227 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
27 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspomnienie o tym niezwykle ważnym wydarzeniu w dziejach naszej ojczyzny przygotowali uczniowie klas piątych pod kierunkiem wychowawców p. B. Drozdowskiej, p. J. Supronowicz, p. J. Styrnik i p. A. Raciborskiej.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu. Następnie zabrzmiały dźwięki poloneza, którym to tańcem uczniowie przygotowani przez p. J. Kamińską-Choma wprowadzili społeczność szkolną w atmosferę XVIII wieku w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przebrani w stroje szlacheckie młodzi aktorzy z powodzeniem oddali nastrój tamtych dni.
Uczniowie klas 0-III złożyli życzenia Polsce i przygotowali chorągiewki oraz inne symbole narodowe w celu uczczenia tego święta. Akademia okazała się wspaniałą lekcją historii, ale nie tylko, bo i patriotyzmu.
W projekt edukacyjny „Ku Niepodległej” włączyła się również klasa VI „b” pod kierunkiem wychowawcy Renaty Niwińskiej. Jej podopieczni przygotowali gazetkę z ilustracjami i informacjami o powstawaniu i treści Konstytucji 3 maja.
Zwieńczeniem akademii było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego: „Piękna jest nasza Ojczyzna”. Oprócz nagród głównych wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani nagrodami za uczestnictwo…
FOTORELACJA
Za przygotowanie dekoracji będącej tłem występów oraz oprawę muzyczną dziękujemy paniom A. Zdrodowskiej i U. Dworakowskiej. Za opracowanie medialne dziękujemy p. B. Krassowskiej.
Koordynatorzy projektu "KU NIEPODLEGŁEJ"
B. Drozdowska, A. Raciborska
Podsumowanie konkursu plastycznego pt. : „ PIĘKANA NASZA OJCZYZNA”.
Podczas akademii z okazji 227 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja został podsumowany konkurs plastyczny pt. : „ PIĘKANA NASZA OJCZYZNA”. W konkursie wzięło udział 54 uczniów klas trzecich, czwartych i piątych. Prace prezentowały wielkich Polaków, znane pomniki lub przepiękne krajobrazy naszego państwa.
Komisja w składzie :
przewodnicząca: Agnieszka Zdrodowska – Karkosz
członkowie: Beata Drozdowska
Małgorzata Łapińska
Alicja Raciborska
Komisja po wnikliwej analizie przyznała następujące miejsca:
Nagrodzeni:
I miejsce: Wiktoria Lewandowska kl VB
I miejsce : Aleksandra Piekutowska kl. III A
II miejsce: Oliwia Rymaszewska kl III C
II miejsce: Weronika Budzisz kl. VB
III miejsce: Nikola Sienkiewicz kl. IVD
III miejsce: Wiktoria Moczulska kl. IV D
Wyróżnieni:
1. Wiktor Krasowski kl. IVB
2. Wiktoria Krawczyk kl. VC
3.Tomasz Bielonko kl. IV D
4. Maja Pruszyńska kl. III B
5. Julia Roszkowska kl. III B
6. Zuzanna Falkowska kl. IVA
7. Maja Wojtulewicz kl. IIIC
8. Dominik Zambrzycki kl. VB
Pozostali uczestnicy konkursu
KL. III a
1. Hubert Mieczkowski. Kl. IIIa
KL. III B
1. Oliwia Zdziarska kl. III B
2. Łukasz Leśniewski kl. IIIB
Kl. III C
1. Przemysław Roszkowski kl. III C
2. Bartosz Olendzki kl. IIIC
3. Maria Klim kl. III C
4. Sandra Kalisiewicz kl. IIIC
5. Ksawery Jaźwiński kl. IIIC
6. Igor Garbicz kl. IIIC
7. Anna Łapińska kl. IIIC
8. Michał Samson kl. IIIC
9. Jakub Wilczewski kl. IIIC
10. Sandra Rynkowska kl. IIIC
11. Maja Wojtulewicz kl. IIIC
12. Julia Pęza kl. IIIC
Klasa III D
1. Daria Gwara kl. III D
2. Jakub Olszewski kl. III D
KL. IVA
1. Karolina Łukaszuk kl. IV A
2.Gabrysia Gołaszewska kl. IV A
3. Paweł Walesieniuk kl. IV A
4. Michał Brzozowski kl. IV A
5. Klaudia Kubiak kl. IV A
6. Mateusz Mika kl. IV A
Kl. IV B
1. Kamil Jabłoński kl. IV B
KL IV D
1. Malwina Sawicka KL IV D
2. Zofia Wasilewska KL IV D
3. Patryk Matysiewicz KL IV D
4. Oliwia Popławska KL IV D
5. Jan Butkiewicz KL IV D
6. Michał Biernat KL IV D
7. Jan Michalski KL IV D
8. Dominika Sienkiewicz-Komarzewska KL IV D
9. Mateusz Piszczatowski KL IV D
10. Patrycja Urbasz KL IV D
11. Emilka Łochnicka KL IV D
12. Rafał Kalinowski KL IV D
13. Zofia Zakrzewska KL IV D
14. Jakub Kiszko KL IV D
15. Konrad Grochowski KL IV D
KL. V A
1. Kuba Cis KL V A
75. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Dzisiaj, 19 kwietnia 2018 r., przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” zorganizowało już po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Do akcji włączyła się również nasza szkoła.
Jako działanie wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim koordynatorki projektu KU NIEPODLEGŁEJ panie A. Raciborska i B. Drozdowska zorganizowały dla uczniów klas IV-VII akcję wykonania papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu oraz uroczysty przemarsz i krótką lekcję historii przy pomniku HARCERSTWO BOHATERSKIM DZIECIOM POLSKIM
Po ciekawym wykładzie historycznym prowadzonym przez p. B. Drozdowską i p. A. Raciborską dotyczącym zarówno dzisiejszej rocznicy jak i symboliki pomnika oraz po wysłuchaniu pięknej pieśni wojennej wykonanej przez ucznia Janka Łapińskiego zapalono znicze i złożono symboliczne żółte kwiaty.
W marszu powrotnym do szkoły uczniowie wraz z opiekunami udali się na krótką modlitwę w intencji poległych za wolność i ojczyznę do kaplicy Miłosierdzia Bożego.
red. Beata Krassowska
Akcja „Żonkil”
Uczniowie klas IV – VII pod opieką wychowawców wykonają, od 9 do 18 kwietnia, kartonowe żonkile – symbole pamięci Powstania w Getcie Warszawskim. Instrukcje, jak wykonać kwiaty opiekunowie klas otrzymają od koordynatorów projektu. Uczniowie muszą zaopatrzyć się w żółtą kartkę z bloku technicznego. Następnie prosimy o przypięcie tych kwiatów w dniu 19 kwietnia 2018 roku, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów powstania.
Akcja „ Żonkil” jest prowadzona przez Muzeum Żydów Polskich „ Polin” w ramach ogólnopolskich obchodów zrywu w getcie warszawskim.
„ KU NIEPODLEGŁEJ”
W ramach obchodów rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole jest realizowany projekt edukacyjny pt. „ KU NIEPODLEGŁEJ”. Koordynatorami projektu są nauczyciele historii: Beata Drozdowska i Alicja Raciborska. We współpracy ze wszystkimi uczniami i nauczycielami pragniemy uczcić tak wielką uroczystość naszej Ojczyzny. W związku z tym została przygotowana gazetka ścienna przez uczniów kl. IV a i V a razem z wychowawcami, prezentująca postać Józefa Piłsudskiego -niezłomnego bojownika odzyskania niepodległości przez Polska. Gazetka składa się ze stałej części prezentującej postać marszałka Józefa Piłsudskiego, jego biografię oraz dokonania. Druga część natomiast porusza problematykę ważnych dla państwa i narodu wydarzeń historycznych, zgodnie z projektem.
Logo projektu zaprojektowała uczennica klasy VII a Maria Gąsowska.
Konkurs plastyczny dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach
„ PIĘKNA NASZA OJCZYZNA”
Cele:
- upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o Polsce i jej historii
- kształtowanie postaw szacunku wobec Ojczyzny
- rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej uczniów
- inspiracja tematyką do własnych przemyśleń, refleksji i wyrażenia ich za pomocą sztuki plastycznej
Zasady uczestnictwa w konkursie:
1. Wykonanie plakatu nawiązującej do tematu.
2. Konkurs jest adresowany do grupy uczniów klas III- V.
3. Prace mogą być wykonane technika dowolna.
4. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i wyeksponowane na szkolnej wystawie.
5. Kryteria oceny prac : zgodność z tematyką, estetyka pracy, oryginalność, stopień trudności wykonania.
6. Prace należy dostarczyć do pracowni historycznej ( sala nr 35) do dnia 16.03.2018 r
7. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas apelu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI
W ramach projektu „ Ku Niepodległej” oraz z racji Święta Żołnierzy Wyklętych uczniowie klasy VI C wraz z wychowawczynią p. Beatą Krassowską wykonali gazetkę ścienną. Przedstawili na niej losy żołnierzy niezłomnych, którzy nie złożyli broni z uwagi na nadal trwającą okupację, tym razem ze strony sowieckiej. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na postać rotmistrza Witolda Pileckiego, jego niewyobrażalną odwagę i poświecenie dla Ojczyzny. Jego godna podziwu postawa może stanowić wzór do naśladowania i jest niewątpliwie doskonałą lekcją patriotyzmu.
Ponadto uczniowie zaprezentowali postacie innych bohaterów tamtych czasów : Augusta Emila Fieldorfa, Józefa Franczaka, Mariana Bernaciaka a także postać Kazimierza Kamieńskiego, który szczególnie zasłużył się dla naszego regionu.
OBCHODY JUBILEUSZU 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ.
11marca odbyła się kolejna msza święta w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Naszą szkołę, tak jak poprzednio reprezentowali uczniowie klasy VII a i VII b zaangażowani do opieki nad sztandarem i pracy w poczcie sztandarowym razem z opiekunem p. Beatą Wróblewską. Tym razem hołd bojownikom o niepodległość złożyli przedstawiciele Ochrony Lasów.
Po mszy odbył się koncert połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łapach odbyły się gminne uroczystości na ich cześć . Uczestniczyli w nich uczniowie naszej szkoły na czele z panią dyrektor Ewą Niwińską i penem dyrektorem Danielem Gołaszewskim. Ten dzień był wyrazem hołdu dla żołnierzy niezłomnych, za świadectwo ich męstwa , wielkiej odwagi i niezwykłej postawy patriotycznej
OBCHODY JUBILEUSZU 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
Obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym mieście zainaugurowała 11 lutego 2018 roku msza święta pod przewodnictwem biskupa seniora Stanisława Stefanka z Łomży w kościele p. w. Świętego Krzyża. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Aleksandra Łapińska, Magdalena Witkowska, Anna Jamiałkowska, Łukasz Kukowski, Damian Nadolny pod opieką B. Drozdowskiej i Alicji Raciborskiej. Cieszymy się, że możemy manifestować czynnie swój patriotyzm i oddać hołd naszym przodkom, którzy oddali swoje życie w walce za Ojczyznę.
,, Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”
Cyprian Kamil Norwid
PROJEKT EDUKACYJNY „ KU NIEPODLEGŁEJ”
UCZESTNICY : UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 1W ŁAPACH IM. ŚWIETEGO JANA PAWŁA II
CZAS TRWANIA PROJEKTU: 1.02. 2018 r. – 11 XI 2018 r.
CELE:
L.p. |
TERMIN |
WYDARZENIE/DZIAŁANIE |
OSOBY ODPOWIEDZIALNE |
1. |
II 2018 r. |
1.Przygotowanie gazetki na temat: Ku niepodległości: - postać Józefa Piłsudskiego i jego biogram. 2. Ogłoszenie konkursu plastycznego pt.: „ Piękna nasza Ojczyzna”. |
B. Drozdowska A, Raciborska
Uczniowie kl. III - V |
2. |
III 2018 r |
1. Spotkanie z pracownikiem IPN. 2.” Żołnierze wyklęci” – prezentacja multimedialna wykonana przez uczniów kl. VIB 3. Gazetka o żołnierzach wyklętych – ucz kl. VIC |
R. Niwińska B. Krassowska |
5. |
IV 2018 r. |
1.Akcja „Żonkil” we współpracy 2. Oglądanie filmu pt. : Nie było nadziei…” 3. Gazetka ścienna o powstaniu w Getcie warszawskim – ucz kl. VIA. 4. Z Józefem Piłsudskim w ortograficzny bój – dyktando ortograficzne. |
Uczniowie kl. VI,
Uczniowie kl. VI- VII K. Popławska |
7. |
V 2018 r. |
1.Apel – „Uchwalenie Konstytucji 3 maja”. 2. Życzenia dla Polski – przygotowuje każda klasa. 3. Gazetka ścienna rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – ucz. VII A. 4. Konkurs ortograficzny |
Uczniowie kl. V wraz
M. Wrzos i ucz. kl. VIIA |
8. |
VI 2018 r. |
„ Bieg dla niepodległej …”– we współpracy z chętnymi szkołami gminy Łapy. - marsz z symbolami narodowymi, - puszczenie baloników biało-czerwonych - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
|
B. Drozdowska A. Raciborska Wychowawcy klas |
9. |
IX 2018 r. |
1. Rajd rowerowy do Płonki Kościelnej – miejsca pamięci narodowej w naszym mieście i na trasie. 2. Gazetka ścienna upamiętniająca wybuch II wojny światowej.
|
Uczniowie kl. V i VI, nauczyciele historii i jęz. Polskiego. Uczniowie kl. VIII B z wychowawcą. |
10. |
X 2018 r. |
Rymowanki, wiersze związana z Ojczyzną. |
Uczniowie kl. IV _ VIII i nauczyciele |
12. |
XI 2018 r. |
1.Apel – „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę”. 2. Wieczornica pieśni patriotycznych. |
Wybrane klasy wraz |
INNE DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU:
FORMA PRZEDSTAWIENIA REZULTATÓW PROJEKTU EDUKACYJNEGO:
Opracowały: Beata Drozdowska
Alicja Raciborska
Rok szkolny: | 2017/2018 |
Uczestnicy:: | Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach |