Dnia 22 marca klasy Ia, IIa i IIIa wzięły udział w Międzyszkolnej Spartakiadzie Integracyjnej, która odbyła się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Białymstoku. Spartakiada to zawody sportowe, w których liczyła się nie rywalizacja między szkołami, ale wyniki poszczególnych zawodników i wspólna zabawa. Uczniowie brali udział w ciekawych konkurencjach m.in. bieg z układaniem klocków, sztafeta z ringiem, toczenie piłek, wrzucanie woreczków, bieg przez płotki, ślizgi na kocykach, przetaczanie się na materacu, przejazd na kocu. Na koniec XIV Spartakiady Integracyjnej odbyło się przeciąganie liny: goście kontra gospodarze. Na dzieci czekało wiele atrakcji, pokazów i konkursów. Nie było przegranych, a każde dziecko otrzymało upominek. Kto akurat nie brał udziału w danej konkurencji, z całych sił oklaskiwał i dopingował koleżanki i kolegów.
Przesłaniem tej imprezy było umożliwienie każdemu z uczestników zaistnienia, wyrażenia siebie, przeżywania radości z sukcesu, poczucia wspólnoty.
W maju br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach odwiedzą Warszawę i poznają miejsca związane z bohaterskimi losami Żołnierzy Niezłomnych. Planuje się wyprawę Szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Niezłomnych. W programie znajdą się wybrane punkty na terenie Pragi Północ: Wojskowy Trybunał Wojenny, Kwatera Główna NKWD w Polsce (następnie WUBP), Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach, siedziba Trybunału Wojennego Armii Czerwonej. Dla uczestników wycieczki będzie to jedyna okazja na zwiedzenie tych miejsc w Warszawie, gdyż zazwyczaj małym turystom proponuje się zupełnie inne atrakcje w stolicy.
Po wycieczce uczestnicy wyjazdu wezmą udział w warsztatach plastycznych. Dzieci narysują to, co najlepiej zapamiętały - ludzi i miejsca, które zostały im przedstawione. Wybrane prace zostaną wykorzystane do druku pocztówek promujących zadanie.
Dzieci z naszej szkoły będą miały okazję przekonać się co dzieje się z wyrzucanymi śmieciami. Dzięki zajęciom proekologicznym, w ramach projektu „Sortuję, środowisko szanuję” dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, uczestnicy zwiedzą spalarnię śmieci w Białymstoku i sortownię odpadów w Hryniewiczach. Dowiedzą się w jaki sposób powinno się segregować odpady i czy można je wykorzystać w kreatywny sposób.
Zadanie ma na celu zwiększenie aktywności prośrodowiskowej najmłodszych mieszkańców gminy Łapy oraz zapoznanie ich z działaniami mającymi pozytywny wpływ na środowisko. Dzieci dowiedzą się jakie są główne problemy związane z wpływem człowieka na najbliższe środowisko oraz w jaki sposób mogą wpłynąć na poprawę jego stanu, poprzez niewielkie zmiany przyzwyczajeń i zachowań konsumenckich we własnych domach i jak dzięki efektywnej gospodarce odpadami uzyskać energię elektryczną i cieplną.
Fundacja Aktywizacja
Mowa o integracyjnych wycieczkach w gronie klasowym. 28 marca klasy siódme właśnie na takim wyjeździe wspólnie spędzili ze sobą czas. Uczniowie obejrzeli w kinie Helios film pt. Kapitan Marvel. Dzieciom bardzo spodobała się heroiczna postawa głównej bohaterki- tajemniczej Carol Danvers, biorącej udział w niebezpiecznej misji z udziałem ,,obcych’’. Kolejnym ,,gwoździem’’ programu był 2- godzinny pobyt w Stefie Wysokich Lotów. Niewątpliwie jest to miejsce, gdzie naprawdę można się ,,wyszaleć’ i ,,wytrząsnąć’’ z siebie wszystkie negatywne emocje. Mamy nadzieję, że tak się właśnie stało- bo jest to jednym z głównych celów każdego szkolnego wyjazdu.
Nauczycielami sprawującymi opiekę nad uczniami podczas wyjazdu były: p. Renata Niwińska, p. Katarzyna Niewińska, p. Edyta Szczypiorska- Niwińska.
"Nie można pytać życia o sens, można mu tylko sens nadać...
Cała wielkość naszej przygody polega na życiu, które przychodzi do nas z pustymi rękoma, lecz opuścić nas może wzbogacone i przekształcone."
Tymi słowami Samorząd Uczniowski przywitał wszystkich na imprezie pod tytułem "MAM TALENT", która odbyła się z okazji
PIERWSZEGO DNIA WIOSNY……..
wykonawcy z poszczególnych klas 0-VIII, zaprezentowali się jako utalentowani, chociaż jeszcze nie odkryci przez świat mediów: wokaliści, prezenterzy, tancerze, instrumentaliści, akrobaci, zręcznościowcy w układaniu kostek Rubika, i inni pasjonaci (a było ich naprawdę wielu). Celem naszego spotkania było zaprezentowanie młodych ludzi, którzy swoimi zainteresowaniami i uzdolnieniami wzbogacają i przekształcają nie tylko swoje życie, ale także życie swojego otoczenia. Nie zabrakło ich podczas gali talentów w nasze szkole. Widownia była zachwycona o czym świadczyły głośne brawa i okrzyki podziwu po każdym występie. Mamy nadzieję, że wykonawcy zachęcili swoich kolegów i koleżanki do odkrwania i ,,rozbudzenia’’ w sobie ,,artystycznej duszy’’, którą warto by było rozwijać i ujawniać. Oprócz wspomnianych talentów pierwszy dzień wiosny wszyscy uczcili kolorowymi ubraniami i fikuśnymi pidżamkami. Organizatorami dnia byli uczniowie i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz Dyrekcja Szkoły – pomysłodawca Gali Talentów.
21 marca nasza szkola obchodziła Swiatowy Dzień Yespołu Downa.
W dniu 20 marca 2019 r. odbył się wyjazd do Fikolandu w Białymstoku. Zerówki 0 A i 0 B świetnie się bawiły. A oto kilka zdjęć z tego wydarzenia:
20 marca 2019 r. uczniowie klas integracyjnych Ia i IIa wybrali się do Białegostoku na kolejne spotkanie ze sztuką.
Najpierw udali się na lekcję muzealną i warsztaty plastyczne do Galerii im. Sleńdzińskich. Tematem drugiej wizyty w Galerii był „Przepis na kompozycję”. Dzieci uczyły się, jak tworzyć dobry, ciekawy układ pracy plastycznej. Przekonały się, że świadomie komponując poszczególne elementy można uzyskać spokojną, harmonijną pracę statyczną, a wprowadzając napięcie, chaos - dynamiczną. Dzięki działaniom praktycznym dowiedziały się, jak rozpoznać i wykonać kompozycję otwartą lub zamkniętą. Podczas zajęć warsztatowych dzieci miały niepowtarzalną okazję zaprojektowania i wykonania swojego własnego profesjonalnego gadżetu - przypinki lub magnesu z ornamentalnym motywem roślinnym. Powstały imponujące dzieła, które można przypiąć do plecaka, zawiesić na lodówce lub kogoś nimi obdarować.
Kolejnym punktem wycieczki była wyprawa do Kina Helios w Galerii Biała na film animowany „Corgi, psiak Królowej”. Wszystkim podobała się historia zabawnego pieska, który przekonał się, że prawdziwych przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć pomocną łapę.
Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w ramach projektu „ W drogę z Niepodległą” , realizowanego w naszej szkole, którego Partnerem jest Fundacja PZU w lutym odbyło się spotkanie z panem Włodzimierzem Kostro, uczestnikiem zsyłki na Syberię.
Uczestnikami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach. Dzieci po spotkaniu napisały sprawozdanie pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego, pani Alicji Moczulskiej.
21 lutego 2019 roku na zajęciach warsztatowych, uczniowie kl. V A i VI A, mieli zaszczyt gościć pana Włodzimierza Kostro – uczestnika zsyłki na Syberię.
Z wielkim zainteresowaniem i uwagą słuchaliśmy relacji z okrutnej nieludzkiej wywózki. Mówił o głodzie, transporcie w bydlęcych warunkach, pozbawionym ludzkich odruchów traktowania człowieka. Zapamiętaliśmy, że wiara dawała nadzieję na przeżycie. Uświadomiliśmy sobie, że aby pokonać zło, należy czynić dobro. Przeżyć mógł ten, kto się nie poddał i walczył z trudami surowego klimatu, niewolniczo pracował za porcje chleba. Ta nietypowa lekcja historii nie tylko przypomniała uczniom ważne momenty z przeszłości naszego kraju, ale dla wielu dostarczyła też nowych wiadomości.
Takiej lekcji życia nigdy nie zapomnimy.
8 marca to międzynarodowe święto, które przypomina wszystkim, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełnią kobiety. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona wszystkim dziewczynkom i paniom. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie samorządu uczniowskiego oraz uczniowie klasy II b, VII b oraz VII c.
Akademię przygotowali opiekunowie SU p. Iwona Szustak i p. Renata Niwińska. Piękną scenografię wykonała p. Agnieszka Zdrodowska Karkosz.
Burmistrz Łap, radni Rady Miejskiej, dyrekcja oraz Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach zapraszają rodziców wraz z uczniami na Dzień Otwarty szkoły w dniu 12 marca br. w godz. 17.30 - 20.00 do budynku dotychczasowego Gimnazjum nr 1. Zgodnie z uchwałą Rady miejskiej w Łapach budynek przy ul. Matejki 19 jest drugą lokalizacją Szkoły Podstawowej nr 1.
Władze miasta, dyrekcja i nauczyciele chętnie wyjaśnią rodzicom, opiekunom i uczniom szczegóły dotyczące organizacji nauki dzieci w budynku przy ul. Matejki 19.
Zapraszamy na spotkanie ogólne z p. Burmistrzem oraz nauczycielami i dyrekcją szkoły o godz. 17.30 w dużej sali gimnastycznej, następnie będzie można zapoznać się z bazą lokalową i sportową szkoły, po wnętrzu której oprowadzą nas uczniowie i nauczyciele.
My chcemy by Polska
była rządzona przez Polaków
oddanych sprawie i wybranych
przez cały naród.
Mjr „ Łupaszka”
Żołnierze Wyklęci ( Żołnierze Niezłomni) - polskie podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. W ramach obchodów Narodowego Dzienia Żołnierzy Wyklętych 1marca 2019 roku klasa VI B, pod opieką nauczycieli historii, złożyła hołd pamięci żołnierzom niezłomnym. Uczniowie zapalili znicze, odśpiewali hymn państwowy i minutą ciszy oddali cześć pamięci żołnierzom. Stojąc przy pomniku naszego, lokalnego bohatera podziemia niepodległościowego- Kazimierza Kamieńskiego ps. „ Huzar” dzieci zapoznały się z historię tragicznych losów żołnierzy wyklętych.
Działania zostały podjęte w ramach projektu „ W drogę z Niepodległą”, realizowanego w naszej szkole, którego Partnerem jest Fundacja PZU .
3 marca w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łapach odbyły się gminne uroczystości na ich cześć . Uczestniczyli w nich: poczet sztandarowy, uczniowie naszej szkoły na czele z panią dyrektor Ewą Niwińską i penem dyrektorem Danielem Gołaszewskim. Ten dzień był wyrazem hołdu dla żołnierzy niezłomnych, za ich męstwo, wielką odwagę i niezwykłą postawę patriotyczną.
W ostatnim tygodniu karnawału uczniowie naszej szkoły bawili się na dyskotece w zaprzyjaźnionym gimnazjum. Już po raz drugi w tym roku szkolnym skorzystaliśmy z tak miłego zaproszenia, za co dziękujemy Dyrekcji oraz nauczycielom szkoły.
Opiekę podczas dyskoteki nad uczniami z SP 1 sprawowały panie: Iwona Szustak oraz Renata Niwińska.
Szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą. Jak miło czasem oderwać się od podręczników szkolnych, spojrzeć na szkołę z innej strony. WIECZORNICĘ- „NIE BOJĘ SIĘ, GDY CIEMNO JEST…” nasza szkoła zapewniła swoim uczniom w nocy z 1 na 2 marca. Dzieci klas II b i IIc , II b, Vd, VII b i S.U odpowiednio przygotowane, czyli wyposażone w poduszki, śpiwory i oczywiście mnóstwo energii i pozytywnego nastawienia, wzięły udział w „Niezapomnianej nocy”, na którą przygotowano wiele atrakcji. Początek spotkania wypełniło spotkanie z funkcjonariuszem policji, panem Michałem Michalskim. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w ruchu drogowym. Dużo radości sprawiła wspólna kolacja. Jedliśmy pizzę. Potem odbył się turniej gier , zabaw i mecz piłki nożnej. Dziewczynki pod czujnym okiem pani Agnieszki Zdrodowskiej - Karkosz uczestniczyły w zajęciach plastycznych.. Największą atrakcję sprawiły dzieciom nocne podchody. Oprócz tego wszyscy wzięli udział w „piżamowej” dyskotece. Na każdym kroku nie brakowało dobrego humoru i pozytywnej energii. Po wielu wrażeniach , wspólnych harcach, dzieci zmorzył sen. Rano po niezapomnianej nocy wszyscy zjedli zdrowe śniadanie. Z wielkim smutkiem, że to już koniec zabawy, ale i z nadzieją, że to nie ostatnia taka noc, uczniowie rozeszli się do domów.
Organizatorzy: Iwona Szustak, Jolanta Kamińska- Choma, Renata Niwińska Beata Wróblewska.