W listopadzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XIX Edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR, organizowanego w dwóch kategoriach: klasy 7-8 w kategorii JUNIOR natomiast klasy 4-6 w kategorii BENIAMIN. Wielki sukces osiągnął uczeń klasy 8C Krzysztof Szymanowski startujący w kategorii JUNIOR. Krzysztof zdobył 110 punktów i został Laureatem III miejsca.
Uroczyste zakończenie XIX Edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr” odbyło się w dniu 14 marca 2025 roku w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na tą uroczystość zaproszeni zostali laureaci konkursu którzy otrzymali dyplomy podpisane przez Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Cieszymy się, że Krzysztof wraz z rodzicami mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jesteśmy dumni z osiągnięcia III miejsca i życzymy mu dalszych sukcesów informatycznych.
Już od poniedziałku ruszyły w naszej szkole przygotowania do powitania wiosny. Uczniowie z zapałem przystąpili do wykonania zadań: malowali szal Pani Wiosny, układali wiosenne puzzle, głowili się nad wykonaniem plakatu o zwiastunach wiosny. Wykonali też piękne dekoracje drzwi swoich sal lekcyjnych. Mamy również prawdziwą Marzannę, bo według tradycji, bez niej nie ma powitania wiosny.
„Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno,
Ciebie tu żegnamy,
wiosnę powitamy.”
Jesteśmy pewni, że dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość.
Wszystkie działania zostały utrwalone na fotografiach.
19 marca uczniowie klasy III c i III d uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. Podczas pobytu w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku mieli okazję zgłębić fascynujący świat astronomii i obejrzeli film pt. Nieziemskie Księżyce. Kolejną atrakcją było bardzo aktywne spędzenie czasu w Jumper Parku. Wszyscy radośnie skakali na trampolinach sportowych, przechodzili przez tory przeszkód. Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuszczała nas nawet na sekundę. Z pewnością, dla każdego, ta niezwykła lekcja wf-u była ciekawym doświadczeniem.
Nasi ósmoklasiści stoją przed wyborem szkoł, w których będą konktynuowali naukę. W środę 19.03.2025 r. podczas dni otwartych poznali ofertę edukacyjną ZSM i CKZ, a przed dwoma tygodniami odwiedzili I LO w Łapach.
Z przyjemnością informujemy, iż w konkursie "Wizerunek sowy" organizowanym przez Narwiański Park Narodowy Kaja Zatyka zajęła I miejsce w kategorii 7-10 lat, a Kalina Zatyka I miejsce w kategorii 11-15 lat. Rozdanie nagród odbyło się 14.03.2025 r. w ośrodku Mlynarzówka.
Gratulujemy naszym utalentowanym uczennicom.
Zdjęcia: NPN i źródło własne
Co roku 14 marca obchodzone jest święto liczby Pi. Pierwszy raz święto to było obchodzone w 1988 roku. Święto jest hucznie obchodzone w Ameryce, w Polsce z roku na rok również zyskuje na popularności. Nasza szkoła również włączyła się do obchodów tego dnia. Symbol liczby Pi został pierwszy raz użyty w 1706 roku. Nazwa liczby Pi nie pochodzi od imienia (jak wiele osób myśli) Pitagorasa, a od greckiego słowa, które oznacza obwód (perimetron).
W Warszawie został pobity rekord tak zwanego - żywego łańcucha rozwinięcia liczby Pi. 627 osób stało z karteczkami. Każda jedna osoba, to jedna liczba po przecinku. W ten sposób powstało żywe rozwinięcie liczby Pi.Osobą, która potrafiła na pamięć wymienić najdłuższe rozszerzenie liczby Pi był 60 letni Japończyk. Może to się wydać niemożliwe, ale zapamętał aż 70 030 liczb po przecinku. Pobijanie rekordu Guinessa trwało 16 godzin.Naukowcy badający istnienie istot pozaziemskich wysłali w kosmos drogą radiową wiadomość, w której znajduje się między innymi wartość liczby Pi. Naukowcy wierzą, że istoty żyjące w kosmosie (o ile takie są) znają tę liczbę i odczytują komunikat.
Tegoroczna XXXVII Międzynarodowa edycja zgromadziła utalentowanych artystów z 9 krajów: Mołdawii, Ukrainy, Białorusi, Polski, Tajlandii, Uzbekistanu, Łotwy, Litwy i Kanady. Ich niezwykłe występy zostały ocenione przez międzynarodowe jury złożone z ekspertów z różnych zakątków świata. Jury doceniło nasze uczennice:
Gabriela Ciborowska - Laureat III Stopnia
Wiktoria Czajkowska - Wyróżnienie
Izabela Falkowska - Wyróżnienie
Gratulujemy kolejnego sukcesu!
Najdroższe Koleżanki, Wasza obecność w Jedynce przynosi nam mnóstwo słońca w naszej codziennej szarości.
Dziękujemy!!!
Chłopcy z SP1
Tegoroczne obchody Dnia Kobiet i Mężczyzn w budynku przy ul. Matejki odbywały się w klimacie Oscarów. Wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi zostali nagrodzeni (słusznie) jedynkowymi Oscarami. Największe owacje, jak co roku, otrzymała pani Krystyna Perkwska i pan Mirosław Zdrodowski. Jak na każdej oscarowej gali, były występy wokalne i choreograficzne, nie zabrakło ciętych dowcpipów serwowanych przez prowadzących - Anię Łapińską i Maćka Puchacza. Spotkanie w sali gimanstycznej było również okazją do wręczenia uczniom nagród i dyplomów za udział w różnego rodzaju kontkursach szkolnych i pozaszkolnych odbywających się w ostatnim czasie.
Dziękujemy za przygotowanie tego radosnego dnia i zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów.
Blaski fleszy, czerwony dywan, profesjonalna i dyskretna ochrona, paparazzi. oszałamiajce dekoracje – wszystko to towarzyszyło Hollywoodzkiemu Dniu Kobiet i Mężczyzn w budynku szkoły przy ul. Polnej. Podczas gali, która nie odbiegała ubiegłotygodniowej uroczystości rozdania Oscarów, pojawiło się mnóstwo gwiazd – pracowników naszej szkoły. Nauczyciele i pracownicy obsługi zostali nagrodzeni jedynkowymi Oscarami, Było szalenie elegancko, czasami wręcz dostojnie, a z racji strojów i makijażu niełatwo było rozpoznać niektóre osoby.
Dziękujemy za przygotowanie tego radosnego dnia i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Uczniowie kl. IIa odgrywali scenki teatralne na podstawie wiersza Stanisława Jachowicza ,,Chory kotek”. Zaprasamy do obejrzenia zdjęć.
Hania Sadowy z grupy 0b wzięła udział w gminnym konkursie pt. "Łapy za 100 lat oczami dziecka" organizowanym przez Przedszkole nr 1 w Łapach. Samodzielnie wymyśliła, jak widzi nasze miasto w kolejnym stuleciu, a następnie przeniosła swój pomysł na kartkę. Hania uzyskała III miejsce w kategorii 5-6 latków.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)
27 lutego 2025 r. uczennice SP1 brały udział w powiatowym konkursie ,,Różnorodność biologiczna i formy ochrony przyrody w Polsce". Naszą szkołę reprezentowały: Adrianna Łupińska kl. VIIa, Gabriela Kulesza kl. VIIIc oraz Nikola Czajkowska kl. VIIIc. Konkurs zorganizowano w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka" w Kurowie. Uczennice Nikola Czajkowska oraz Adrianna Łupińska zajęły odpowiednio I i II miejsce.
Gratulacje dziewczęta !!!.
Z niecierpliwością czekamy na informację, czy Nikola i Adrianna zostaną zakwalifikowane do dalszego etapu, który odbędzie się w Białowieży.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma ono w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.
Pamiętajmy: „Naród żyje, dopóki język żyje.”
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tego święta uczestnicząc w konkursach. Oto wyniki:
*Konkurs plastyczno-literacki „Język polski od A do Ż”
Wyróżnienia: Jakub Mokrzewski (kl. IVc), Aleksandra Pęza (kl.VIa), Katarzyna Szpakowska (kl.VIb)
*Konkurs plastyczno-literacki „Co kryją słowa?”
Wyróżnienia: Wiktoria Czjkowska (kl.VIa), Julian Połomka (kl.VIb), Anna Bondarenko (kl.VIIIb), Julia Jankowska (kl.Va)
*Konkurs recytatorski „Połam sobie język”
Wyróżnienia: Aleksandra Sadowy (kl. Va), Laura Topczewska (kl. IVa), Zofia Cimoch (kl. VIb), Wiktoria Czajkowska (kl. VIa)
Gratulujemy!
Dzięki członkiniom Zjednoczenia Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii od 25 lat wspierane są potrzeby uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach. Wsparcie finansowe okazane przez ten czas naszym uczniom jest liczne w setkach tysięcy złotych. W ostatnich latach dzięki wsparciu darczyńców z Wielkiej Brytanii w szkole powstała Sala Doświadczania Świata, Pracownia Młodego Konstruktora oraz zakupiono interaktywny monitor dotykowy.
W bieżącym również otrzymaliśmy wsparcie finansowe od Zjednoczenia, które zostanie wykorzystane na potrzeby naszych uczniów.
Serdecznie dziękujemy członkiniom Zjednoczenia Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii i Pani Prezes Teresie Szadkowskiej – Łakomy oraz pani Ewie Łapińskiej – emerytowanemu nauczycielowi naszej szkoły, która w 2001 r. zainicjowała współpracę ze Zjednoczeniem Polek na Emigracji i wciąż działa na rzecz rozwoju szkoły.
Odpłatność za obiady za marzec 2025 r. wynosi:
klasy „0” - 126 zł.
klasy I - VIII - 84 zł.
Informacje dot. nieobecności uczniów można zgłaszać telefonicznie lub wiadomościami SMS pod numerem 519 448 325 oraz poprzez wiadomość e-mail: intendent@sp1lapy.pl nie później, niż do godz. 8.00 w dniu nieobecności dziecka (imię i nazwisko dziecka, klasa, okres nieobecności).
W dniu 28.02.2025 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski pt. „Poezja bez granic”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: w kategorii anglojęzycznej Anna Łapińska z klasy 8a i Alicja Walesieniuk z kl.7b, natomiast w kategorii niemieckojęzycznej - Filip Niemczynowicz z klasy 7b. Hasłem tegorocznej edycji była WIOSNA. Z zachwytem słuchaliśmy młodych artystów, którzy przenieśli nas w klimat wiosennej aury. Nasi uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Wyniki prezentują się następująco:
Anna Łapińska - I miejsce
Alicja Walesieniuk - III miejsce
Filip Niemczynowicz - wyróżnienie
Drodzy uczniowie gratulujemy Wam odwagi oraz zdolności aktorskich, dzięki Wam poczuliśmy, że wiosna jest tuż tuż!!!