Uczniowie klas trzecich w ubiegły piątek odwiedzili budynek naszej szkoły przy ul. Matejki 19. Głównym celem była wizyta w pracowni LAB 3D, w której ich starsi koledzy korzystają z drukarek 3D, robotów oraz innego nowoczesnego wyposażenia. Najwięcej emocji wzbudziła prezentacja możliwości związanych w uzywaniem okularów wirtualnej rzeczywistości. Równie duże zainteresowanie towarzyszyło zwiedzaniu budynku szkoły oraz zerknięciu przez szklane drzwi do wnętrza powstającej przyszkolnej pływalni.
Międzynarodowy Projekt DIGI-TALENTY 2024 zakończony sukcesem Aleksandry Kurzyny, Alicji Walesieniuk, Liliany Zimny i Helenki Piekutowskiej z naszej szkoły.
Konkurs był zorganizowany przez Fundację "Inicjatywa" w Świdnicy, która wspiera talenty dzieci i młodzieży, organizując projekty na szczeblu międzynarodowym.
Konkurs oceniało międzynarodowe jury złożone z ekspertów o zróżnicowanym wykształceniu artystycznym, reprezentujących różne kraje. Jury pochodziło z Polski, Niemiec, Litwy, Ukrainy, USA, Malezji, Estonii, Białorusi i Nigerii. Uczestnicy zaprezentowali swoje talenty z 12 różnych krajów: Polski, Litwy, Czech, Łotwy, Portugalii, Nigerii, Malezji, Ukrainy, USA, Białorusi, Kanady i Cypru.
Aleksandra Kurzyna i Liliana Zimy uzyskały tytuł Laureata II miejsca, Alicja Walesieniuk tytuł Laureata III miejsca a Helenka Piekutowska wyróżnienie II stopnia.
Gratulujemy !
Uczennica naszej szkoły Anna Łapińska została Finalistką na szczeblu ogólnopolskim Konkursu InstaLogik V edycji oraz osiągnęła najlepszy wynik w powiecie białostockim.
InstaLogik to ogólnopolski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8. Organizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do zmierzenia się z zadaniami logicznymi oraz zadaniami programistycznymi, które wprowadzają uczniów w świat programowania. Konkurs podzielony został na trzy etapy: Etap 1 odbył się w październiku, Etap 2 w grudniu natomiast Etap 3 konkursu odbył się w marcu. W V edycji Konkursu InstaLogik startowało pięć uczennic naszej szkoły: Anna Łapińska, Oliwia Łuczaj, Karolina Perkowska, Hanna Zduńczyk, Amelia Czajka.
Beata Jamiołkowska
Dnia 21 marca w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny KANGUR. Celem konkursu jest wartościowa zabawa i popularyzacja nauki. Jest on obecnie najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Nasi uczniowie zmierzyli się z zadaniami w kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin i Kadet.
Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki.
21 marca z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa nasza szkoła wzięła udział w „skarpetkowym wyzwaniu”. Solidaryzując się z osobami z Zespołem Downa cała społeczność szkolna założyła kolorowe skarpetki nie do pary. Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie,a coroczne włączanie się do akcji pokazuje nasze zrozumienie i akceptację.
Astronomiczna wiosna rozpoczęła się w tym roku 20 marca. Aby uczcić nadejscie długo wyczekiwanej wiosny nasi uczniowie zaprezentowali się dzisiaj w wiosennych strojach. Szczególnie mile widziane były kapelusze. Klasowe komisje, które miały wybrać najładniejsze kapelusze miały niezwykle trudne zadanie, wszystkie nakrycia głowy były piękne, ucziowie i ich rodzice włożyli w przygotowania mnóstwo pracy. Twórcy najładniejszych kapeluszy zostali docenieni dyplomami i słodkimi upominkami.
Mnóstwo wrażeń przyniósł rożspiewany wiosenny pochód uczniów z ul. Polnej ulicami naszego miasta. Nasze stroje chyba zadziałały, bo po połuddniu pojawiło się słońce zwiastujące wiosenną pogodę.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
W dn. 14-15 marca kl. 5c miała okazję wziąć udział w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez Klub Wolontariusza z naszej miejscowości. Podczas spotkań była możliwość zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez wolontariuszy, z inspirującymi projektami, których byli częścią oraz z doświadczeniem z aktywnego udziału w działaniach społecznych. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i słuchania relacji wolontariuszy, którzy podzielili się swoimi historiami i motywacją do uczestnictwa w Klubie. Dla uczniów kl. 5 to była doskonała okazja, aby poznać różnorodność działań na rzecz drugiego człowieka oraz zintegrować się pracując w małych grupach nad przygotowanymi zadaniami. Ich zaangażowanie zaproszeni goście nagrodzili słodkim upominkiem.
W dniach 18 i 19 marca w naszej szkoły podczas zajęć języka angielskiego obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Święto przypadające w dn. 17 marca jest znane na całym świecie dzięki swoim zielonym tradycjom. Pracując w formie gier i zabaw oraz metodą stacji zadaniowych uczniowie mogli bliżej poznać patrona tego święta oraz liczne symbole związane z jego obchodami.
Taki tytuł nosił cykl lekcji, przybliżający uczniom klasy 3a piękno Warmii i Mazur. Dzieci w ciągu mijającego tygodnia odbyły wycieczkę „palcem po mapie” po malowniczej krainie, poznały legendę „O królu ryb”, spróbowały kuchni regionalnej, w różnych źródłach szukały informacji o roślinach i zwierzętach żyjących w jeziorze. Na koniec, zgodnie pracując w grupach, wykonały piękne prace plastyczne pt. „Życie w jeziorze”.
W dniu 15 marca zerówkowicze oraz uczniowie kl. VII d uczestniczyli w ciekawiej lekcji biologii w Domu Kultury, gdzie oglądali wystawę pająków.
Nais uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek i mogli obserwować (a niektóych nawet dotknąć) wiele gatunków pająków, tych jadowitych również.
To było ciekawe i imponujące doświadczenie.
15 marca odbył się finał Gminnego konkursu ,,Mistrz Tabliczki Mnożenia” pod patronatem Burmistrza Łap. Wzięli w nim udział uczniowie z siedmiu szkół naszej gminy. Celem tego konkursu było popularyzowanie wiedzy i umiejętności matematycznych wśród uczniów, a także mobilizowanie młodzieży do rozwiązywania zagadnień matematycznych. Finał odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach. Zestaw finałowy składał się z ciekawych łamigłówek logicznych, kwadratów magicznych i labiryntów.
W kategorii klas IV – VI nasi uczniowie zajęli całe podium:
I miejsce Alicja Walesieniuk kl.6b
II miejsce Mateusz Ożarowski kl.6b
III miejsce Kacper Sawko kl. 5b
W kategorii klas VII – VIII uczniowie naszej szkoły również spisali się świetnie:
III miejsce Anna Łapińska kl. 7a
wyróżnienie Krzysztof Szymanowski kl. 7c
Gratulujemy wszystkim uczniom naszej szkoły
Jesteśmy z Was dumni
15 marca dzieci z grupy 0b wybrały się do klubu sportowego UKS "Narew" Łapy na lekcje judo. Spotkanie ze sportem zorganizował nam Pan Łukasz Pułkośnik, tato naszego kolegi z grupy Aleksandra w ramach cyklu spotkań "Poznajemy zawody naszych bliskich". Trener na początku spotkania opowiedział o historii Judo, działalności klubu oraz sukcesach zawodników. Dzieci odbyły też aktywne zajęcia ogólnorozwojowe poprzedzone rozgrzewką. Pan Łukasz przy pomocy swojego asystenta Aleksandra zaprezentował dzieciom różne chwyty, rzuty i trzymania. Dzieci bardzo szczęśliwe wróciły do szkoły.
Dziękujemy Panu Łukaszowi za zaproszenie i przybliżenie dzieciom tej fascynującej dyscypliny sportu.
Liczba π wzbudza zainteresowanie już od tysięcy lat i jest to jedyna liczba, która ma swoje święto. Dzień liczby π jest obchodzony corocznie. Na datę wybrano 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego ,,3,14 ”. Nasza szkoła również postanowiła wziąć udział w obchodach tego święta. Uczniowie zmierzyli się z liczbowymi łamigłówkami. Zadania były bardzo ciekawe.
Reprezentacja uczniów naszej szkoły w dniu 14.03.2024 r. wzięła udział w II edycji Podlaskiego Forum Młodych w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Zwieńczeniem wydarzenia był kocert zespołu Kwiat Jabłoni. Dziękujemy p. Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu za zaproszenie.
"Poznajemy zawody naszych bliskich" - to cykl spotkań w oddziałach przedszkolnych, podczas których przedszkolaki poznają zawody swoich rodziców. Z racji tego, że mamy dwóch dziewczynek z grupy 0b pracują w Urzędzie Miejskim w Łapach, w środę 13 marca dzieci zostały zaproszone do urzędu, aby zobaczyć i poznać pracę urzędnika. Zdecydowanie najbardziej przedszkolakom spodobało się stanowisko Burmistrza. Dzieci miały okazję zasiąść przy stole konferencyjnym i poczuć się jak dorośli radni. Przeprowadziły także krótki wywiad z Burmistrzem Łap Panem Krzysztofem Gołaszewskim. Wizyta w Urzędzie Gminy okazała się niezwykłą lekcją edukacji regionalnej. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości i doświadczenia o nowe fakty. Przede wszystkim poznały gospodarza naszej gminy jako osobę otwartą na propozycje dzieci, którego cechuje pogoda ducha i duży optymizm. Ponadto z ust najmłodszych padło wiele ciekawych propozycji dot. inwestycji w naszej Gminie, m.in. sal zabaw i basenu. Na pożegnanie każdy przedszkolak otrzymał od Burmistrza cukierki i prezent niespodziankę. Ta wyjątkowa wizyta na pewno pozostanie w pamięci najmłodszych. |
Pragniemy raz jeszcze podziękować Panu Burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu za tak gościnne i serdeczne przyjęcie. Dziękujemy również Pani Urszuli Łapińskiej oraz Pani Annie Mierzejewskiej za zaproszenie i organizację wizyty w urzędzie.
Osoby odwiedzające dzisiaj naszą szkołę mogły odnieść wrażenie, że słowa "and the Oscar goes to" padały dzisiaj nie w hollywoodzkim Dolby Theater, ale w SP1 w Łapach. W klimatach rodem z gali Oskarów nasze jedynkowe Panie sprawiły ogromną niespodziankę swoim chlopcom - tym młodszym i troszkę starszym. W imieniu wszystkch chłopców i mężczyzn z SP1 serdecznie dziękuję naszym kochanym Paniom za pamięć o nas w Dniu Mężczyzn i zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.
Daniel Gołaszewski