W dniach 21-22 listopada w Domu Kultury w Łapach odbył się konkurs wokalny ZŁOTY MIKROFON 2024.
W ciągu tych dwóch dni jurorzy przesłuchali wielu utalentowanych wokalistów. Solistami z klas IV-VIII występującymi na konkursie byli: Ada Zdrodowska, Zosia Cimoch, Zuzia Matowicka, Gabrysia Ciborowska, Marysia Jabłońska, Natalia Roszkowska, Adrian Sawicki, Ola Łuniewska, Julia Zdrodowska i Aleksandra Kurzyna. Decyzją jury nagrody otrzymali:
Gabrysia Ciborowska- I miejsce
Aleksandra Kurzyna- III miejsce
Marysia Jabłońska- wyróżnienie
Uczennica klasy 1a - Zofia Piekut zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I-III. Była jedną z 35 uczestników konkursu w swojej kategorii wiekowej.
Uczeń klasy 3a Dawid Michałowski wyśpiewał II miejsce w kategorii klas I-III
W kategorii ZESPOŁY wyróżnieniami nagrodzono zespoły dziewczynek i chłopców z kl. II B.
Gratulacje!!!
25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole dzień pluszowego misia. Wszyscy uczniowie przynieśli swoje misie i przytulanki, odbyła się parada oraz wspólny taniec z misiami, który poprowadziły dzieci z zerówek
12 listopada chór szkolny JEDYNKA zaprezentował się podczas Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznych dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku.
Aleksandra Kuzyna wystąpiła jako solistka. Oba występy były pełne wzruszeń i zadumy. Dziewczęta zostały nagrodzone gromkimi brawami. Ponadto Aleksandra Kurzyna otrzymała dyplom finalisty podczas III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Patriotycznej „ Do kraju tego…” w Sokołach.
Gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!
W wielu polskich szkołach poziom hałasu w klasach regularnie przekracza 70 decybeli, czyli tyle, co hałas ruchliwej ulicy. To alarmująca rzeczywistość, która ma poważne konsekwencje zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazują, że nadmierny hałas w środowisku edukacyjnym może obniżać zdolność koncentracji uczniów aż o 25%, co bezpośrednio przekłada się na ich wyniki w nauce.
Nie jest to tylko problem uczniów. Nauczyciele również są narażeni na negatywne skutki hałasu. Zwiększony poziom hałasu wymusza na nich podnoszenie głosu, co z kolei skutkuje chronicznym zmęczeniem, a w skrajnych przypadkach nawet trwałymi uszkodzeniami strun głosowych. W dzisiejszych szkołach hałas stał się cichym, ale wszechobecnym wrogiem, który skutecznie podważa fundamenty edukacji. W klasach, gdzie poziom hałasu często przekracza zalecane normy, uczniowie walczą o skupienie, a ich zdolność do przyswajania wiedzy znacząco spada. Nawet najbardziej zmotywowany uczeń traci możliwość pełnego wykorzystania swojego potencjału, gdy musi koncentrować się na ignorowaniu dźwięków, zamiast na nauce.
Hałas w szkołach tym wyzwaniem zajęła się klasa3b, która wymyśliła hasła promujące ciszę w szkole, a negujące hałas. Rozpropagowała je na terenie całej szkoły.
Renata Gąsowska-wych. klasy 3b
22 listopada uczniowie klas 3c i 3d uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. Pierwszym punktem programu była wizyta w Galerii Sleńdzińskich. Dzieci brały udział w zajęciach w trakcie, których odkrywały nieznaną dla nich przestrzeń muzealną. Podróżując po wystawie z walizką Ludomira Sleńdzińskiego poznały widziane okiem artysty pejzaże wybranych miast Europy, a także portrety ludzi. Po ciekawych zajęciach dzieci wybrały się do Strefy Wysokich Lotów, w której miały okazję korzystać z trampolin, ścianek wspinaczkowych oraz dmuchańców. Jedną z ciekawszych atrakcji była hala „Ale Kosmos” ze zjeżdżalniami, tunelami, tyrolką i zabawami interaktywnymi. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń dzieci odwiedziły McDonald's.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach dołączyła do OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY. Celem Kampanii jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które mają na celu:
- uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowanie idei uważnego rodzicielstwa,
- propagowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Dnia 19.11.2024 r. dzieci z klas 3a i 3b oraz klas 4a i 6a, wzięły udział w przemarszu ulicami miasta z Placu Niepodległości w Łapach do Centrum Usług Społecznych.
Nie bądźmy obojętni!!
15 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób i jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, wielki pasjonat niecodziennego nauczania matematyki. ,,Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie, którzy tworzyli specjalne Komisje Egzaminacyjne.
W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym BÓBR, który organizowany jest już po raz kolejny w naszej szkole. Klasy 7-8 w kategorii JUNIOR zmagali się z zadaniami konkursu w środę 13 listopada natomiast klasy 4-6 w kategorii BENIAMIN w czwartek 14 listopada. W kategorii JUNIOR uczestniczyło 19 uczniów a w kategorii BENIAMIN 10 uczniów. Konkurs odbywał się w formie on-line, uczniowie logowali się na platformie dzwonek.pl, o godzinie 12.00 otrzymywali dostęp do pytań konkursowych, które mogli rozwiązywać do godziny 13.00.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną. W konkursie mocno akcentowane są elementy międzykulturowe i europejskie.
Wstępne wyniki poszczególnych uczniów poznamy po dwóch tygodniach. Wyniki Konkursu natomiast są ogłaszane na witrynie Konkursu w terminie miesiąca od daty jego przeprowadzenia. Ogłaszane są listy laureatów i uczniów wyróżnionych. Trzymamy kciuki za wyniki naszych uczniów.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sali widowiskowej Domu Kultury uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno - muzyczny pn. "W listopadzie, w listopadzie..." przygotowany pod kierunkiem p. Urszuli Dworakowskiej, p. Beaty Drozdowskiej i p. Roberta Bujnowskiego. Duże wzruszenie towarzyszyło również występom uczniów klasy IIa, którzy zaprezentowali niezwykły układ choreograficzny przygotowany przez p. Alicję Łapszo i p. Beatę Mojkowską.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
7 listopada 2024 r. uczniowie klas integracyjnych Ia i Ib wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w ciekawych warsztatach w Bibliotece Publicznej w Łapach. Gościem spotkania był Krystian Truchalski z Krakowa – animator kultury, opowiadacz, muzyk, pedagog, terapeuta SI. Warsztaty odbyły się w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt realizowany jest przez Instytut Książki w Krakowie. Przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Podstawowym założeniem akcji jest zwiększenie udziału dzieci w kulturze czytelniczej poprzez zachęcenie do regularnego korzystania z bibliotek publicznych i szkolnych. Dziękujemy za zaproszenie i interesujące zajęcia!
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dyrekcja naszej szkoły wspólnie z paniam sekretarkami postanowili sprawić, by budynek przy ul. Polnej w dniach poprzedzajacych nasze narodowe święto przybrał barwy biało - czerwone. Mamy nadzieję, iż nasza iluminacja przypadła Państwu do gustu.
Nasi uczniowie i nauczyciele w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób poprzez przystąpienie do akcji "Szkoła do hymnu" włączyliśmy społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Szanowni Państwo,
w imieniu Burmistrza Łap Pana Krzysztofa Gołaszewskiego oraz własnym serdecznie zapraszam do udziału w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główna część obchodów rozpocznie się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w poniedziałek (11 listopada) o godz. 12.45 na Placu Niepodległości. Następnie o godz. 13.00 w sali widowiskowej Domu Kultury odbędzie się część oficjalna uroczystości oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II przedstawią montaż słowno-muzyczny pt. „W listopadzie, w listopadzie …”.
Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych zostanie odprawiona o godz. 15.00 w kościele św. Krzyża.
Daniel Gołaszewski
W piątek 8 listopada uczniowie klas 3a i 3b w ramach lekcji wychowania fizycznego brali udział w zajęciach na basenie w Łapach. Uczniowie pod okiem instruktora ratownika odbyły pierwszą lekcję nauki pływania. Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele radości
6 listopada 2024 roku uczniowie klas siódmych i ósmych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili Muzeum Żydów Polskich – Polin. Tam poznali przyczyny przybycia ludności żydowskiej do Polski i historię ich pobytu na ziemiach polskich. Szczególny entuzjazm wzbudziła wizyta w manufakturze czekolady. Uczniowie nie tylko degustowali czekoladę pitną, ale i samodzielnie wykonali tabliczki czekolady. Wycieczkę zwieńczył spacer po warszawskim starym mieście.