Historia biblioteki

W kronikach szkolnych zapisano:

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Łapach jest kontynuatorką biblioteki Szkoły Ćwiczeń i Liceum Pedagogicznego.
Z zapisów kronikarskich wynika, że pierwsza biblioteka powstała
w "Jedynce" tuż po II wojnie światowej. Wcześniejsze zapisy w kronikach     o istnieniu biblioteki nie wspominają. Obecnie swoją siedzibę ma na parterze szkoły. Do roku 1990 mieściła się na drugim piętrze, skąd została przeniesiona nad salę gimnastyczną.
    W roku 2000 dokonano ponownej przeprowadzki do obecnego lokalu,  w którym wyodrębniono wypożyczalnię i czytelnię. W roku 2001 w bibliotece zainstalowano dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.
  W roku 2015 nasza czytelnia stała się nowoczesnym, na miarę europejskich standardów miejscem pracy ucznia i nauczyciela dzięki zaangażowaniu Pani mgr Ewy Łapińskiej i wielkiemu wsparciu Zjednoczenia Polek na Emigracji w Londynie, które już od 14 lat pomaga uczniom naszej szkoły w realizowaniu marzeń. Przyznaną kwotę 22000 PLN przeznaczyliśmy na wyposażenie IMCI w tablicę interaktywną i  komputery ( obecnie jest 10 stanowisk komputerowych) oraz sprzętu RTV (telewizor i odtwarzacz DVD), stolików i krzeseł.

9 czerwca 2015 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy i nadania imienia Zjednoczenia Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii - Multimedialnemu Centrum Informacji. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicielkę tej organizacji Panią Teresę Szadkowską-Łakomy, która specjalnie przyjechała z Londynu na tę uroczystość.

Nauczyciele pracujący w bibliotece przed rokiem 1987

Zofia Zakrzewska,

Krystyna Kiejzik,

Regina Faszczewska,

Teresa Orłowska,

Jan Grabowski,
Iwona Łapińska,

Grażyna Rogowska

Nauczyciele pracujący w bibliotece w latach kolejnych

Ewa Joanna Łapińska 1989/2016

Krystyna Kozub 1987/2005

Zofia Korzeniecka do 1993

Agnieszka Zdrodowska 1995/1996

Urszula Kowalewicz 1996/1997

Osiągnięcia nauczycieli bibliotekarzy

II miejsce za Najciekawszą formę pracy pedagogicznej z czytelnikiem. Konkurs organizowany

przez Zespół Placówek Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku w 1994 roku

- Ewa  Łapińska, Krystyna Kozub;

II miejsce w konkursie „By innych zapalać, samemu trzeba płonąć”, organizowanym przez Oddział

Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku –rok 2001

- Ewa Łapińska;

III miejsce w konkursie „Udział biblioteki szkolnej w edukacji regionalnej” – konkurs