Szanowni Państwo, poniżej przekazujemy informację dotyczacą uroczystości zakończenia roku szkolnego 2023/2024 w dniu 21 czerwca 2024 r.
Godz. 8.00 - msza Św. w kościele p.w. Św. Krzyża w Łapach.
Godz. 9.00 - budynek przy ul. Matejki, duża sala gimnastyczna.
Godz. 10.30 - budynek przy ul. Polnej, plac przed szkołą przy pomniku Patrona (w przypadku złych warunków atmosferycznych sala gimnastyczna).
Tego dnia obowiązuje uczniów strój galowy.
W dniach 10-14 czerwca 2024 r. w bibliotece na Polnej dzieci z klas integracyjnych i specjalnych słuchały opowiadania pt "Na tropie śmieciowego potwora" w ramach corocznej imprezy czytelniczej "Szkolny Tydzień Czytania Dzieciom". Przy tej okazji rozmawialiśmy o ekologii. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne fotografie.
13 czerwca 2024 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o tytuł „MĄDREJ SOWY”. Konkurs przebiegał według zasad telewizyjnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Wzięło w nim udział dziewięciu reprezentantów klas trzecich.
Po zaciętej i emocjonującej „walce” laureatami zostali:
1 miejsce – Aleksander Płoński kl. IIIb
2 miejsce – Dawid Skrzeczko kl. IIIb
3 miejsce – Michał Basta kl. IIIa
Zwycięzcy otrzymali statuetki „Mądrej Sowy”, pozostali uczestnicy konkursu – pamiątkowe medale oraz dyplomy. Gratulujemy!
Organizatorki konkursu
Dorota Dargiewicz
Jolanta Rydzewska
FESTYN RODZINNY
Zapraszamy wszystkich Uczniów, Rodziców oraz Przyjaciół naszej szkoły na Festyn Rodzinny w dniu 18.06.2024 r. w godz. 16.00 – 18.30 (wewnętrzny dziedziniec szkoły przy ul. Polnej 9). W tym roku bawimy się w klimatach meksykańskich, mile widziane akcenty meksykańskie w strojach.
W programie:
Dzięki uprzejmości jednego z rodziców uczniów nawiązaliśmy współpracę ze sklepem Decathlon. Proszę o zapisanie się na wydarzenie, stworzone przez Decathlon
https://go.decathlon.pl/l/festyn-rodzinny/66680261-7d01-4711-990c-9ab012213c13 (wymagane założenia konta - proste i szybkie)
Spośród zarejestrowanych osób w trakcie loterii zostanie rozlosowany bon do wykorzystania w sklepie.
Gry planszowe znów stają się popularną rozrywką na całym świecie. Spotkania przy planszówkach są doskonałym sposobem spędzenia wolnego czasu.Mogli się o tym przekonać uczniowie klas 4a i 4b w środowe popołudnie. Odeszli od ekranów komputerów i telewizorów, zrezygnowali na chwilę ze smartfonów i wybrali spotkanie z rówieśnikami twarzą w twarz przy przeróżnych grach przyniesionych z domu. Nie zabrakło również rozgrywek sprawnościowych. By nie stracić sił, uczniowie mieli słodkie przekąski oraz pizzę. Było głośno i wesoło!
W dniach 5 - 7 czerwca 2024 r. uczniowie klas VIa, VIb i klas siódmych brali udział w wycieczce szkolnej do Trójmiasta. Już w godzinach popołudniowych 5 czerwca spacerowali urokliwymi uliczkami starego miasta w Gdańsku: Mariacką, Piwną, Bursztynową...Ogromne wrażenie zrobiło na nich Muzeum II Wojny Światowej. I... wreszcie spotkanie z Morzem Bałtyckim, wizyta na statku "Dar Pomorza" i spacer po molo w Sopocie. Gwoździem programu było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku. Pogoda też sprzyjała, więc uczniowie świetnie się bawili i wrócilizadowoleni, zrelaksowani i pełni wrażeń.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć.
W dniu 11.06.2024r. dzieci z zerówek i klas terapeutycznych odwiedzili niecodzienni goście z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łapach. Dzieci mogły poznać pracę strażaków, umundurowanie oraz niektóre sprzęty, jakimi dysponują. Dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale biorą udział też w różnych akcjach ratujących życie. Strażacy przypomnieli też zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia. Wielką radość dzieciom sprawiło obejrzenie z bliska wozu strażackiego z wyposażeniem, ubiór strażaka. Dzieci mogły osobiście posiedzieć w wozie strażackim i przymierzyć strój strażaka. Serdecznie dziękuję naszym gościom Panu Mariuszowi Gryc i Panu Pawłowi Jurkianowi za wspaniałe poprowadzenie spotkania 👩🚒.
Oto kilka zdjęć z tego spotkania
W dniu 5 czerwca dzieci z grupy 0A wzięły udział w projekcie Biblioteki Publicznej, pt. "Tata czyta dzieciom". W rolę taty wcielił się Pan Burmistrz Krzysztof Gołaszewski, który czytał dzieciom bajkę i uczestniczył we wspólnym tańcu z pomponami. Oprócz tego dzieci pracowały w grupach ucząc się wzajemnej współpracy, a na koniec bawiły się zabawkami z biblioteki.
10 czerwca 2024 r. uczniowie klas Ia, Ib, IIa wzięli udział w wycieczce w ramach przedsięwzięcia „Poznajemy Podlaskie" realizowanego i dofinansowanego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną. Uczniowie zwiedzali nowoczesną ekspozycję multimedialną oraz wystawę czasową w Muzeum Przyrodniczym w |Białowieży, Miejsce Mocy - legendarne miejsce w Białowieskim Parku Narodowym, Rezerwat Pokazowy Żubrów, obserwowali żubry będące symbolem Białowieskiego Parku Narodowego, ale również wilki, dziki, rysie, jelenie, łosie czy sarny. Następnie udali się na zwiedzanie Soboru Świętej Trójcy, który jest wizytówką i dumą Hajnówki, ze względu na swoją niezwykłą konstrukcję. Przeszli ulicą Górną w Hajnówce, gdzie oglądali tradycyjne, podlaskie domy (drewniane, niskie, często kolorowe budynki z dachami krytymi gontem i rzeźbionymi ozdobami na okiennicach czy gzymsach). Są one pamiątką tego, jak dawniej wyglądała cała okolica, zanim pojawiła się nowoczesna architektura. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie Parku Miniatur Zabytków Podlasia, gdzie można było zobaczyć tradycyjne, drewniane budynki, cerkwie i kościoły czy Pałac Branickich w Białymstoku w skali 1:25.
Zapraszamy do galerii
W dniach 6 i 7 czerwca br. odbyły się wyjazdy do Muzeum Wojska w Białymstoku w ramach projektu „Patriotyczne Podlasie”, który jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Tym razem uczniowie 5 klas naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w Parku Militarnym. Projekt ma na celu upowszechnienie tradycji i historii naszego kraju wśród najmłodszych mieszkańców gminy Łapy. Wśród uczniów, którzy wezmą udział w działaniach projektowych wzrośnie wiedza na temat historii Polski, co przyczyni się do budowania postaw patriotycznych. Po wyjazdach zorganizowane zostaną również warsztaty, podczas których dzieci stworzą prace plastyczne z wykorzystaniem informacji zdobytych na zajęciach wyjazdowych. Wybrane prace zostaną wykorzystane do druku pocztówek.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas I-III uczestniczyli w Programie Edukacji Antytytoniowej ,,Nie pal przy mnie, proszę”. Program stanowi drugie ogniwo w cyklu programów edukacji antytytoniowej. Powstał w efekcie pracy zespołu interdyscyplinarnego złożonego z pedagogów, lekarzy i psychologa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzyw zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu „Nie pal przy mnie proszę” wiewiórkę Wikę, która towarzyszyła im w zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie oraz przygotowanych przez koordynatora.
KOLEJNE SUKCESY ARTYSTYCZNE UZDOLNIONYCH UCZNIÓW KLASY 2A
W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE DIGI-FORM-ART WIOSNA 2024
Stanisław Perkowski Laureat I miejsca w kategorii recytacja
Maria Perkowska Laureatką I miejsca w kategorii recytacja
Kaja Zatyka Laureatka I miejsca w kategorii malarstwo
Helenka Piekutowska Laureatka III miejsca w kategorii malarstwo
Uczennica Helena Piekutowska również po raz pierwszy wzięła udział w międzynarodowym konkursie STAR BRIDGE POLAND - ICELAND i została III Laureatką Visual Arts Award w kategorii malarstwo.
OGÓLNOPOLSKIE SUKCESY WOKALNE
Uczennice naszej szkoły Aleksandra Kurzyna z klasy V a oraz Natalia Olejnik z klasy VIII a wzięły udział w Internetowym Konkursie Piosenki Polskiej ,,Zaśpiewane Wiosną'' 2024. Celem Festiwalu było -popularyzacja utworów w języku polskim i prezentacja dorobku artystycznego uczestników festiwalu w przestrzeni wirtualnej. Aleksandra została Laureatką Wyróżnienia. Ponadto Ola uzyskała Wyróżnienie w 3 Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki ONLINE ŚPIEWAJ RAZEM Z NAMI. Niewątpliwie ogromny sukcesem jest Tytuł Laureata Festiwalu przyznany Natalii. Natalia sama pisze teksty i komponuje.
OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY Z ARYTMETYKI MENTALNEJ
1 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyły się Ogólnopolskie Zawody z Arytmetyki Mentalnej - Indigo. Arytmetyka Mentalna to metoda nauki matematyki opierająca się na wykorzystaniu wyobraźni i wizualizacji do szybkiego i efektywnego przeprowadzania obliczeń w umyśle. Uczennica klasy 2a Helena Piekutowska zajęła w nich 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Serdecznie gratulujemy!!!
Szkolny Konkurs Ortograficzny 2024
„O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY”
w klasach II i III r o z s t r z y g n i ę t y!
W dniach 3 - 4 czerwca odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego „O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY”. Zadaniem uczniów było poprawne napisanie dyktanda o tematyce wiosennej.
Oto lista zwycięzców, którzy z ortograficznymi zmaganiami poradzili sobie najlepiej:
klasy II
I miejsce – Olaf Karolczuk kl. IIa
II miejsce – Maja Lewosz kl. IId
III miejsce – Stanisław Perkowski kl. IIa
klasy III
I miejsce – Dominik Orłowski kl. IIIc
II miejsce – Maria Łapińska kl. IIIb
III miejsce – Michał Basta kl. IIIa
Gratulujemy laureatom!
Wręczenie nagród i dyplomów nastąpi podczas zakończenia roku szkolnego.
Organizatorki konkursu
Dorota Dargiewicz
Jolanta Rydzewska
Dzięki życzliwości Pani Doktor Magdaleny Perkowskiej, uczniowie klasy 7d mogli na chwilę poczuć się jak prawdziwi lekarze stomatolodzy. Dowiedzieli się dlaczego w ogóle myjemy zęby i poznały prawidłową technikę ich mycia. Mogli też zobaczyć jak powstaje ubytek w zębie (próchnica) i jakich narzędzi stomatologicznych używa lekarz dentysta.
Wisienką na torcie w czasie zajęć były eksperymenty z wykorzystaniem prawdziwych materiałów i narzędzi stomatologicznych oraz możliwość samodzielnego rozwiercenia i zalecznia zęba na prawdziwym dentystycznym odlewie zębów.
Dziękujemy jeszcze raz Pani Doktor za życzliwości i przeprowadzenie niezwykle ciekawych zajęć.
E.Łukaszuk
W poniedziałek, 3 czerwca 2024r. obchodziliśmy w nasej szkole Dzień Dziecka. Było dużo zabawy i uśmiechów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Uczniowie klas 0-III brali aktywnie udział w programie „Dziel się uśmiechem”, który powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Głównym jego celem było budowanie wśród uczniów świadomości jak ważna jest troska o zdrowe zęby. Podczas zajęć poruszane były zagadnienia z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej, zbilansowanej i zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia.
Odpłatność za obiady za miesiąc czerwiec 2024 r. wynosi:
klasy „0” - 84 zł.
klasy I - VIII - 56 zł.
Informacje dot. nieobecności uczniów można zgłaszać telefonicznie lub wiadomościami SMS pod numerem 519 448 325
oraz poprzez wiadomość e-mail: intendent@sp1lapy.pl nie później, niż do godz. 8.00 w dniu nieobecności dziecka (imię i nazwisko dziecka, klasa, okres nieobecności).
29 maja reprezentacje uczniów klas I-III szkół gminy Łapy po raz kolejny wzięły udział w rywalizacji sportowej „Olimpiadka Kubusia Puchatka” organizowanej przez OKF w Łapach.
Drużyna uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły była najlepsza i zajęła pierwsze miejsce! Nasi zawodnicy wygrali wszystkie konkurencje biegowe oraz skoki na odległość, tylko w przeciąganiu liny byli drudzy. Uzyskaliśmy rekordową liczbę punktów, a końcowa tabela przedstawiała się następująco:
Złota drużyna naszej szkoły wystąpiła w składzie: Laura Topczewska, Jan Topór, Oliwier Piekut, Antoni Mioduszewski, Marcel Zajkowski, Gabriela Bujnowska, Jan Roszkowski, Marcel Baranowski, Aleksander Sawko, Miłosz Czarkowski, Jakub Łuczak, Kajetan Walesieniuk oraz Kacper Kulesza. Gratulacje!
Drużynę przygotowały wychowawczynie klasy IIIa pani Dorota Dargiewicz i pani Jolanta Rydzewska z fachowym wsparciem pani Edyty Stachurskiej-Cholewy.
28 maja 2024 r. z okazji Dnia Dziecka w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Rodzice - Dzieciom" po raz pierwszy mieliśmy okazję podziwiać występ rodziców, którzy wystawili uczniom klas 0-3 przedstawienie teatralne pt ,,Rzepka".
Celem innowacji było zainteresowanie najmłodszych sztuką na ,,żywo”, przybliżenie dzieciom literatury dziecięcej, stwarzanie warunków do współpracy rodzice – szkoła i sprawienie dzieciom odrobiny radości. Dla rodziców jest to czas, kiedy mogą bliżej poznać funkcjonowanie i organizację placówki a w czasie prób zintegrować się ze sobą.
Głównym zadaniem aktorów było zaprezentowanie danej postaci poprzez ruch, taniec i wspaniały strój. Aktorzy spisali się profesjonalnie, wszyscy byli zachwyceni humorystyczną interpretacją wiersza J. Tuwima. Wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie został wynagrodzony gromki brawami i zadowoleniem uczniów i nauczycieli.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, cieszymy się, że swoim występem mogliście sprawić nam tyle radości.
OBSADA AKTORSKA:
Narrator: Marzena Walesieniuk, Emilia Pułkośnik
Rzepka: Emilia Łapińska
Dziadek: Paweł Kulesza
Babcia: Agnieszka Kulesza
Wnuczek: Mariusz Rydzewski
Mruczek: Anna Kurzyna
Kicia: Emilia Czajkowska
Kurka: Urszula Łapińska
Gąska: Maciej Łapiński
Bociek: Justyna Szulc
Żabka: Joanna Dąbrowska
Kawka: Marta Rydzewska
W dniu 28 maja klasę II b odwiedziła Pani sierżant Monika Muszyńska, która przeprowadziła pogadankę na temat hejtu w realu i Internecie. Pani Policjantka przeczytała dzieciom opowiadanie pt: „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”, na podstawie którego mieliśmy okazję porozmawiania o przemocy słownej i agresywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Najogólniejszą formą wyrazu niechęci do kogoś jest tzw. Hejt. Jest to komunikat wymierzony przeciwko komuś, mówiący o niechęci lub braku aprobaty, często niezbyt sprecyzowanej. Autor hejtu ma na celu nie tyle przekazanie konstruktywnej krytyki na jakiś temat, a jedynie wyrażenie negatywnych uczuć związanych z kimś innym. Typowym przykładem hejtu jest nazywanie kogoś głupim, grubym czy beznadziejnym. Niestety, hejt w Internecie jest zjawiskiem tak powszechnym, że każdy, kto decyduje się na wystąpienia publiczne w tej przestrzeni, musi brać pod uwagę możliwość jego zaistnienia. Dzieci miały możliwość przymierzenia kamizelki kuloodpornej, czapki i kamizelki odblaskowej.