap, ale również z okolicznych gmin. Dorośli mogli oderwać się od codziennych problemów podczas NIEBIESKIEJ LEKCJI. Były zajęcia ruchowe przy muzyce i zabawy z chustą animacyjną, odgadywanie przedmiotów w magicznym pudełku, rysowanie z zawiązanymi oczami, „wyławianie” przedmiotów z basenów z piłeczkami. Na lekcji muzyki wszyscy bezbłędnie wystukiwali rytm pałeczkami perkusyjnymi.
Na zakończenie dzieci, rodzice i nauczyciele udali się na słodki poczęstunek. Wspaniały niebieski tort, ciastka, owoce i soki zasponsorowała Cukiernia „Anna” i PSS Społem. DZIĘKUJEMY.
Zespół nauczycieli
„Integracja”.
W ramach 22 Łapskiego Tygodnia Teatru w dniu 3.04.2019 dzieci z grupy Oa obejrzały spektakl dla dzieci pt: „Kociołek i bajeczka”. Na scenie Domu Kultury wystąpili aktorzy Studia artystycznego „Karuzela”. Dzieciom z zerówki bardzo podobało się przedstawienie.
- Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca - taką smutną wiadomości przed czternastoma laty (2 kwietnia 2005 r.) na Placu Świętego Piotra w Watykanie przekazał zgromadzonym arcybiskup Leonardo Sandri.
Pamięć papieża Polaka św. Jana Pawła II, patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach uczciła w dniu 2 kwietnia społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja. W uroczystej akademii w szkole wziął udział również burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.
Po uroczystościach w szkole zgromadzeni złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili przy pomniku św. Jana Pawła II.
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX. Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523). Proces beatyfikacyjny papieża rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Zakończono go 1 maja 2011 roku uznając Jana Pawła II błogosławionym. Z kolei proces kanonizacyjny papieża zakończono 27 kwietnia 2011 roku.