O szkole

Patron Święty Jan Paweł II

ODWAGA ŚWIĘTOŚCI

    „Świętość życia oznacza przyznanie Bogu pierwszego miejsca w waszych myślach i czynach; oznacza poszanowanie Jego woli w życiu rodzinnym oraz prawdę i sprawiedliwość we wzajemnym obcowaniu z innymi, świętość oznacza znajdowanie czasu na modlitwę, miłość bliźniego, przebaczenie dla krzywdzicieli i cierpliwość w doświadczeniach życia…..   prawdziwa świętość wywiera wpływ na innych – nie tylko poprzez przykład, ale także przez przekazywanie dobra, miłości, wiary. Kontakt ze świętym, jest dla wielu ludzi jak ogrzewające światło, które bardzo często rozprasza mroki zwątpienia, odrzucenia, rozpaczy…”

ŚWIĘTA RODZINA – patrząc na Świętą Rodzinę, myślcie o waszej własnej rodzinie

    „..  dzisiaj jesteście małym płomykiem, ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią, niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości i przyjaźni wszystkim….”

RODZICIELSTWO

    Najcenniejszą wartością jest rodzina i życie, które w niej się rodzi, rozwija i znajduje schronienie. Watykan Audiencja 16.10.2000

Na gruncie cywilizacji użycia kobieta bywa przedmiotem dla mężczyzny. Dzieci stają się przeszkodą dla rodziców. Rodzina staje się instytucją ograniczającą wolność swoich członków. List do Rodzin 1994

    Życzę każdej rodzinie, wszystkim rodzinom w Polsce i na świecie, aby coraz bardziej odkrywały wielkość i świętość swego powołania, aby stały wiernie na straży „pięknej miłości” oraz każdego poczętego życia, by umiały obronić w dzisiejszych czasach drogocenne dziedzictwo wiary i przekazywać je następnym pokoleniom. Watykan Audiencja 16.10.2000

    To wy przynosicie radość innym. To wy jesteście naszą radością i wy także naszą radością pozostaniecie. Chłopcy i dziewczynki! Jesteście jeszcze mali. Je też kiedyś taki byłem…Halo urwisy! Tu mówi Papież, s.12

    W wychowaniu dziecka chodzi o to, żeby się poświęcać w sposób mądry- tak, aby wychować je do prawdziwej miłości. Homilia na lotnisku w Masłowie, Kielce 3. 06. 1991

    Dorośli powinni uczyć się dróg Bożych od dzieci: naśladując ich umiejętność zaufania, mogą nauczyć się wołać z należytą ufnością: „Abba, Ojcze”. Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 1996

    Aby Pan Jezus mógł w was zamieszkać, musimy starać się, by nasze wnętrze było zawsze dla Niego otwarte. Wasze zadanie jest więc następujące: zawsze kochać Pana Jezusa, mieć dobre i czyste serce i jak najczęściej zapraszać, aby On przez Komunię Świętą w was zamieszkał. I nigdy nie czyńcie tego, co jest złe. To czasem może być trudne. Pamiętajcie jednak, że Pan Jezus was kocha i pragnie, abyście i wy kochały Go ze wszystkich sił. Przemówienie do dzieci Pierwszokomunijnych, Zakopane 7. 06. 1997

MODLITWA JANA PAWŁA II W INTENCJI RODZIN  

Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi, Ojcze, który jesteś Miłością i Życiem, spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa, „narodzonego z Niewiasty” i przez Ducha Świętego stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń.

Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie.

Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości.

Spraw, aby miłość umacniana łaska sakramentu małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny.

Spraw wreszcie- błagamy Cię o to za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu- ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swe posłannictwo w rodzinach poprzez rodziny. Przez Chrystusa Pana naszego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem na wieki wieków. Amen

DO DZIECI PIERWSZOKOMUNIJNYCH

    Zwracam się do was, drogie dzieci, dziewczynki i chłopcy, którzy dziś po raz pierwszy macie przyjąć do waszych serc Pana Jezusa jako pokarm wiecznego zbawienia. Dzisiaj, gdy wasze dziecięce usta rozchylą się, aby przyjąć białą postać chleba, kapłan wypowie słowa: „Ciało Chrystusa”, a każdy i każda w was odpowie: „Amen”. „Amen”- to znaczy: „wierzę, przyjmuje z wiarą”. Sprawując Eucharystię, sprawujemy wielka tajemnice wiary. I oto wy, mali chrześcijanie, dojrzeliście już do tego, aby w tej tajemnicy uczestniczyć w pełni. Komunia Święta- to właśnie pełne uczestniczenie w Eucharystii, w Ofierze Chrystusa i Kościoła.

MODLITWA DZIECKA

    Jakże ogromną siłę ma modlitwa dziecka! Staje się ona czasem wzorem dla dorosłych: modlić się z prostotą i całkowitą ufnością, to znaczy zwracać się do Boga tak, jak czynią to dzieci… Jest coś takiego w dziecku, co winno się odnaleźć we wszystkich ludziach, jeżeli mają wejść do królestwa niebieskiego. Niebo jest dla tych, którzy są tak prości jak dzieci, tak pełni zawierzenia jak one, tak pełni dobroci i czyści. Tylko tacy mogą odnaleźć w Bogu swojego Ojca i stać się za sprawą Jezusa również dziećmi Bożymi.

***

    Pragnę powierzyć waszej modlitwie, drodzy mali przyjaciele, nie tylko sprawy waszej rodziny, ale także wszystkich rodzin na świecie. I nie tylko to. Mam jeszcze wiele innych spraw, które chcę wam polecić. Papież liczy bardzo na wasze modlitwy.

***

    Postanowiłem prosić was, drogie dzieci, ażebyście wzięły sobie do serca modlitwę o pokój. Wiecie dobrze, że miłość i zgoda budują pokój, a nienawiść i przemoc go rujnują. Jesteście wrażliwe na miłość, a lękacie się wszelkiej nienawiści. Dlatego Papież może liczyć na to, że spełnicie jego prośbę, że dołączycie się do jego modlitwy o pokój na świecie z takim samym zapałem, z jakim modlicie się o pokój i zgodę w waszych rodzinach.

MODLITWA PAPIEŻA ZA MŁODYCH

    Panie Jezu Chryste, przemów jeszcze raz słowami Błogosławieństw do tych młodych ludzi. Spójrz na nich z miłością i wsłuchaj się w ich młode serca, gotowe poświęcić dla Ciebie swoją przyszłość. Wezwałeś ich, aby byli „solą ziemi i światłem świata”. Ukazuj im nadal prawdę i piękno perspektyw, o których mówiłeś w Kazaniu na Górze. Uczyń ich ludem Błogosławieństw! Niech w nich zajaśnieje światło Twojej mądrości, aby mogli słowem i czynem rozprzestrzeniać w świecie światło i sól Ewangelii. Niech całe ich życie będzie jasnym odbiciem Ciebie, prawdziwego Światła, które przyszło na świat, aby każdy, kto w Ciebie wierzy, nie umarł, ale miał życie wieczne.

DO MAM

    Jesteście powołane, aby dawać świadectwo prawdziwej miłości - tego daru z siebie i tego przyjęcia drugiego człowieka, które dokonują się w sposób szczególny we wspólnocie małżeńskiej, ale które muszą stanowić istotę każdej innej więzi między osobami. Doświadczenie macierzyństwa wyostrza w was wrażliwość na bliźniego, ale zarazem obarcza was wyjątkowym zadaniem: „macierzyństwo zawiera w sobie szczególne obcowanie z tajemnicą życia, które dojrzewa w łonie kobiety. (…) Ten jedyny sposób obcowania z nowym kształtującym się człowiekiem stwarza z kolei takie odniesienie do człowieka - nie tylko do własnego dziecka, ale do człowieka w ogóle - które głęboko charakteryzuje całą osobowość kobiety”.

Matka bowiem przyjmuje i nosi w sobie innego człowieka, pozwala mu wzrastać i czyni mu miejsce w swoim wnętrzu, szanując go w jego inności. Dzięki temu kobieta pojmuje i uczy innych, że ludzkie relacje są autentyczne, jeśli się otwierają na przyjęcie drugiej osoby, akceptowanej i kochanej ze względu na godność, którą nadaje jej sam fakt bycia osobą, a nie inne czynniki, jak na przykład przydatność, siła, inteligencja, uroda, zdrowie.

DLA TATY

    Wielkim zadaniem jest ojcostwo, zadaniem, z którego niemało rodziców ma dzisiaj ochotę zrezygnować na rzecz „partnerskiej” relacji z dziećmi, co prowadzi do pozbawienia dzieci tego psychologicznego wsparcia i moralnej podpory, której potrzebują, by szczęśliwie przezwyciężyć trudności przejściowej fazy dzieciństwa i dorastania. Ktoś powiedział, że przeżywamy dzisiaj kryzys „społeczeństwa bez ojców”. Coraz wyraźniej dostrzega się potrzebę oparcia w ojcach, którzy potrafią pełnić swoją rolę, łącząc czułość z powagą, wyrozumiałość z surowością, koleżeństwo z autorytetem, ponieważ tylko tak wychowywane dzieci mogą wzrastać harmonijnie, opanowując własne lęki i przygotowując się do odważnego wyjścia na spotkanie niewiadomych życia. Ale skąd, drodzy ojcowie, możecie czerpać energię, potrzebną do przyjęcia słusznej postawy w rozmaitych okolicznościach, takiej postawy, jakiej dzieci- nawet nie zdając sobie sprawy- oczekują od was?

Aktualności

Kontakt

  • SP nr 1 Łapy
    ul. Polna 9
    ul. Matejki 19
    18-100 Łapy
    Administratorzy strony:
    Beata Jamiołkowska
    Jolanta Smoktunowicz
  • ul. Polna 9, 857152419
    ul. Matejki19, 857152930

Galeria zdjęć