• Tulipany mocy III

    Tulipany mocy III

    Akcja „Tulipany mocy" od trzech lat jest organizowana na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne'a przez Stowarzyszenie Pro Salute z Białegostoku.

    Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach oraz Stowarzyszenie „Szkoła bez barier w Łapach” przeprowadziły w tym roku III edycję tej akcji.

    W dniu 25 października 2021 r. dzieci z klas pierwszych i uczniowie z klas specjalnych posadziły 88 cebulek przy pomniku papieża św. Jana Pawła II na ul. Polnej, a uczniowie klas czwartych posadziły 50 cebulek tulipanowych przy budynku szkolnym na ul. Matejki.  Akcja ma na celu zwiększenie wiedzy oraz uwrażliwienie społeczeństwa na to, że żyją wśród nas osoby z dystrofią mięśniową Duchenne'a.

    Dzięki czerwonym tulipanom chorzy wiedzą, że ze swoją chorobą nie są sami.

    Dystrofia mięśniowa Duchenne’a  to rzadka choroba genetyczna, prowadząca do postępującego i nieodwracalnego zaniku mięśni, czyli jest chorobą nieuleczalną. Jest jednym z najczęstszych i najszybciej postępujących zaburzeń nerwowo-mięśniowych.  Występuje raz na ok. 3500-6000 urodzeń i dotyka głównie  mężczyzn, rzadko pojawia się u kobiet, a pierwsze oznaki uwidaczniają się do 3-4 roku życia. Większość dzieci z DMD  do 13 roku życia porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Problemy z układem krążeniowym i oddechowym zaczynają się w okresie nastoletnim i prowadzą do poważnych problemów. Nie istnieje lek, całkowicie leczący dystrofię mięśniową Duchenne’a. Leczenie skupia się na wydłużeniu okresu samodzielności chorego oraz zwiększeniu komfortu jego życia. Podstawą leczenia jest farmakoterapia sterydami oraz terapia fizykalna.

  • Twierdza Osowiec jak malowana. Warsztaty plastyczne.

    Twierdza Osowiec jak malowana. Warsztaty plastyczne.

    Uczniowie z klas IV c i VII c po podróży historycznej mającej na celu przybliżenie losów Twierdzy Osowiec wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których stworzyli prace przedstawiające Fort I na terenie Jednostki Wojskowej w Osowcu.

    W związku z tym, że projekt „Twierdza Osowiec – Nigdy nie zdobyta” realizowany jest przez Fundację Aktywizacja dzięki dofinansowaniu z MON, na zajęciach z klasą czwartą gościliśmy panią Kalinę Brzozowską z Ministerstwa Obrony Narodowej.

    Wybrane prace zostały wydane w formie pocztówek, a wszystkie trafiły na wystawę, którą możemy podziwiać na głównym holu naszej szkoły.

  • Jesienne inspiracje w grupie 0b

  • XIII edycja biegów ulicznych "Od Karolka do Karola"

    XIII edycja biegów ulicznych "Od Karolka do Karola"

    XIII Jesienny Bieg Uliczny „Od Karolka do Karola”

     

    W dniu 19.10.2021r. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach sportowym akcentem uczciła 43. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. XIII edycja biegów „Od Karolka do Karola” zgromadziła młodych biegaczy z 12 jednostek oświatowych. W tym sportowym dniu nie zabrakło również przedstawicieli naszego samorządu. Młodym sportowcom kibicowali m.in. Burmistrz Krzysztof Gołaszewski, radni Rady Miejskiej: p. Krystyna Grabowska, p. Maciej Michno, a p. Adam Perkowski wykorzystywał swoje wieloletnie doświadczenie sportowe fantastycznie wcielając się w rolę spikera prowadzącego zawody. 

     

    Po zapaleniu symbolicznego znicza przed pomnikiem Jana Pawła II rywalizację sportową rozpoczął bieg honorowy z udziałem pana Burmistrza Krzysztofa Gołaszewskiego, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i opiekunów grup przyjezdnych

    W biegu „Przezwyciężyć siebie” wystartowały osoby niepełnosprawne, nagrodzone na mecie gromkimi brawami. Piękna pogoda i tradycja jesiennych biegów przy „Jedynce” sprawiła, iż biegaczy oklaskiwało liczne grono rodziców, babć, dziadków oraz nauczycieli.

    Zaangażowanie i sportowa rywalizacja odbywająca się w duchu fair play były nagradzane okolicznościowymi medalami, a trójka najlepszych z każdej kategorii biegowej otrzymała pamiątkowe puchary.

    Duże zainteresowanie towarzyszyło losowaniu nagród: gier, piłek, plecaków, toreb sportowych. Rower będący główną nagrodą trafił w tym roku do ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach.  Biegacze mogli uzupełnić siły dzięki pysznej grochówce i herbacie, którą raczyły nas panie ze szkolnej kuchni.  

     

    W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się
    w organizację biegów: członkom Stowarzyszenia Szkoła Bez Barier w Łapach i pani Prezes Joannie Sopek, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz opiekunom grup przyjezdnych. W organizacji biegów, jak co roku, wsparła nas niezawodna ekipa Ośrodka Kultury Fizycznej wraz z dyrektorem p. Przemysławem Jaroszewskim. Obsługę nagłośnieniową zrealizowali pracownicy Domu Kultury. Bezpieczeństwo w trakcie zawodów zapewnili policjanci
    z Komisariatu Policji w Łapach.

     

    Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków budżetu Gminy Łapy

  • XIII Jesienne Biegi Uliczne

    XIII Jesienne Biegi Uliczne

    Kolejna edycja Jesiennych Biegów Ulicznych została otwarta. Pierwsi uczestnicy dobiegli do mety i zostali nagrodzeni medalami. Piękna pogoda dopisała zawodnikom i kibicom.

  • Grupa 0b o Patronie Szkoły

  • Eko zabawki - innowacja

    Eko zabawki - innowacja

    W ramach akcji „Sprzątania Świata” klasa IIc postanowiła również zatroszczyć się o środowisko. Dzieci przypomniały sobie zasady segregowania śmieci oraz sprzątały teren wokół szkoły. Kolejnym etapem było tworzenie zabawek z surowców wtórnych. Przedmioty, które z reguły stanowią śmieci w naszych domach zostały wykorzystane przez dzieci do stworzenia „Eko zabawek”. Tym sposobem niepotrzebne już przedmioty otrzymały „drugie życie”. Inspiracją do wprowadzenia tej innowacji jest chęć zaoferowania dzieciom alternatywnych form zabawy i spędzania wolnego czasu. Dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale również uczyły się współpracy i planowania. Wykazały się dużą kreatywnością i twórczością. Zobaczcie sami jakie wspaniałe zabawki powstały.

  • Zaproszenie na biegi i obchody dnia Patrona

  • 43 Rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża

    43 Rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża

    43. rocznica wyboru kardynała
    Karola Wojtyły Jana Pawła na papieża

    Dnia 16 października 1978 r. metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Był to pierwszy od 1522 r. wybór kardynała spoza Włoch.

    Rocznica tego wydarzenia jest corocznym świętem Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach. O godz. 17.30 na placu przed pomnikiem uczciliśmy wielkiego Polaka składając kwiaty i znicze oraz wspólnie śpiewając „Barkę”. W wydarzeniu wzięli udział Burmistrz Łap p. Krzysztof Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej p. Sławomir Jan Maciejewski, radni Rady Miejskiej: Klara Iwacyk, Urszula Jabłońska, Emilia Malinowska, Wiesław Szustak, Stanisław Żochowski oraz sekretarz Gminy p. Joanna Micota. Nie zabrakło pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów.

     

    Zakończeniem szkolnych obchodów czterdziestej trzeciej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową była msza św. sprawowana w kościele p.w. Św. Krzyża w Łapach w intencji społeczności szkolnej z prośbą o Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego oraz łaski płynące za pośrednictwem Patrona.

  • Wizyty w bibliotece

    Nasi najmłodsi uczniowie odwiedzali Bibliotekę Publiczną w Łapach. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

  • Wycieczka zerówkowiczów

    Klasy 0A i 0C wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany pt.:"Rodzinka rządzi".

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Od samego rana wielkie poruszenie w szkole. Pierwsze życzenia z okazji Dnia Nauczyciela złożyła klasa Ib, Piękny wiersz i laurka na ręce Pana Dyrektora.

    Dzień Edukacji Narodowej w klasach 3b, 3a, 2b, 3c, 7a.

    Dzień Edukacji Narodowej w klasach 8a, 5b, 4b, 3b, 3a,2b, 3c, 0b.

    Życzenia od klasy 0c

    "Za serce, uśmiech, dobre słowo, zachętę do pracy gdy nic się nie udaje i pochwałę gdy wszystko idzie dobrze. Za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy. Za pokazanie Nam, że się liczymy i jesteśmy ważni". Za to, że w tak wielu sytuacjach możemy zawsze liczyć na pracowników Naszej szkoły. Dziękujemy, klasa 0C.

    Dzień Nauczyciela na słodko w klasie IIa

  • Pani Beata Twarowska uhonorowana nagrodą Podlaskiego Kuratora Oświaty

    Pani Beata Twarowska uhonorowana nagrodą Podlaskiego Kuratora Oświaty

    W poniedziałek, 11 października br. w  Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego. Podczas uroczystości zasłużeni nauczyciele oraz pracownicy oświaty otrzymali odznaczenia państwowe, medale, nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz nagrody Podlaskiego Kuratora Oświaty.

    Nauczyciel naszej szkoły pani Beata Twarowska została uhonorowana nagrodą Podlaskiego Kuratora Oświaty.

    Gratulujemy.

  • Nauczyciele informatyki z VIII B

    Nauczyciele informatyki z VIII B

    Z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela uczniowie z klasy VIII B zaproponowali nauczycielom informatyki zamianę ról. Na dzisiejszej lekcji informatyki w role nauczyciela prowadzącego wcielił się Bartosz Kuć a rolę nauczyciela wspomagającego odegrał Fabian Ołtarzewski. Bartek i Fabian przygotowali do poprowadzenia temat dotyczący arkusza kalkulacyjnego: Z tabeli – wykres. Bartosz, zająwszy miejsce „przy katedrze”  referował temat, jak przystało na nauczyciela prowadzącego, z wykorzystaniem wideoprojektora. Z oddaniem tłumaczył zawiłości formuł w Excelu. Fabian służył pomocą, podchodząc do uczniów, którzy „zagubili się w odmentach” formuł i wykresów. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez kolegów w roli nauczycieli. Bartosz i Fabian nagrodzili swoich kolegów proponując  im postawienie oceny bądź plusa za aktywną pracę na lekcji. Sami prowadzący wywiązali się wyśmienicie ze swoich ról i otrzymali oceny celujące.

    B. Krassowska, J. Smoktunowicz. 

  • "Odlotowa" wycieczka

    "Odlotowa" wycieczka

    Nie ma to jak zacząć tydzień od … wycieczki. Klasy Ia, IIa i IIc wybrały się autokarem do Białegostoku. Pierwszym punktem wycieczki był ciekawy seans filmowy pt: „Mała Wielka Stopa 2: W rodzinie siła” w kinie Helios. Animowana przygoda o tematyce ekologicznej bardzo nam się podobała. Następnie odbyły się zajęcia sportowe w Strefie Wysokich Lotów rozwijające koordynację i ogólną sprawność ruchową. To była pełna wrażeń, niecodzienna lekcja w-f. Zapraszamy na fotorelację.

  • Wyjazdy na basen

    Klasa IIIc rozpoczęła naukę pływania na basenie w Wysokiem Mazowieckiem w ramach projektu - Umiem pływać.  Uczniowie z wielką radością biorą udział w zajęciach na basenie pod fachowym okiem trenerów.

  • Sprzątanie świata kl. 3b

  • Mali ekolodzy z klasy Ia

    Mali ekolodzy z klasy Ia

    Na naukę segregowania śmieci nigdy nie jest za … wcześnie. Przekonali się o tym uczniowie klasy Ia. Od mamy naszego kolegi Oliwiera, otrzymaliśmy szereg materiałów pokazujących jak skutecznie segregować odpady i dlaczego jest to ważne? Najbardziej zaciekawiły nas informacje o tym, jak długo na wysypisku śmieci, rozkładają się przedmioty, których na co dzień używamy. Widząc zaciekawienie uczniów, wychowawczynie postanowiły przeprowadzić cykl lekcji praktycznej nauki segregowania odpadów, a cały projekt zakończyliśmy pracą w grupach. Powstały piękne plakaty, które będą nam przypominały o selektywnej zbiórce odpadów nie tylko w szkole, ale i w domu.

  • Rozstrzygnięcie konkursu z projektu "Przygoda z Doliną Narwi"

    Rozstrzygnięcie konkursu z projektu "Przygoda z Doliną Narwi"

    Rozpoczęty w lipcu b.r. konkurs został  właśnie rozstrzygnięty. W konkursie  wzięły udział trzy zespoły z SP 1 w Łapach, które zajęły czołowe miejsca: I, III i IV. Przygotowały one multimedialne prezentacje na temat osadnictwa i gospodarki zlokalizowanej w dolinie Narwi. Tradycje nadnarwiańskiej gospodarki, takiej jak wykorzystanie pychówek, sianokosy na nadnarwiańskich łąkach, rybołówstwo zostały przedstawione w konkursowych pracach.  Konkurs jest wielkim ukłonem w kierunku naszej lokalnej historii nadnarwiańskiego osadnictwa. Pierwsze miejsce zajął zespół z SP 1 w Łapach w składzie: Maria Kruszewska Natalia Perkowska, Natalia Petelska. Trzecie miejsce zajęła również grupa z SP1. Jej skład to: Tomasz Płoński, Oliwia Popławska, Patrycja Urbasz. Obie grupy otrzymały wspaniałe nagrody ufundowane przez Narwiański Park Narodowy: namioty, śpiwory, bidony  oraz pamiątkowe dyplomy. Nikt z uczestników nie został pominięty, obdarowani zostali wszyscy. Uroczystość podsumowania konkursu odbyła się w sobotę 2 października w Ośrodku Edukacyjnym NPN „Młynarzówka”.

    Dziękujemy za wszystkie głosy oddane na prezentacje przygotowane przez uczniów SP1.

    Renata Niwińska - opiekun projektu

  • Wycieczka klas 8b i 8d

    Wycieczka klas 8b i 8d

    W dniu 6 października 2021 r. uczniowie klas VIIIb i VIIId udali się do Białegostoku, gdzie obejrzeli film „Wyszyński-zemsta czy przebaczenie”, którego fabuła koncentruje się na losach wojennych księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Bierze udział w Powstaniu Warszawskim. Równolegle działa w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. W filmie ukazana jest też postać Matki Róży Czackiej i jej praca na rzecz niewidomych.

    Film wywarł na nas ogromne wrażenie. Uświadomił okrucieństwo i bestialstwo wojny, rozterki i dylematy, chwile zwątpienia księdza Wyszyńskiego. Wzbudził refleksje, a także pokazał, jak trudno postępować ludziom według słów: „Będziesz miłował…”.

    Następnie korzystając z pięknej pogody podziwialiśmy ogród usytuowany za Pałacem Branickich zwanym „Wersalem Podlasia”. Ta perełka architektury barokowej epoki saskiej do dziś zachwyca zwiedzających. Jesienna aura sprzyjała spacerowi, więc odwiedziliśmy również białostocki Zwierzyniec.

    Źródło: https://www.filmweb.pl/film/Wyszy%C5%84ski+-+zemsta+czy+przebaczenie-2021-877701/photos

strona:

Aktualności

Kontakt

  • SP nr 1 Łapy
    ul. Polna 9
    ul. Matejki 19
    18-100 Łapy
    Administratorzy strony:
    Beata Jamiołkowska
    Jolanta Smoktunowicz
  • ul. Polna 9, 857152419
    ul. Matejki19, 857152930

Galeria zdjęć