Ostatniego dnia nauki, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, zgodnie z rokroczną tradycją, w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jana Pawła II w Łapach zostały wystawione Jasełka. Tym razem była to jednak nieco uwspółcześniona wersja biblijnej historii, którą profesjonalnie odegrali debiutujący na szkolnej scenie uczniowie klasy V b oraz VII a przygotowani do występu przez panie: Agnieszkę Kropiewnicką, Aldonę Bagińską oraz Agnieszkę Łupińską. Spektakl przeplatany był przepięknymi tradycyjnymi i współczesnymi kolędami i pastorałkami oraz świątecznymi piosenkami w wykonaniu solistek i szkolnego zespołu wokalnego pod kierownictwem pani Urszuli Dworakowskiej. O efektowne dekoracje zadbała utalentowana plastycznie pani Agnieszka Zdrodowska - Karkosz oraz panowie konserwatorzy, którzy skonstruowali ogromną szopkę.
Młodzi aktorzy spisali się rewelacyjnie występując dwukrotnie przed społecznością szkolną. Jednak najwięcej emocji wywołał przedpremierowy wieczorny spektakl zaprezentowany rodzicom uczniów. Rzęsiste oklaski i łzy wzruszenia były tego potwierdzeniem.
„Tak niewiele trzeba, żeby rozgrzać czyjeś serce”- pod tym hasłem ruszyła tegoroczna V edycja pomocy osobom ubogim, bezdomnym i potrzebującym prowadzona przez ośrodek ELEOS. Od 10 października do 10 grudnia 2018r. w naszej szkole trwała zbiórka żywności, kubków termicznych oraz środków czystości. Ofiarowane rzeczy zostały pięknie zapakowane i przekazane jako prezenty na Boże Narodzenie. W akcję włączyło się wielu uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły. W imieniu obdarowanych organizatorzy składają serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i dar serca, bo
„ (…)Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać”.
Z wyrazami podziękowania i życzeniami Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku
Ewa Łukaszuk
Justyna Styrnik
Joanna Supronowicz
Dzieci z klas 0a i Ob wzięły udział w konkursie plastycznym „Niepodległość oczami dzieci” zorganizowany przez Dom Kultury w Łapach. Poprzez swoje prace plastyczne wyraziły swoją miłość do Ojczyzny, odkryły urok polskiej ziemi i jej historii. Na nowo odkryły piękno barw narodowych. Podczas jesiennego spaceru poznały miejsca, w których ginęli mieszkańcy Łap w czasie wojny. Dzieci zrozumiały, że o wolną i niepodległą Polskę walczyli nasi przodkowie. Uczniowie zapalili znicze i odmówiły za nich modlitwę. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami.
Renata Gąsowska
Jolanta Sokół
Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało specjalną ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci w wieku 7-12 lat. Uczniowie młodszych klas naszej szkoły wzięli udział w projekcie „100 lat Niepodległości” realizowanym przez Fundację Aktywizacja dzięki dofinansowaniu z MON.
Lekcje muzealne były doskonałym podsumowaniem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci poznały wiele ciekawych faktów na temat flagi, godła czy hymnu. Miały okazję zagrać w patriotyczne memory, zobaczyć jak zmieniały się mundury żołnierzy polskich na przestrzeni ostatnich 100 lat, wykonać prace plastyczne poświęcone symbolom narodowym oraz poznać historię orła w koronie.
W dniu 6 grudnia dzieci z grupy 0 "A" i 0 "B" świętowały Dzień Mikołaja. Uczniowie z SU przekazali dzieciom paczki od Świętego Mikołaja. Sprawiło to wiele radości. Następnie udaliśmy się na Plac Niepodległości, gdzie oczekiwał nas Mikołaj z dużym workiem cukierków, Seniorzy przygotowali słodkie babeczki i pierniczki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował dla dzieci mnóstwo atrakcji, między innymi dekorowanie pierników,ozdób świątecznych, zabawy taneczne. Rozstrzygnięto też konkurs na "Najpiękniejszą ozdobę choinkową". Otrzymaliśmy wyróżnienie, które wręczył nam Pan Burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Braliśmy udział w dekoracji miejskiej choinki, Stroiliśmy ją pięknymi bombkami i łańcuchami, pomagali nam przy tym strażacy. Ten dzień był szczególnie wyjątkowy i przyniósł wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych dzieci.
Imieniny świętego Mikołaja co roku są doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Podobnie jak wszędzie, tak i w naszej szkole Samorząd Uczniowski zadbał, aby ten oczekiwany i hojny święty dotarł do wszystkich. Tak też się stało- Mikołaj nie zawiódł. Nikomu nie zabrakło słodkości oraz innych podarunków, które były rozdawane w towarzystwie szkolnych elfów, przygrywających i śpiewających kolędy. Poprzebierani w czerwono- białe stroje oraz czapeczki na głowach uczniowie radośnie wyrażali swoją wdzięczność za odwiedziny tak ważnego i miłego gościa. Z tego, co wiemy Mikołaj nie rozdawał w tym roku rózg, co świadczyłoby o jego wielkoduszności i miłości do dzieci. I któż powie, że ten święty nie istnieje?
Tegoroczne MIKOŁAJKI, klasy II b, II c, VI d spędziły na wycieczce w Białymstoku. Energii i sił dzieciom dostarczyły zabawy i obfite śniadanie w McDonald’s. Krótki spacer po białostockim rynku urozmaiciło spotkanie z TVP INFO, której dzieci udzieliły wywiadu. Zainteresowanie uczniów wzbudziła również ekspozycja pięknych zdjęć i plakatów dotyczących 100- letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Tam uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”. Piękny występ aktorów został uwieńczony spotkaniem z nimi oraz rozmową na temat ich pracy.
Wychowawczynie kl. II b, IIc, VI d
Królewski Ogród Światła
… to jedna z wielu atrakcji, które miały okazję zobaczyć uczniowie naszej szkoły podczas wycieczki do Warszawy. Wyjazd odbył się 30 listopada. Wzięły w nim udział klasy piąte i siódme. Zwiedzanie rozpoczęło się od siedziby TVP przy ul. Woronicza 17 pod hasłem: ,,Za szklanym ekranem’’. Od początku przyświecało nam szczęście. Zanim zwiedziliśmy znane z telewizji studia (m.in. Pytania na śniadanie, studio Kultura itd.) drogę przeciął nam……. Dawid Kwiatkowski !!!. Rozdając z uśmiechem autografy i pozując z nami do zdjęć, udowodnił, że rzeczywiście jest gwiazdą,. To była prawdziwa niespodzianka, ale ruszyliśmy dalej. Mogliśmy obserwować pracę na planie podczas nagrywania reklam oraz patrzeć przez prawdziwe kamery telewizyjne. Wzruszyło nas muzeum, przepełnione zdjęciami legend takich jak: Edyta Wojtczak, Jan Suzin oraz bohaterów filmów, kreskówek, teatrzyków dla dzieci np. Jacek i Agatka, Bolek i Lolek czy Kulfon. Następnie udaliśmy się do CNK. Tutaj każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Po sporej dawce techniki pojechaliśmy do MacDonalda. Kolejnym punktem programu był Pałac w Wilanowie. Zastaliśmy tam prawdziwy, Królewski Ogród Światła. Iluminacje zmieniające barwy w rytm dynamicznej muzyki z ,,Czterech pór roku;; Vivaldiego, ,,Tańca cukrowej wieszczki’’ z ,,Dziadka do orzechów’’ Czajkowskiego’’ zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Zakończeniem ,,magicznych’’ atrakcji było obejrzenie Mappingu: ,,Bajki o królewskiej wydrze’’- trójwymiarowego pokazu łączącego światło, obraz i dźwięk. Pogoda dopisała, chociaż niektórzy uskarżali się na spory mróz (zawsze to lepsze niż deszcz i wiatr). Powrót był równie wesoły, jak pobyt w stolicy. Przebojem autokarowym okazała się piosenka śpiewana przez wszystkich: ,,Weź nie pytaj ’’Jacka Domagały.
Opiekę nad uczniami podczas wyjazdy sprawowały p. Beata Krassowska, p. Jolanta Smoktunowicz, p. Iwona Szustak, p. Renata Niwińska. Nad całością czuwała organizatorka P. Katarzyna Zakrzewska z firmy Biacomex, która wprowadziła nas w ten przepiękny warszawski dzień.
W dniu 21.11.2018r. klasy VI A, VI B i VI C oraz VD wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Przyjazd do stolicy rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu w 6D. Dzięki połączeniu realnych efektów z obrazem 3D mogliśmy na własnej skórze odczuć doznania bohaterów filmu.
Kolejnym punktem naszej wyprawy była wizyta w Polskim Radiu, gdzie mogliśmy uczestniczyć w tworzeniu programu radiowego. Poznaliśmy „od kuchni” prace redaktorów, realizatorów, pracowników obsługi technicznej.
Najciekawszym jednak punktem wycieczki była wizyta w fabryce bombek gdzie mogliśmy się wykazać kreatywnością w ozdabianiu. Własnoręcznie udekorowane bombki zabraliśmy na pamiątkę do domu. Mimo listopadowej aury dzień naszej wycieczki okazał się wesoły i pełny wrażeń.
PROSIMY O DOKONANIE
WPŁAT ZA OBIADY DO
10 GRUDNIA
(PONIEDZIAŁEK)
W ZWIĄZKU
Z KOŃCEM ROKU KALENDARZOWEGO
Dwie klasy integracyjne Ia i IIa 5 grudnia pojechały na wycieczkę autokarową do Białegostoku. Na początku uczestniczyliśmy w przedstawieniu „Królewna Śnieżka” w Teatrze Dramatycznym. W ciekawym spektaklu Śnieżka nie była typową księżniczką Disneya, a występowała w za dużej piżamie w kształcie słonia, krasnale natomiast były uroczymi leśnymi stworkami. Tym dobrym postaciom przeciwstawiony został świat dworu i macochy, który był plastikowy i sztuczny. Porównanie tych dwóch światów: lasu pełnego magii i dworu pełnego przepychu i próżności – widać było w kolorowych strojach bohaterów i baśniowej scenografii. Przepiękna, znana baśń braci Grimm wywołała w nas wiele pozytywnych emocji. Po spektaklu udaliśmy się na krótki spacer po dziedzińcu i ogrodach pobliskiego Pałacu Branickich. Następnie bawiliśmy się w Fikolandzie. Mogliśmy korzystać tam z licznych atrakcji, między innymi: z basenu z tysiącami kolorowych piłek, ze zjeżdżalni tubowych, z tuneli z przeszkodami, z dmuchanej trampoliny oraz licznych gier automatycznych. Chłopcy wspaniale radzili sobie jako piłkarze i kierowcy samochodów. Wśród dziewczynek duże zainteresowanie wzbudziła mini dyskoteka oraz zabawy w chustą. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i aktywnie spędzić czas. Lubimy takie wycieczki!
Klasa III a czeka z niecierpliwością na św. Mikołaja. Mamy nadzieję, że jak co roku pojawi się w naszej klasie. Już wcześniej zaczęliśmy przygotowywać się na to spotkanie. W związku z tym wybraliśmy się do pracowni plastycznej w naszej szkole, aby wykonać Mikołaje z gliny. Zapoznaliśmy się z jednym z najstarszych rzemiosł, obejrzeliśmy piec do wyrobów glinianych. Potem każde dziecko uformowało swojego Mikołaja i po wyschnięciu pomalowało farbami.
Zajęcia sprawiły nam wiele radości i tak powstała gromadka Mikołajów.
Podobnie jak w całym kraju, w Łapach również świętowano 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. W mieście zorganizowano liczne imprezy mające na celu upamiętnienie tego wydarzenia.
Na zakończenie roku i obchodów stulecia niepodległości dzieci z naszej szkoły wezmą udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Wojska w Białymstoku. Zajęcia, w ramach projektu „100 lat Niepodległości” dofinansowanego przez MON, poświęcone będą odzyskaniu niepodległości przez Polskę oraz wydarzeniom historycznym z ostatnich 100 lat Niepodległości. Projekt ma na celu upowszechnienie tradycji i historii poprzez ułatwienie dostępu do edukacyjnej oferty muzealnej najmłodszym mieszkańcom gminy Łapy oraz zapoznanie ich z dziejami niepodległej Polski.
30 listopada 2018 r. odbyła się szósta edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Wiew Sitowia”, której organizatorem był Dom Kultury w Łapach. Jury wysłuchało recytacji 51 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali: Olga Hryncewicz Ia, Anna Łapińska IIa, Hanna Zduńczyk IIa, Paweł Płoński VIc, Miłosz Zatyka VIc. Wszyscy uczestnicy wspaniale zaprezentowali swoje talenty recytatorskie.
W kategorii klas I – III
I miejsce - zdobyła Olga Hryncewicz,
wyróżnienie - otrzymała Anna Łapińska.
W kategorii klas IV– VIII
III miejsca - zajęli Paweł Płoński i Miłosz Zatyka.
GRATULUJEMY!
Pod takim hasłem rozprowadzane są ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów naszej szkoły. Dochód ze sprzedaży będzie przekazany dla dzieci z UDSK w Białymstoku z Oddziału Onkologii i Hematologii oraz zaprzyjaźnionego Domu Dziecka. Sprzedażą ozdób zajmuje się Samorząd Uczniowski. Zapraszamy do zakupu !!!
W środę 28 listopada uczniowie z samorządu mieli naprawdę sporo pracy, ale jak zwykle wszystko, co zaplanowali udało im się zrealizować. Już od rana rozpoczęła się zabawa w postaci różnorodnych wróżb. Stoliki z nimi były oblegane na każdej przerwie. Dużą popularnością cieszyły się specjalne pierniczki z przesłaniem oraz malowanie twarzy. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć dyskoteki. Na początku bawili się najmłodsi a później ich starsi koledzy. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście z gimnazjum. Samorządowcy zadbali o oświetlenie, muzykę i o wszystko, co jest związane z piękną tradycją Andrzejek. Zabawa była naprawdę przednia. ,,Magiczny’’ wieczór zakończył się o 20 godzinie po czym wszyscy bezpiecznie rozeszli się do domów.
Motto: Wychodź z domu po śniadaniu i ze śniadaniem. To hasło powinno przyświecać wszystkim, wychodzącym do szkoły uczniom oraz ich rodzicom. W naszej szkole ten ważny dzień jest organizowany już po raz kolejny. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie niedożywienia wśród dzieci i młodzieży oraz uświadomienie roli zdrowego odżywiania, które ma istotny wpływ na rozwój młodych organizmów. Niezmiernie ważna jest profilaktyka i edukacja zmniejszająca zgubne nawyki żywieniowe- odpowiedzialne za wiele chorób cywilizacyjnych. Śniadaniową akcję rozpropagowali i częściowo przeprowadzili uczniowie Samorządu Uczniowskiego. Wykonali mnóstwo kolorowych, bogatych w składniki odżywcze koreczków, które symbolicznie rozczęstowali wśród pracowników szkoły. Poszczególne klasy przygotowały wspaniałe posiłki z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych.
Nad całością czuwali opiekunowie samorządu:
p. Iwona Szustak i P. Renata Niwińska.
Dnia 27 listopada klasa IIIa zakończyła udział w programie "Umiem pływać". Kurs nauki pływania był realizowany w cyklu dziesięciu dwugodzinnych lekcji na basenie w Wysokiem Mazowieckiem. Uczniowie z wielką radością brali udział w zajęciach pod fachowym okiem instruktorów. Dzieci nabyły umiejętności pływackie oraz poszerzyły wiedzę na temat korygowania wad postawy.
Czas, który spędziliśmy na basenie był świetną zabawą dla wszystkich.
Ewa Zdrodowska, Monika Kozikowska