22 kwietnia przedstawiciele szkolnego koła wolontariatu wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi organizowanych przez Urząd Miejski w Łapach, OKF oraz CUS. Nasi wolontariusze przyłączyli się do wspólnego sprzątania pod hasłem „Przyroda jest wieczna, jeżeli jest bezpieczna”. Dzieci wyposażone w rękawice ochronne i plastikowe worki bardzo zaangażowały się w powierzone im zadanie, a śmieci nie brakowało! Na zakończenie zostały zaproszone na wspólne ognisko. W podziękowaniu otrzymaliśmy roślinki, które wspólnie posadzimy na terenie szkoły.
Mazurki, zajączek, zabawa...
15 kwietnia uczniowie klas 1a, 1b, 2e oraz 3e uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. Odwiedziliśmy Epi -Centrum Nauki, gdzie w Centrum Małego Odkrywcy dzieci mogły eksperymentować i uczyć się poprzez zabawę. Następnie udaliśmy się do Akcent Zoo, gdzie spacerując alejkami obserwowaliśmy mieszkańców zoo i ich zwyczaje. Na zakończenie odwiedziliśmy restauracje McDonald’s.
19 kwietnia nasza szkoła co roku obchodzi rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Cała społeczność oddaje cześć bohaterom tego wydarzenia poprzez noszenie symbolicznych żonkili i zapalenie zniczy pod pomnikiem Bohaterskich Dzieci Polskich. Stojąc przed pomnikiem wspominamy tragiczne losy ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Przypominamy również pełne dramatyzmu zdarzenia związane z transportem Żydów do obozu koncentracyjnego w Treblince przez teren naszego miasta. Wyjaśniamy uczniom symbolikę pomnika oraz minutą ciszy oddajemy cześć tym, którzy zginęli w wyniku Holokaustu.
Uczniowie naszej szkoły pod Pomnikiem Bohaterskim Dzieciom Polskim zapalli znicze i złożyli hołd dzieciom żydowskim zabitym podczas transportu do obozu w Treblince.
W hołdzie pamięci ofiar tego tragicznego wydarzenia z 1943 roku uczcijmy chwilą zadumy ich bohaterstwo.
Nauczyciele historii z SP nr 1
Tradycje wielkanocne są w Polsce kojarzone z barankiem i zajączkiem. Wychowawczynie klasy IIb przy pomocy rodziców uczniów (gorąco dziekujemy tatcie Karolinki Wnorowskiej) zorganizowały dzieciom spotkanie i sesję fotograficzną z żywymi symbolami Wielkanocy.
Więcej zdjęć niebawem.
W dniach 10 i 11 kwietnia w budynku szkoły przy ul. Polnej odbył się Kiermasz Wielkanocny, na którym można było kupić stroiki wykonane przez dzieci z klas 0-3 biorące udział w konkursie na "Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny". Zainteresowanie kiermaszem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, a wystawione stroiki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kupujących! Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy odwiedzili nasz kiermasz. Szczególne podziękowania kierujemy do dzieci (i ich rodziców), które przekazały swoje prace konkursowe na potrzeby kiermaszu.
Do laboratorium kl II a zawitała wiosna. Dzieci po raz kolejny mogły wcielić się w rolę chemików i samodzielnie przeprowadzić kolorowy eksperyment z wykorzystaniem barwnika, oleju oraz tabletki musującej. To proste doświadczenie nie tylko zachwyciło efektami wizualnymi, ale też pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć podstawowe reakcje chemiczne.
11 kwietnia 2025 r. uczniowie kl. 5a, 5b, 4b i 7a udali się na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie spacerowali z przewodnikiem po Starówce, obejrzeli zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po posiłku w jednym z lokali ulubionego sieciowego fast food’u z widokiem na Plac Zamkowy przejechali do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną o Warszawie - mieście legend, historii i ludzi oraz uczyli się "czytać" obrazy. Następnie zaliczyli przejazd metrem na Stadion PGE Narodowy i zwiedzili go trasą kibica - od trybun, aż po parking 🙂.
W tym roku przypada 85 rocznica zbrodni katyńskiej. Po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych. Tam, na wrogiej, nieprzyjaznej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość - jednym strzałem w tył głowy.
Kiedy 13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili, że w lasku pod wsią Katyń niedaleko Smoleńska wojska niemieckie odkryły masowe groby oficerów polskich, wziętych do niewoli przez Sowietów jesienią 1939 roku, początkowo nikt nie uwierzył. W okupowanej Polsce przypuszczano, że to nowe kłamstwo propagandy Goebbelsa. Gdy jednak zaczęto publikować zdjęcia odkrytych grobów z tysiącami ciał równo ułożonych jedno obok drugiego - ludzi z rękoma spętanymi drutem kolczastym, zamordowanych strzałem w tył głowy; kiedy zaczęto publikować nazwiska tych, którzy znaleźli się w sowieckiej niewoli i nagle wiosną 1940 r. zaprzestali korespondencji z rodzinami; kiedy dowództwo Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie zaczęło dochodzić, że zamordowani to oficerowie, których nadaremnie poszukiwano na bezkresnych przestrzeniach sowieckiego imperium, by powołać ich do służby w pozbawionej kadr oficerskich armii generała Władysława Andersa - bolesna prawda dotarła do świadomości Polaków. Ale dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnienia zbrodni.
Uczniowie klasy VIII C SP nr 1 w Łapach podczas akademii w dniu 11.04.2025 r. przypomnieli tragiczne losy polskich żołnierzy wziętych do niewoli podczas napadu ZSRR na Polskę w 1939 r. Montaż słowno-muzyczny został urozmaicony prezentacją w postaci krótkiego filmu, przedstawiającego wyżej wymienione wydarzenia. Na koniec akademii społeczność szkolna, przy zapalonych zniczach, minutą ciszy oddała hołd poległym.
Cześć ich pamięci.
Dyrekcja szkoły w dniu 13.04.2025 r. wzięła udział w miejskich obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej i 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Fot.: źródła własne i www.lapy.pl
W dniu 9.04.2025 r. w Domu Kultury w Łapach odbyły się gminne eliminacje konkursu Piktogramy.
Mistrzowie piosenki
Katagoria przedszkolaki: Maja Zajkowska- wyróżnienie, Alicja Gąsowska- wyróżnienie,
kategoria klasy I-III: Zofia Piekut - wyróżnienie
Marcelina Rydzewska - udział
Naszą szkołę reprezentowały również uczennice klas starszych: Aleksandra Kurzyna z klasy VI a, Maria Jabłońska z klasy VI b, Gabriela Ciborowska z klasy VII b oraz Izabela Szmigiel z klasy VII a.
Aleksandra Kurzyna- I miejsce
Maria Jabłońska oraz Gabriela Ciborowska- wyróżnienie.
Mistrzowie recytacji.
Kategoria przedszkolaki: Maja Niemczynowicz, Hanna Sadowy, Pola Faszczewska, kategoria klasy I-III: Kajetan Walesieniuk, Rozalia Topczewska - wyróżnienie, kategoria klasy IV-VI: Aleksandra Sadowy, Laura Topczewska- miejsce I. kategoria klasy VII-VIII Łucja Łapińska - I miejsce.
W konkursie mistrzowie piosenki brali udział uczniowie naszej szkoły reprezentujący świetlicę socjoterapeutyczną:
Dawid Michałowski- miejsce II
Oliwia Mioduszewska- miejsce I
Zuzanna Łapińska
8 kwietnia w naszej szkole odbyły się apele z okazji rocznicy 100-lecia Łap. Uczniowie mieli okazję poznać historię naszego miasta. Obejrzeli prezentację multimedialną przestawiającą Łapy dawniej i dziś. Na zakończenie apelu zorgnaizowanego w budynku przy ul. Polnej odbyło się wręczenie nagród przyznanych w gminnym konkursie pt. "Łapy moje miasto". Celem konkursu było uczczenie 100-lecia powstania miasta, rozwijanie zainteresowań naszym regionem oraz promowanie i rozwijanie talentów literackich wśród uczniów klas I-VIII w Gminie Łapy.
Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych, w każdej wyłoniono trzech zwycięzców.
I Kategoria- uczniowie klas I-III
I miejsce- Zofia Markowska kl. IIb Szkoła Podstawowa nr 2
II miejsce- Aleksander Pułkośnik kl. Ia Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce- Hubert Mojsa kl. III Katolicka Szkoła Podstawowa
Wyróżnienia: Gabriela Czajkowska kl. III Szkoła Podstawowa w Płonce Kościelnej
II Kategoria- uczniowie klas IV-VI
I miejsce- Gabriela Łupińska kl. IV Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej
II miejsce- Mateusz Rydzewski kl. Vb Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce- Zofia Łapińska kl. IV Szkoła Podstawowa w Płonce Kościelnej
Wyróżnienie: Weronika Danowska kl. VI Szkoła Podstawowa nr 3
III Kategoria uczniowie klas VII-VIII
I miejsce- Bartosz Zakrzewski kl. VIII Szkoła Podstawowa nr 3
II miejsce- Alicja Walesieniuk kl. VIIb Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce- Kacper Filonik kl. VIII Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej
Wyróżnienie: Paweł Kulwicki kl. VIII Szkoła Podstawowa w Płonce Kościelnej
Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace, gratulujemy laureatom i zachęcamy do zapoznania się z zwycięskimi wierszami.
Specjalne podziękowania kierujemy również do Dyrektor Biblioteki Miejskiej Pani Małgorzaty Roszkowskiej oraz Pani Dyrektor Ewy Niewińskiej za uczestnictwo w obradach jury.
Z przyjemnością informujemy, że konkurs pt. "Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny" został rozstrzygnięty. W konkursie brali udział uczniowie klas 0-3. Łącznie wpłynęło 75 prac. Zadaniem każdego uczestnika było własnoręczne wykonanie wielkanocnego stroika (pracy przestrzennej) zgodnie z regulaminem. Przy ocenie prac jury konkursu brało pod uwagę: oryginalność kompozycji, pomysłowość, estetykę, samodzielność. Wręczenie nagród oraz dyplomów odbędzie się w dniu 14.04.2025 r.
Wszystkie wykonane stroiki będą wystawione na kiermasz charytatywny, który odbędzie się w dniach 10-11.04.2025r .
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce Martyna Dąbrowska kl. 1b
II miejsce Aleksander Szulborski 0a
III miejsce Rozalia Topczewska kl. 1a
Prace Wyróżnione:
Nagrody Specjalne:
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
1 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Tykocinie odbyła się XVI edycja konkursu “Piosenki pokolenia naszych rodziców” Tykocin 2025 pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.
W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z całego województwa. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Roszkowska z klasy VI b.
Z dumą informujemy o wspaniałych wynikach naszych uczniów w VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik 2024/25. Podczas konkursu uczniowie wykazali się logicznym myśleniem, umiejętnością rozwiązywania problemów, z sukcesem zmierzyli się z wymagającymi zadaniami matematycznymi i programistycznymi. Rezultaty niełatwych zmagań konkursowych okazały się dla nich imponujące.
Kategoria klas ósmych
Anna Łapińska uczennica klasy VIII a zdobyła tytuł Laureata II miejsca na szczeblu ogólnopolskim (n-l B. Jamiołkowska)
Kategoria klas siódmych
Izabela Kulesza uczennica klasy VII a zdobyła tytuł Laureata II miejsca na szczeblu ogólnopolskim i osiągnęła najlepszy wynik w województwie podlaskim (n-l B. Jamiołkowska)
Alicja Walesieniuk uczennica klasy VII b zdobyła tytuł Laureata II miejsca na szczeblu ogólnopolskim i osiągnęła drugi wynik w województwie podlaskim (n-l J. Smoktunowicz)
Filip Łapiński uczeń klasy VII b zdobył tytuł Finalisty na szczeblu ogólnopolskim i osiągnął trzeci wynik w powiecie białostockim. (n-l B. Jamiołkowska)
Uczniów do konkursu przygotowywała Beata Jamiołkowska.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.