PROJEKTY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

CYFROWOBEZPIECZNI.PL



  CYFROWOBEZPIECZNI.PL - spotkanie z rodzicami

W dniu 26 kwietnia 2018  roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z rodzicami dotyczące  m.in. projektu „cyfrowobezpieczni” Podczas zebrania poinformowano rodziców o uczestnictwie szkoły w ogólnopolskim projekcie CYFROWOBEZPIECZNI.PL, przedstawiono główne założenia projektu wykorzystując przesłane do szkoły materiały projektowe. Rodzicom zostały przedstawione liczne działania jakie szkoła podjęła w związku z projektem,  poinformowano o systematycznym umieszczaniu na stronie internetowej  szkoły informacji o tych działaniach.  Wychowawcy podczas spotkania w klasach  rozdali Poradniki dla rodziców.

 

 

 

 
     W dniu 10 maja odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klasy VIc zgodnie ze scenariuszem projektu. Podczas spotkania wychowawca klasy przedstawił rodzicom prezentację projektową przygotowaną na spotkanie z rodzicami oraz wyświetlony został film.  Rodzice otrzymali również Poradnik dla rodziców: „Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie”.   

    

Fotorelacja

Koordynatorzy projektu: B. Krassowska, J. Smoktunowicz


SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO

      Dzisiejszy data - 26 marca jest szczególnY w naszej szkole. Dzisiaj obchodzimy SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZŃSTWA CYFROWEGO .  Te obchody związane są z realizacją projektu  CYFROWOBEZPIECZNI.PL w którym uczestniczy nasza szkoła. Szkolnye Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego są wydarzeniem edukacyjno-informacyjnym  prowadzonym przez Edukatorów w formie warsztatów z uczniami oraz spotkań z nauczycielami i rodzicami.  W dniu dzisiejszym w spotkaniach z  edukatorem panią Ewą Frołow  uczestniczyły klasy VIIa i VIIb, natomiast z panią Anną  Krawczuk klasy VIa i VIc - forma apelu szkolnego, klasa Vb, VIb i IVc zajęcia warsztatowe.  Na drugiej godzinie lekcyjnej podobne zajęcia warsztatowe były przeprowadzone z klasą VIIB.

Zajęcia warsztatowe klas siódmych z edukatorem p. Ewą Frołow

   

    O godzinie 8.00 rozpoczęło się spotkanie edukatora projektu z klasą VII a. Uczniowie podczas zajęć warsztatowych obejrzeli film dotyczących  różnych, niebezpiecznych zachowań związabych z aktywnością w sieci.

    

      Po filmie uczniowie uczestniczyli w dyskusji na temat problemów  ukazanych w filmie. Pracowali też w grupach wybierając z listy zagrożeń najbardziej niebezpieczne zachowania w sieci.

  

Lider każdej grupy przyklejał kolorowe kartki na trzech wybranych, niebezpiecznych zachowaniach. Powstała lista najbardziej niebezpiecznych zagrożeń opracowana przez wszystkie zespoły. Uczniowie z zangażowaniem  uczestniczyli w ciekawych zajęciach. 

  

FOTORELACJA

O godzinie 14.45 odbyłło się spotkanie z nauczycielami szkoły podczas Rady Pedagogicznej. 

Koordynatorzy projektu: B. Krassowska, J. Smoktunowicz


Cyfrowobezpieczni w bibliotece szkolnej

 Uczniowie klasy integracyjnej IV b pod opieką koordynatorów projektu w dniu 9 marca  udali się do biblioteki szkolnej, gdzie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych: "DZIECI W SIECI - dobry i zły Internet",  dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Na interesujące zajęcia realizujące zadania projektowe CYFROWOBEZPIECZNI.PL związane z zagrożeniami w Internecie zaprosiła nas pani Joanna Sopek, nauczyciel - bibliotekarz.

  

  Dzieci wspólnie obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Joasię, podczas której dyskutowano na temat potencjalnych zagrożeń w sieci i umiejętnego przeciwstawiania się takowym. Uczniowie rozwiązywali rebusy, rozmawiali o dobrych stronach Internetu oraz  zagrożeniach. Dzięki zajęciom uczniowie przypomnieli  ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU oraz ZASADY NETYKIETY. Uczniowie bardzo aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w przygotowanych zajęciach bibliotecznych, które przyczyniły się do zwiększenia świadomości uczniów dotyczącej aktywności w Internecie.

  

Bardzo dziękujemy p. J. Sopek za przeprowadzenie ciekawych i wielce pouczających  zajęć.

Koordynatorzy projektu: B. Krassowska, J. Smoktunowicz

FOTORELACJA


 

CYFROWOBEZPIECZNI.PL ZAPRASZAJĄ

  Koordynatorzy projektu CYFROWOBEZPIECZNI.PL zapraszają całą społeczność szkoły do chwili zainteresowania naszą ścianką CYBERBEZPIECZNI, na której obecnie znajdują się ciekawe plakaty uczniów naszej szkoły, dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Ciekawe pomysły i atrakcyjne wykonanie plakatów zachęca do chwili refleksji nad naszą aktywnością w Internecie. Plakatowanie ścianki jest ciągle otwarte, plakaty zawieszane są podczas zajęć komputerowych na których realizuje się tematykę bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie z chęcią uczestniczą w takich zajęciach.  Do włączenia się do działań projektowych zapraszamy chętnych  nauczycieli. 

  

FOTOGALERIA 

Koordynatorzy projektu: B. Krassowska, J. Smoktunowicz



 

CYFROWOBEZPIECZNI W BIBLIOTECE

        Na interesujące zajęcia realizujące zadania projektowe CYFROWOBEZPIECZNI.PL związane z zagrożeniami w Internecie zaprosiła nas pani Joanna Sopek, nauczyciel-bibliotekarz. Uczniowie klasy integracyjnej IV A pod opieką koordynatorów projektu w dniu 15 grudnia najpierw zawiesili plakaty na ściance CYBERBEZPIECZNI a następnie udali się do biblioteki szkolnej, gdzie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych "DZIECI W SIECI - dobry i zły Internet" dotyczących bezpieczeństwa.

  

   Dzieci wspólnie obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Joasię podczas której dyskotowano na temat potencjalnych zagrożeń w sieci i umiejętnego przeciwstawiania się takowym.  Uczniowie rozwiązywali rebusy, rozmawiali o dobrych stronach internetu oraz  zagrożeniach. 

  

FOTORELACJA

    Dzięki zajęciom uczniowie przypomnieli  ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU, oraz ZASADY NETYKIETY. Uczniowie bardzo aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w przygotowanych zajęciach bibliotecznych, które przyczyniły się do zwiększenia świadomości uczniów dotyczącej aktywności w Internecie

Bardzo dziękujemy p. J. Sopek z przeprowadzenie ciekawych i wielce pouczających  zajęć.

Koordynatorzy projektu: B. Krassowska, J. Smoktunowicz

 


SZKOLNE NOCOWANIE  – „CYFROWOBEZPIECZNI O KAŻDEJ PORZE”

   W dniach 8-9 grudnia 2017 r miało miejsce ciekawe wydarzenie szkolne. Od godziny 18.00 w piątek do godziny 8.00 w sobotę uczniowie klasy VI c oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli okazję przekonać się jak wygląda szkoła nocą. Impreza  SZKOLNE NOCOWANIE  –zorganizowana została  przez koordynatorów projektu CYFROWOBEZPIECZNI  Jolantę Smoktunowicz i Beatę Krassowską  oraz opiekunów SU Iwonę Szustak i Beatę Krassowską.  

   Szkolne nocowanie odbywało się pod hasłem „Cyfrowobezpieczni o każdej porze”. W ramy programowe nocowania wpisały się zajęcia sportowo-rekreacyjne, zajęcia związane z realizacją zadań projektowych CYFROWOBEZPIECZNI, zajęcia w bibliotece szkolnej „Chwila z książką”.  O godzinie 18.00 uczniowie stawili się w szkole ze śpiworami, poduszkami i pluszakami do spania a niektórzy mieli nawet swoje materace. Na miejsca noclegowe zostały wybrana sale: 22, 23, 24, gdzie przyniesiono materace z sali gimnastycznej.

   Po zakwaterowaniu i przygotowaniu miejsc noclegowych uczniowie  uczestniczyli w ciekawych zajęciach projektu CYFROWOBEZPIECZNI, które odbywały się w bibliotece szkolnej. W czytelni biblioteki przygotowane były przez p. Joannę Sopek sztalugi z informacjami dotyczącymi właściwego korzystania z komputera i Internetu. Podkreślały one charakter i tematykę zajęć. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor, która dokonała uroczystego otwarcia imprezy: SZKOLNE NOCOWANIE  – „CYFROWOBEZPIECZNI O KAŻDEJ PORZE”.  

  

Na początek, jak przystało na miejsce spotkania, pani dyrektor przeczytała głośno wszystkim uczestnikom fragment książki o dobrym zachowaniu „Bon czy Ton, Savoir  vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdebke, dzięki czemu uczniowie mogli przypomnieć sobie  zasady kulturalnego zachowania i nieprzekrzykiwania się. 

 
   Następnym punktem programu zajęć było oglądanie interaktywnej prezentacji multimedialnej „Zasady bezpieczeństwa w sieci” wykonanej w programie Prezi (źródło: https://prezi.com/gp5vhkjx_tpo/zasady-bezpieczenstwa-w-sieci/) Każdy z uczniów czytał głośno zawartość wybranego slajdu oraz mógł komentować i uzupełniać ją o własne doświadczenia.

   

   Bardzo ciekawym elementem zajęć było oglądanie filmu ze strony https://sieciaki.pl/  pod tytułem „321 Internet – cyberprzemoc”. Po obejrzeniu  fragmentu filmu uczennice z SU: Ola Łapińska, N. Majewska i M. Witkowska przeprowadziły zajęcia dramy, w której wybrani uczniowie wcielili się w postacie z filmu i próbowali  korzystając z podpowiedzi pozostałych uczestników spotkania rozwiązać problem związany z robieniem ośmieszających zdjęć innym uczniom i umieszczaniem ich w Internecie. Okazało się, że nie było to wcale proste zadanie. Uczniowie zdali sobie sprawę z wagi tego problemu.

  

   Po odegraniu dramy uczniowie mogli  obejrzeć dalszą część filmu, w której dowiedzieli się w jaki sposób i gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani przez panią dyrektor słodką niespodzianką i zaproszeni do wspólnego zdjęcia.

   


   Po zajęciach projektowych chętni uczniowie spędzali aktywnie czas na sali gimnastycznej inni brali udział w chowaniu się w szkole po ciemku. Z początku nic nie było widać. Parę osób nawet krzyczało. 
   Czas płynął bardzo szybko.  Wszyscy bardzo zgłodnieli i z wielkim apetytem zjedli smakowitą  pizze, na którą czekali z utęsknieniem. 

  

   Było już późno, gdy wszyscy poszli się wymyć i przebrać. Na dobranoc chętni oglądali film. Przed zaśnięciem toczono długie rozmowy, przodowali w nich chłopcy z klasy 6c, skończyli dyskusje około 5 nad ranem.

  

 Rano pobudka o 6.00, i śniadanie przygotowane z inicjatywy SU: płatki na mleku oraz ciepłe tosty.

  

Po śniadaniu czekało wszystkich sprzątanie sal noclegowych  i niestety powrót… 

  
   Nocne spędzenie czasu w szkolnych zakamarkach, odkrywanie murów szkoły, sportowe gry i zabawy w szkolnej sali  gimnastycznej, pizza jedzona wieczorem w stołówce szkolnej, są bardzo ciekawą i atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego przez uczniów. Zajęcia projektowe CYFROWOBEZPIECZNI  bardzo wzbogaciły noc pełną wrażeń. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom uczniowie z większą  świadomością i wiedzą będą korzystać z dobrodziejstwa naszych czasów jakim jest Internet. 

FOTOGALERIA

Organizatorz:y wydarzenia 

Beata Krassowska, Jolanta Smoktunowicz, Iwona Szustak


Akcja "rozbrajania" ścianki z hasłami dotyczącymi zagrożeń związanych  aktywnością w  sieci internetowej.

     

    Wszyscy uczniowie klasy integracyjnej 4B  stali się 1 grudnia „saperami cyberbezpieczeństwa”.    Ich zadaniem było rozbrojenie ścianki  CYBERBEZPIECZNI z haseł dotyczących zagrożeń w sieci. Każdy uczeń zdejmował hasło, które potem głośno czytał. Do rozbrajania zaprosiliśmy też Pana i Panią dyrektor, którzy również  wzięli aktywny udział  w tej akcji.  Wszystkie zdjęte hasła zostały zabezpieczone  i schowane  do naszego archiwum projektu CYFROWOBEZPIECZNI. 

 

   Nasza ścianka nie została długo pusta. Pojawiły się na niej plakaty wykonane przez uczniów klas 4-7, które z wielką radością zawieszali uczniowie klasy IV b.  Plakaty dotyczyły bezpieczeństwa w Internecie.  Uczniowie podjęli to zadanie jako pracę dodatkową dla chętnych na lekcję informatyki.  Plakatowanie ścianki jest akcją otwartą, każdy uczeń może jeszcze wykonać plakat , który zostanie umieszczony na ściance.

FOTOGALERIA

  Przeprowadzona akcja jest jednym z wielu naszych działań związanych z ogólnopolskim projektem CYFROWOBEZPIECZNI, w którym uczestniczy szkoła.

Koordynatorzy projektu

B. Krassowska, J. Smoktunowicz


STREFA CYBERBEZPIECZNI - ścianka z hasłami o zagrożeniach w sieci

    Jako uczestnicy ogólnopolskiego projektu CYFROWOBEZPIECZNI  realizujemy zadania mające na celu  poszerzenie wiedzy i świadomości uczniów na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Podczas imprezy ogólnoszkolnej jaką były Andrzejki w naszej szkole przeprowadziliśmy akcję hasłowania ścianki CYBERBEZPIECZNI. W przedsięwzięci wzięło udział około trzystu uczniów naszej szkoły. Aby móc przejść do strefy wróżb andrzejkowych uczniowie musieli zasilić hasłem związanym z bezpieczeństwem w sieci ściankę CYBERBEZPIECZNI. Uczniowie chętnie i aktywnie wzięli udział w tym działaniu. Hasła były bardzo ciekawe i pomysłowe. Rodzice odwiedzający naszą imprezę chętnie je czytali. 

   

FOTOGLERIA

Koordynatorzy projektu

B. Krassowska, J. Smoktunowicz


WYWIADÓWKA - wykład dla rodziców  „Uzależnienie od komputera, Internetu”

30 listopada podczas wywiadówki szkolnej rodzice uczestniczyli w spotkaniu i wykładzie nt: „Uzależnienie od komputera, Internetu”, który prowadziła Elżbieta Powichrowska- certyfikowany specjalista terapii uzależnień, terapeuta rodzinny, dyrektor ETAP-u - Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku. Omawiała przyczyny i problemy z jakimi zmagają się rodziny dzieci uzależnionych od Internetu i telefonów komórkowych.

  

   Celem spotkania było dostarczenie wiedzy na temat relacji między rodzicem a dzieckiem, dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat nadużywania komputera czy Internetu, posiadanie wiedzy  o  sygnałach  ostrzegawczych  i  skutkach  nadużywania Internetu, promowanie reguł bezpiecznego i kulturalnego korzysta nia z sieci oraz dostarczenie wiedzy na czym polega pomoc osobom uzależnionym z podaniem adresów placówek udzielających pomocy dzieciom i młodzieży  nadużywającej lub uzależnionej od Internetu czy komputera  oraz ich rodzinom. 


    Pani Elżbieta Powichrowska została zaproszona do naszej szkoły z inicjatywy pegagoda szkolnego p. Edyty Szczypiorskiej. Wykład „Uzależnienie od komputera, Internetu” wkomponowuje się w działania szkoły związane z realizacją zadań projektu CYFROWOBEZPIECZNI w którym uczestniczymy.

FOTORELACJA

Koordynatorzy projektu

B. Krassowska, J. Smoktunowicz



 

        Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

 

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym bierze udział w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl

•    Jest to ogólnopolski projekt, skierowany do szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
•    Udział w projekcie bierze ok. 10% szkół w Polsce.
•    Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania przez uczniów z technologii cyfrowych.
•    W ramach projektu nasza szkoła może uczestniczyć w konkursie „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”

W ramach projektu możemy realizować:

•    Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, z udziałem edukatora projektu.
•    Przeprowadzić cykl 6 lekcji wychowawczych na temat bezpieczeństwa cyfrowego.
•    Opracować Regulamin Bezpieczeństwa Cyfrowego.
•    Powołać osobę na Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa.
•    Opracować kolejne scenariusze lekcji wychowawczych.
•    Wysłać nauczyciela na kurs dotyczący właściwego wykorzystywania Internetu w szkole.
•    Zorganizować spotkania z policją we wszystkich klasach na temat przeciwdziałania cyberprzemocy.

Koordynatorami projektu CYFROWOBEZPIECZNI w naszej szkole są: Beata Krassowska i Jolanta Smoktunowicz. W działaniach związanych z realizacją projektu aktywnie uczestniczy Samorząd Uczniowski.

 


 

KOORDYNATORZY PROJEKTU: B. Krassowska, J. Smoktunowicz

Rok szkolny:: 2017/2018, 2018/2019
Uczestnicy:: Uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach

Aktualności

Kontakt

  • SP nr 1 Łapy
    ul. Polna 9
    ul. Matejki 19
    18-100 Łapy
    Administratorzy strony:
    Beata Jamiołkowska
    Jolanta Smoktunowicz
  • ul. Polna 9, 857152419
    ul. Matejki19, 857152930

Galeria zdjęć