30 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas terapeutycznych wybrały się na wycieczkę autokarową do "Krainy Krasnoludków" w Zalesiu. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Dzieci pokonywały tory przeszkód, szukały ukrytych w piasku skarbów, pływały tratwą. Miały również okazję pojeździć na kucyku Adasiu i osiołku Mańku, znakomicie bawiły się na placu zabaw i obserwowały zwierzęta.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu.
W poniedziałek 22 kwietnia uczniowie klasy 6a wspólnie z nauczycielami wzięli udział w spotkaniu z Panią Teresę Szadkowską – Łakomy, prezes Zjednoczenia Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii. Pani Teresa Szadkowska – Łakomy przybliżyła uczestnikom spotkania historię swojej rodzinny opowiadając m.in. o swoim ojcu Zygmuncie Szadkowskim pełniącym przed laty funkcję przewodniczącego Rady Narodowej RP w Londynie. W grudniu 2023 r. Pani Teresa Szadkowska-Łakomy została laureatką Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” przyznawaną osobom zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego.
Organizacja, którą kieruje Pani Teresa Szadkowska – Łakomy od lat wspiera finansowo naszą szkołę. Jesteśmy wdzięczni za wieloletnie wsparcie okazywane naszym uczniom. Składamy również podziękowania Pani Ewie Łapińskiej emerytowanemu nauczycielowi bibliotekarzowi naszej szkoły, która zainicjowała współpracę ze Zjednoczeniem Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii.
Dziękujemy organizatorom spotkania – dyrekcji i pracownikom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy za zaroszenie nas do udziału w tym wydarzeniu.
Zdjęcia: www.lapy.pl
W dniach 23-26.04.2024 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy. Przegląd odbywał się w Supraślu, a wzięło w nim udział 300 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali:
Rozalia Topczewska grupa 0A (mistrzowie recytacji)
Zofia Piekut grupa 0A (mistrzowie piosenki)
Stanisław Perkowski klasa 2a (mistrzowie recytacji)
Laura Topczewska klasa 3a (mistrzowie recytacji).
Zofia Piekut zdobyła 3 miejsce w kategorii mistrzowie piosenki, a pozostali uczniowie wrócili do szkoły z nowym doświadczeniem scenicznym.
Zapraszamy do fotorelacji.
Dn. 19 kwietnia uczniowie kl. 5a, 7a, 7c wzięli udział w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez przedstawicieli łapskiego Klubu Wolontariusza - dzięki nim dowiedzieli się kim jest wolontariusz, jakie powinien mieć cechy oraz jak można włączyć się w takie działania na rzecz innych.
Mimo niesprzyjajacej aury nasi młodsi uczniowie włączyli się w obchody Dnia Ziemi i zadbali o teren wokół szkoły. W szkole odbyły się również zajęcia proekologiczne.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, uczniowie klasy 7b i 6c pod opieką nauczycieli wzięli udział w akcji sprzątania pod hasłem „Przyroda jest wieczna, jeżeli jest bezpieczna” organizowanej przez Urząd Miejski. Głównym celem wydarzenia było budowanie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczniowie zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki sprzątali tereny przy rzece Narew. Akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były bardzo widoczne. Troszcząc się o nasz naturalny dom, tworzymy lepszą przyszłość.
19 IV 1943 r. Niemcy przystąpili do akcji likwidacji getta warszawskiego. Ludność żydowska zdecydowała się podjąć walkę mimo świadomości, że będzie to nierówna walka, która nie ma szans na zwycięstwo. Zdecydowali się jednak na nią, by umrzeć z godnością, z bronią w ręku.
Powstanie trwało do 16 maja 1943 r., kiedy to Niemcy na znak zdławienia zrywu ludności żydowskiej wysadzili Wielką Synagogę w Warszawie. Przeżyli je jedynie nieliczni, wśród nich ostatni dowódca powstania Marek Edelman.
Rokrocznie społeczność naszej szkoły obchodzi rocznicę tego wydarzenia, aby uczcić pamięć poległych bohaterów powstania w getcie warszawskim. Uczniowie klas siódmych przygotowali gazetkę ścienną i żonkile, które będą symbolizowały naszą solidarność z ludnością żydowską obchodzącą tego dnia tragiczną przeszłość II wojny światowej. W rocznicę wybuchu powstania w getcie nasi uczniowie odwiedzają również pomnik Bohaterskim Dzieciom Polskim.
Zachęcamy do obejrzenia filmu: „Nie było żadnej nadziei.”:
Alicja Raciborska, Beata Drozdowska
15 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale powiatu białostockiego turnieju piłki nożnej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, który odbył się w Tykocinie.
W kategorii chłopców U10 (klasy II-III SP) SP1 reprezentowali: Kajetan Walesieniuk, Jakub Łuczak, Jan Topór, Oliwier Piekut, Marcel Zajkowski, Miłosz Czarkowski, Tomasz Polak, Aleksander Sawko, Jan Ciborowski i Marcel Baranowski. Zespół zajął II miejsce.
W kategorii U8 chłopców naszą szkołę reprezentowali: Tymoteusz Adam Falkowski, Szymon Dębnicki, Oliwier Łapiński, Antoni Kulesza, Antoni Henryk Pisarski, Tomasz Zaleski, Tymon Dworakowski, Nikodem Czajkowski, Dawid Tymoszewski, Marcel Sadowy, Trenerem zespołu był Pan Adam Falkowski. Chłopcy zajęli II miejsce w powiecie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
16 kwietnia uczniowie klas szóstych i siódmych naszej szkoły wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Białegostoku. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem słuchali przejmujących historii Polaków wywiezionych na Syberię. Podczas warsztatów ,,Przyszli o świcie’’ przybliżono zwiedzającym sytuacje, z którymi musieli zmierzyć się deportowane rodziny. W trakcie ścieżki tematycznej ,,Deportacja i życie na zesłaniu’’ uczniowie mieli okazję do obejrzenia oraz wysłuchania wspomnień ludzi wywiezionych na ,,nieludzką ziemię’’
Wizyta w Muzeum była niezwykłą lekcją historii.
Uczniowie klasy III a pod kierunkiem swoich wychowawczyń J. Rydzewskiej i D. Dargiewicz, odbyli pierwszą z zaplanowanych lekcji z wykorzystaniem kodów QR. Nowoczesna technologia jest obecna w naszym codziennym życiu, dlatego warto uczynić z niej sprzymierzeńca w edukacji.
Dzieci przyniosły do szkoły swoje telefony z aplikacją do skanowania kodów QR. Panie zakodowały polecenia i zadania do rozwiązania, do tematu „Nazywamy uczucia”. Przy okazji dobrej zabawy trzeba było zeskanować, pomyśleć, dopasować i nazwać uczucia jakie nam towarzyszą w codziennym życiu. Dzięki kodom QR „zwykłe” zadania uzyskały element „niezwykłości”. Połączenie zabawy z nauką powoduje, że trudne tematy poruszane na lekcji, wcale nie muszą być nudne.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, którzy zdobyli nagrody w międzyszkolnym konkursie „Niebieski Portret” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II Łapy z okazji obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 5 kwietnia 2024 r. w budynku naszej szkoły. Na konkurs wpłynęło 150 prac plastycznych ze szkół podstawowych Gminy Łapy. Jury wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III i IV – VIII.
Przyznano dwie nagrody GRAND PRIX:
Michał Zajączek SP2 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Kutyna,
Aleksandra Sawicka SP1 Łapy, nauczyciel p. Renata Gąsowska.
Nagrodę SPECJALNĄ przyznaną przez artystę plastyka Danutę Rożnowską Borys z Warszawy otrzymał Michał Zajączek SP2 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Kutyna.
Miejsca I
Kalina Zatyka SP1 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Zdrodowska – Karkosz,
Lena Roszkowska SP2 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Kutyna,
Martyna Niewińska SP1 Łapy, nauczyciel p. Bożena Perkowska.
Miejsca II
Lena Kamińska SP2 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Kutyna,
Pola Kubajewska SP2 Łapy, nauczyciel p. Ewa Łapińska.
Miejsca III
Lidia Łupińska SP2 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Kutyna,
Zuzanna Matowicka SP1 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Zdrodowska – Karkosz,
Gabriela Łupińska SP Łupianka Stara, nauczyciel p. Teresa Połejko.
Wyróżnienia:
Maja Skrobek SP2 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Kutyna,
Nikola Butkiewicz SP2 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Kutyna,
Julia Wnorowska SP3 Łapy, nauczyciel P. Kinga Guzowska,
Alicja Walesieniuk SP1 Łapy nauczyciel P. Agnieszka Zdrodowska – Karkosz,
Anastazja Dudik SP1 Łapy, nauczyciel P. Agnieszka Zdrodowska – Karkosz,
Oliwia Sawicka SP1 Łapy, nauczyciel P. Agnieszka Zdrodowska – Karkosz,
Julia Tymoszewska SP1 Łapy, nauczyciel p. Agnieszka Zdrodowska – Karkosz,
Marcelina Łapińska SP2 Łapy, nauczyciel p. Karolina Dziemianowicz,
Zofia Warakomska SP2 Łapy, nauczyciel p. Iwona Hryncewicz,
Aleksandra Czasnowicz SP2 Łapy, nauczyciel p. Iwona Hryncewicz,
Marek Dobkowski SP2 Łapy, nauczyciel p. Elżbieta Brzozowska,
Alicja Niedźwiedź SP2 Łapy, nauczyciel p. Dorota Tymińska,
Alicja Jasińska SP2 Łapy, nauczyciel p. Ewa Łapińska,
Malwina Mojsa SP Łupianka Stara, nauczyciel p. Teresa Połejko,
Bartosz Cimoch SP Łupianka Stara, nauczyciel p. Teresa Połejko,
Marcelina Rydzewska SP1 Łapy, nauczyciel p. Marta Rydzewska,
Zuzanna Łapińska SP1 Łapy, nauczyciel p. Aldona Bagińska,
Hanna Surmacewicz SP1 Łapy, nauczyciel p. Bożena Łapińska,
Olexandra Ivanova SP1 Łapy, nauczyciel p. Bożena Perkowska,
Milena Dąbrowska SP1 Łapy, nauczyciel p. Bożena Łapińska
Konkurs uświetnił koncert w wykonaniu Gabrieli Ciborowskiej uczennicy z naszej szkoły przygotowanej przez p. Urszulę Dworakowską.
Dziękujemy Dyrekcji szkoły oraz Fundacji Polonia of Long Island, Inc. za ufundowanie nagród w konkursie,
a uczniom z klasy VIIb za zaangażowanie w przygotowania do konkursu.
Do zobaczenia za rok!
Agnieszka Zdrodowska – Karkosz
Ewa Łukaszuk
Uczniowie klas 8a, 7a i 7c odwiedzili Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach, gdzie mogli się zapoznać z ofertą tej szkoły oraz spróbować swoich sił i sprawdzić celne oka na wirtualnej strzelnicy.
9 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 2d i 7d wraz z wychowawcami p. Ewą Łukaszuk, p. Moniką Kozikowską oraz s. Benigną odwiedziły gościnną społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach. Uczniowie oglądali przedstawienie wielkanocne głoszące orędzie zmartwychwstania. Po raz kolejny mogliśmy usłyszeć, ze nasz Pan pokonał grzech i śmierć. Dzieci miały również okazję zwiedzenia szkoły i spotkania z rówieśnikami.
Konkurs na stroik wielkanocny był wspaniałą okazją, by poczuć klimat Świąt Wielkiej Nocy. Uczniowie Naszej szkoły bardzo licznie odpowiedzieli na ogłoszenie konkursowe. Otrzymane stroiki świadczyły o pracowitości, kreatywności i talencie uczniów klas 0-III, a komisja konkursowa miała ogromny problem z wyłonieniem najładniejszej pracy - wszystkie stroiki były śliczne!
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.
Nagroda Grand Prix: Zosia Falkowska 0c
I miejsce: Julia Kurzyna Ib
II miejsce: Amelia Cerych 0c
III miejsce: Tymon Dworakowski Ic
Wyróżnienia:
1. Rozalia Topczewska 0a
2. Emilia Kurzyna Ob
3. Aleksander Pułkośnik Ob
4. Jan Wiśniewolski Ia
5. Antoni Kulesza Ib
6. Zosfia Szulc Ib
7. Kacper Masłowski Ic
8. Liliana Kiełkucka IIc
9. Oliwia Czykier IIc
Wspominając 19. rocznicę śmierci Jana Pawła II we wtorek 2 kwietnia 2024 r. o godz. 21.37 przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy, uczniowie i rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach spotkali się przy pomniku Patrona szkoły.
Po wystąpieniu dyrektora szkoły Daniela Gołaszewskiego oraz Burmistrza Łap p. Krzysztofa Gołaszewskiego złożono kwiaty, znicze oraz wspólnie zaśpiewano "Barkę"
Zdjęcia: źródło własne oraz www.lapy.pl
Odpłatność za obiady w miesiącu kwietniu 2024 r. wynosi:
klasy „0” - 120 zł.
klasy I - VIII - 80 zł.
Informacje dot. nieobecności uczniów można zgłaszać telefonicznie lub wiadomościami SMS pod numerem 519 448 325
oraz poprzez wiadomość e-mail: intendent@sp1lapy.pl nie później, niż do godz. 8.00 w dniu nieobecności dziecka
(imię i nazwisko dziecka, klasa, okres nieobecności).
2 kwietnia 2005 r. Arcybiskup Leonardo Sandri zwrócił się do ponad 100 tys. osób modlących się na Placu Św. Piotra w Watykanie słowami: „Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”.
W rocznicę i godzinę śmierci Ojca Świętego o godzinie 21.37 przedstawiciele władz samorządowych oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jana Pawła II oddadzą hołd wielkiemu Polakowi. Uroczystość odbędzie się przy pomniku Patrona szkoły przed budynkiem przy ul. Polnej 9.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym bliska jest pamięć o Janie Pawle II.
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski.
W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu 27 marca uczniowie i pracownicy szkoły ubrali się "na niebiesko". Graficznym motyweem obchodów Dnia Świadomośći Autyzmu były niebieskie sercea.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Tradycją naszej szkoły stała się sesja zdjęciowa z królikami w ostatnim tygodniu nauki przed Wielkanocą.
Była to również okazja, by pan dyrektor opowiedział dzieciom z grupy 0b o tych uroczych zwierzętach.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.