• Nowe wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej

    Nowe wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej

    Dzięki dotacji uzyskanej przez gminę Łapy nasza Szkoła zakupi sprzęt do gabinetu profilaktyki zdrowotnej. Będą to min. kozetka, stolik zabiegowy, szafka do przechowywania leków, parawan, szafka kartoteczna oraz w pełni wyposażona, przenośna apteczka pierwszej pomocy. 
    Cieszymy się, iż dzięki pozyskanemu wyposażeniu poprawi się komfort opieki zdrowotnej w naszej szkole, oby jak najczęściej służył profilaktyce zdrowotnej, a jak najrzadziej podczas zaopatrywania urazów.

    O dotacji, którą pozyskaliśmy informuje również Radio Białystok – link poniżej.

    http://www.radio.bialystok.pl/files/index/player/f/382/z/1f621e45c41036cf8cc41f02740a5bba/t/audio_mp3
     

    FOTORELACJA
     

  • III Łapski Dzień Seniora w naszej szkole

    III Łapski Dzień Seniora w naszej szkole

    W dniu 16 listopada 2017r. mieliśmy przyjemność gościć w Szkole Podstawowej nr 1 w Łapach niezwykłych gości - nasze Babcie i Dziadków, którzy odwiedzili szkołę swoich wnucząt w związku z obchodami Dnia Seniora. 
    Podczas uroczystości Burmistrz Łap p. Urszula Jabłońska wręczyła wyróżnienia szczególnie aktywnym seniorom, a dyrektor szkoły p. Daniel Gołaszewski w sposób szczególny podziękował za pomoc Babć i Dziadków w wychowaniu młodych ludzi – uczniów naszej szkoły.  
    Seniorzy bawili się podczas występu kabaretu „Szpilka”,a gwiazdą wieczoru był Zespół „No To Co”, który zaprezentował swoje największe szlagiery. 
     

    FOTORELACJA

  • Z wizytą w Fabryce Misia

    Z wizytą w Fabryce Misia

    W dniu 15 listopada 2017 r. uczniowie klasy 0 i III d wyjechali do Białegostoku wraz z opiekunami: Beatą Łopieńską i Bożeną Łapińską do Fabryki Misia. Czekało tam na dzieci mnóstwo atrakcji: zabawy na torze przeszkód, trampolinach, zjeżdżalniach i podłodze interaktywnej. Klasa zerowa zwiedzała manufakturę pluszaków i szyła misia do klasy.  Gotowy miś otrzymał imię Tofik i po wszyciu mu serduszka stał się przechodnią zabawką wśród przedszkolaków.  W tym  czasie klasa III brała udział w warsztatach: „Tęczowej chemii”. Dzieci samodzielnie wytwarzały sztuczny śnieg, eksperymentowały z kolorowymi, wybuchowymi wulkanami.  Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy   z dużym pluszowym misiem. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

    FOTOGALERIA

  • Międzynarodowy  Konkurs Informatyczny BÓBR 2017

    Międzynarodowy  Konkurs Informatyczny  BÓBR 2017

       Uczniowie naszej szkoły w dniach  14 i 15 listopada brali udział w Międzynarodowym  Konkursie Informatycznym BÓBR 2017. 14 listopada z zadaniami konkursowymi poziomu JUNIOR  zmagał się Mateusz Piszczatowski z klasy 7A natomiast 15 listopada troje uczniów z klasy 6 B Julia Stypułkowska, Kamil Tołoczko i Julia Zajkowska  radzili sobie z zadaniami  poziomu BENJAMIN. Konkurs odbywał się online, uczestnicy mieli 60 minut na  rozwiązanie zadań konkursowych.

      
    O  konkursie
        Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej..
    Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów we wszystkich typach szkół:  SENIOR -szkoły ponadgimnazjalne, JUNIOR – szkoły gimnazjalne i klasy 7, BENJAMIN – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej, SKRZAT – uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej.
       Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego (znajdowanie rozwiązań do skomplikowanych otwartych problemów) oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

    Zadania konkursowe 
         Zadania w konkursie Bóbr są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i matematyka. Niektóre zadania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego. Zadania często są związane również z kulturą i językiem. Wiele zadań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnościami algorytmicznego myślenia.

    Beata Krassowska

  • Sportowo, patriotycznie i biało-czerwono

    Sportowo, patriotycznie i biało-czerwono

    W przeddzień 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości w sali Gimnastycznej Technikum Mechanicznego w Łapach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Niepodległościowej Grze Planszowej ,,Sport uczy i bawi’’. Była to Impreza zorganizowana przez Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach wspólnie z Łapskim Towarzystwem Regionalnym i Zespołem Szkół Mechanicznym. Miała ona na celu upamiętnienie Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie. Drużyny uczestniczyły w grze, w której musiały wykazać się wiedzą historyczną i sprawnością sportową. Dziesięcioosobowa  drużyna z naszej szkoły w składzie – Krzysztof Kulwicki, Łukasz Kukowski, Mateusz Kul, Jakub Kruszewski, Paweł Łapiński, Magda Witkowska, Gabrysia Chraboł. Izabela Bilińska Gabriela Gołaszewska Zuzanna Falkowska zmagała się z innymi szkołami w konkurencjach – przeciągania liny, rzuty do kosza, sztafety drużynowe, mecz piłkarski, rzuty piłką do tarczy. Zespoły musiały też odpowiadać na pytania Komisji Konkursowej z zakresu Odzyskania Niepodległości. Po długich i żmudnych konkurencjach nasi uczniowie upasowali się na 5 miejscu

    Po zakończeniu rywalizacji  zapaliliśmy  znicze przed pomnikiem  Niepodległości i pomnikiem ppłk. Stanisława Nilskiego- Łapińskiego.

    FOTORELACJA
     

      

     

  • SUKCES W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

    W dniach 10-12 listopada Agata Galent brała udział w finale II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henrykan Rasiewicza "KIMA"w Krakowie. Przesłuchania konkursowe odbywały się w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego i w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Fieldorfa Nila.  

  • 99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGLOŚCI PRZEZ POLSKĘ

    99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGLOŚCI PRZEZ POLSKĘ

    Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wro-giem sąsiadem, niewola i walka o wolność. 11 listopada 1918 r. zapisał się na stałe na kartach naszej historii, ponieważ po 123 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność i niezależność. 
    W przededniu tak ważnego wydarzenia społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym apelu poświęconemu 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klas czwartych pod opieką swoich wychowawców: Alicja Raciborska kl. IVa, Urszula Dworakowska kl. IVb, Jolanta Smoktunowicz kl. IVc, Katarzyna Popławska kl. IVd. Scenografię wykonała pani Agnieszka Zdrodowska-Karkosz. Czwartoklasiści przenieśli wszystkich w czasie i opowiedzieli  burzliwe dzieje naszego kraju: poprzez rozbiory, kolejne powstania kończące się klęską, wojny i wreszcie do pamiętnej daty 11 XI 1918r.    Naród polski przetrwał, gdyż pokolenia naprawiły to, co zniszczyły rozbiory. Naród polski przetrwał,  bo wypełniał  słowa „Roty”:

    Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
    Nie damy pogrześć mowy!
    Polski my naród, polski lud,
    Królewski szczep piastowy,
    Nie damy, by nas zniemczył wróg…
    — Tak nam dopomóż Bóg!

    Do krwi ostatniej kropli z żył
    Bronić będziemy Ducha,
    Aż się rozpadnie w proch i w pył
    Krzyżacka zawierucha.
    Twierdzą nam będzie każdy próg…
    — Tak nam dopomóż Bóg!

    Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
    Ni dzieci nam germanił.
    Orężny wstanie hufiec nasz,
    Duch będzie nam hetmanił,
    Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg…
    — Tak nam dopomóż Bóg!

    Dlatego pielęgnujmy naszą przeszłość. Dbamy o historię naszego narodu, ponieważ …

    Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
    Gdzie się spotyka z zachodem wschód...
    Nasz pępek świata,
    Nasz biedny raj...
    Jest takie miejsce,
    Taki kraj.

    Nad pastwiskami ciągnący dym,
    Wierzby jak mary w welonach mgły,
    Tu krzyż przydrożny,
    Tam święty gaj...
    Jest takie miejsce,
    Taki kraj.

    Kto tutaj zechce w rozpaczy tkwić,
    Załamać ręce, płakać i pić,
    Ten święte prawo ma,
    Ma bez dwóch zdań...
    Jest takie miejsce,
    Taki kraj.

    Nadziei uczą ci, co na stos
    Umieli rzucić swój życia los,
    Za ojców groby,
    Za Trzeci Maj...
    Jest takie miejsce,
    Taki kraj.

    Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi
    Zwycięskiej chwały nadchodzą dni.
    Dopomóż Boże
    I wytrwać daj!
    Tu nasze miejsce,
    To nasz kraj!

    FOTORELACJA

  • Programowanie w Jedynce

    Programowanie w Jedynce

    Nauka programowania, również najmłodszych dzieci, jest elementem nowych programów nauczania w szkołach podstawowych.

    W ramach projektu realizowanego przez Politechnikę Białostocką „Programowanie od podstaw - rozwój kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli  i uczniów klas 1-3” przeszkolonych zostanie 25 nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego z łapskich szkół. Pierwsza, dziewięcioosobowa grupa pań, rozpoczęła już weekendowe  zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1. Pierwszym etapem szkolenia były sześciogodzinne  warsztaty dotyczące wykorzystania maty do kodowania. Podczas kolejnego weekendu odbywały się zajęcia z programowania w języku Junior Scratch, nauczyciele mają już za sobą spotkanie z sympatycznymi robotami Photon, a przed nimi tworzenie aplikacji w środowiskach Applnventor i Scratch.

    Zakończenie w projektu planowane jest na sierpień 2019 r.

    FOTORELACJA

  • „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok”

    „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok”

    W dniu 3.11.2017r. dzielnicowi łapskiego Komisariatu Policji przeprowadzili z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami klasy Ia naszej szkoły zajęcia dotyczące bezpiecznego zachowania się na drodze.  Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok”, która została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. 
    W ramach akcji policjanci omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmierzchu (każdy uczeń otrzymał od p. dyrektora odblaskową opaskę na ręką i zawieszkę na plecak). Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady korzystania z przejść dla pieszych, pod czujnym okiem policjantów dzieci w praktyce ćwiczyły przechodzenie przez „pasy”.  
    Najmłodsi zostali również poinformowani, jak należy zachowywać się w kontaktach z agresywnie zachowującym się czworonogiem. Spotkanie było również świetną okazją do przybliżenia dzieciom zawodu policjanta, a także rozpowszechnienia wśród nich elementów odblaskowych.

    FOTORELACJA

  • Zaproszenie na Święto Niepodległości w Łapach

    Zaproszenie na Święto Niepodległości w Łapach

    Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału w uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Szczegóły na plakacie.  11_listopada.pdf

  • „Skąd nasz ród”

    „Skąd nasz ród”

    W dniu 3 listopada 2017 r. uczniowie klas VI wyjechali do Białegostoku wraz z opiekunami: Renatą Niwińską, Jolantą Smoktunowicz i Joanną Sopek na spektakl pt: „Skąd nasz ród” w wykonaniu aktorów z teatru ARTENES z Wrocławia.
    Spektakl przypomniał uczniom rys historyczny powstania naszego państwa. Cała historia rozpoczyna się  w roku 964 kiedy Książę Mieszko obraduje ze swoimi doradcami o przyszłości kraju. Rozległe tereny, różnorodność plemion i zagrożenia zewnętrzne sprawiają, że jest bardzo zatroskany o losy swojego księstwa. Władca postanawia zapoznać się z opinią ludu i w przebraniu wędrowca wyrusza w podróż po książęcych, grodach. W drodze napotyka grupę zwiadowców – Wikingów, którzy, planując najazd na tereny Polan, potajemnie zbierają informacje o historii i obyczajach Słowian. W całą opowieść wplecione zostały znane legendy: „O Popielu i Mysiej Wieży”, „Polska Piastów”,  „O Piaście Kołodzieju i tajemniczych wędrowcach”, „O Piaście, synu Chościska” i „Stara baśń”.
    Przedstawienie było wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.  Uczestnicy z zainteresowaniem śledzili jego przebieg. Wszystkim podobała się świetna gra aktorska, piękna sceneria i kostiumy oraz efekty specjalne. Bardzo ciekawym akcentem był udział w spektaklu jednego z naszych uczniów, który doskonale wcielił się w swoją rolę. 
    Wycieczkę można uznać za udaną, ponieważ wzbogaciła wszystkich o wiedzę historyczną, dostarczyła wielu wrażeń estetycznych i ciekawych, pamiątkowych zdjęć…

    FOTORELACJA


     

  • Uczniowie łapskich „Jedynek” na meczu Jagiellonii

    Uczniowie łapskich „Jedynek” na meczu Jagiellonii

    Niska temperatura, zimny deszcz ani orkan Grzegorz nie przeszkodziły młodym kibicom ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 1 w Łapach w gorącym kibicowaniu naszej białostockiej, ekstraklasowej drużynie piłkarskiej. 
    W niedzielę, 29 października 2017 r., grupa uczniów miała możliwość uczestniczenia w sportowym święcie, jakim niewątpliwie był hit kolejki piłkarskiej ekstraklasy, mecz Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin.  Piłkarze obu drużyn dostarczyli wielu sportowych emocji, nie zabrakło bramek i walki na boisku.  Uczniowie dzielnie kibicowali swoim piłkarskim idolom, rozgrzewała nas gorąca herbata oraz sportowy doping. Jagiellonia pokonała Zagłębie 3:1!
    Kolejny wspólny wyjazd łapskich szkół na mecz Jagiellonii planujemy wiosną. 
    Dziękujemy dyrektorowi Gimnazjum nr 1 w Łapach p. Dariuszowi Rydzewskiemu za zorganizowanie bezpłatnego wstępu na mecz.

    FOTORELACJA 
     

  • ŚLUBUJĘ …

    ŚLUBUJĘ …

    24 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość dla pierwszoklasistów – PASOWANIE NA UCZNIA. Dzieci z niecierpliwością czekały, kiedy zostaną pełnoprawnymi uczniami. Do tego wydarzenia przygotowywały się od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń. 
    Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły pana Daniela Gołaszewskiego, który powitał licznie przybyłych rodziców, dziadków, rodzeństwo. Szczególnie ciepłe słowa skierował do pierwszoklasistów.
    Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności. Z ogromnym zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli. W ten sposób udowodnili, że potrafią się doskonale uczyć i mogą wstąpić w szeregi szkolnej społeczności „Jedynki”.  Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.
    Po części artystycznej nastąpił najważniejszy moment – uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły symboliczną kredką. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i żółte chusty. Następnie wspólnie ze swoimi gośćmi udali się do sal na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 
    Pierwszoklasistom życzymy, żeby dobrze czuli się w naszej szkole oraz wytrwałości w dążeniu do sukcesów.

     Alicja Łapszo

    FOTORELACJA
     

  • II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej  im. Henryka Rasiewicza KIMA

    II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej  im. Henryka Rasiewicza KIMA

    Wojewódzkie eliminacje

    II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej  im. Henryka Rasiewicza KIMA

     

    W dniach 23-24 10.2017r. w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku odbywały się przesłuchania w ramach Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza KIMA. Występy oceniało jury:

    •  Mateusz Prendota - prezes Zarządu Stowarzyszenia Passionart - głównego organizatora Festiwalu
    •  Jerzy Rybnik - honorowy członek jury, jeden z przywódców białostockiej „Solidarności” i syn ppłk. Aleksandra Rybnika „Dzikiego”, żołnierza Armii Krajowej i zastępcy Prezesa Okręgu Białystok Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość,
    • Bogusław Łabędzki - pracownik Biura Poszukiwań i  Identyfikacji IPN w Białymstoku, delegowany do jury przez Fundację Żołnierzy Armii Krajowej  w Londynie (współorganizatora Festiwalu), a zarazem prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny „Inki” 
    • dr. Łukasz Lubicz-Łapiński - reprezentujący Oddział IPN w Białymstoku.
    •  

    Agata Galent została laureatką  II miejsca w kategorii I Dzieci- soliści i otrzymała nominację na przesłuchania finałowe w Krakowie w dniach 10-12 listopada 2017r.

  • Rozstrzygnięcie konkursu!

    Rozstrzygnięcie konkursu!

    W świetlicy zorganizoano konkurs plasyczny pt. "Co jest zdrowe każdy wie, owoce i warzywa smacznie je".

    Prace oceniała komisja w następującym składzie:

    –    p. Dyrektor Ewa Niewińska,
    –    p. Edyta Szczypiorska,
    –    p. Urszula Dworakowska,
    Prace konkursowe podzielono na grupy wiekowe i techniki wykonania:
    Prace płaskie i przestrzenne w grupie 1 - kl.  0 – I i w grupie 2 – uczniowie kl. II – III.
    Jury przyznało miejsca I oraz wyróżnienia:

    W klasach 0 – I miejse I zajęli:

    Kategoria prace płaskie:
    NAGRODA GŁÓWNA:
    –    Gąsowski Jakub kl I c,
    –    Matowicka Zuzanna  kl. 0,
    –    Zdrodowska Natalia kl. I b,
    Wyróżnienia:
    –    Gulewicz Emilia kl. 0,
    –    Lapińska Anna kl. I a,
    –    Pękała Oliwia kl. 0,

    Kategoria prace przestrzenne:
    NAGRODA GŁÓWNA:
    –    Łapińska Izabela kl. I b,
    –    Perkowska Natalia kl. I a,
    –    Walesieniuk Alicja kl. 0,
    –    Zduńczyk Hanna kl. I a,
    Wyróżnienie:
    –    Mojsa Julia kl. 0,

    W klasach II – III miejse I zajęli:

    Kategoria prace płaskie:
    NAGRODA GŁÓWNA:
    –    Piekutowska Aleksandra kl. III a,

    Wyróżnienia:
    –    Łapińska Maja kl. III c,
    –    Murawska Gabriela kl. III a,
    Kategoria prace przestrzenne:
    NAGRODA GŁÓWNA:
    –    Zduńczyk Wojciech kl. III a,
    Wyróżnienie:
    –    Budzisz Aleksandra kl. III a,
    –    Mojsa Hubert kl. II a
    –    Pękałą Gabriela kl. III a,

  • Samorząd Uczniowski zaprasza do akcji "RECYKLING DAJE OWOCE"

    Samorząd Uczniowski zaprasza do akcji "RECYKLING DAJE OWOCE"

              W czwartek 26 października SAMORZĄD UCZNIOWSKI w ramach akcji RECYKLING DAJE OWOCE, będzie przeprowadzał zbiórkę urządzeń elektronicznych.  Bardzo zachęcamy wszystkich uczniów aby przynieśli do szkoły zepsuty sprzęt (- suszarki, laptopy, telefony, baterie, świetlówki - jednym słowem wszystkie zużyte, zepsute i niepotrzebne sprzęty na prąd). Sprzęt będzie można składać na korytarzu przy wyjściu na boisko  (obok sekriatu).
    erp eng erp engerp eng erp engKażdy kto przyniesie zużyty sprzęt elektroniczny otrzyma w zamian owoce!!!  

    Zepsuty sprzęt będzie również można przynieść w trakcie dyskoteki.

    SAMORZĄD UCZNIOWSKI  zachęca do wzięcia udziału w akcji.

    Op. SU:

    B. Krassowska, I. Szustak

  • Dyskoteka Samorządu Uczniowskiego

    Dyskoteka Samorządu Uczniowskiego

    Czwartek 26-10-2017
    Samorząd Uczniowski organizuje pierwszą w tym roku szkolnym dyskotekę,  na którą serdecznie zapraszamy uczniów klas IV-VII z naszej szkoły.
    W czasie dyskoteki klasy organizują wieczorki klasowe od godziny 17.00 do godziny 17.30 - pół godziny.

    O 17.30 wszyscy idziemy wspólnie się bawić na salę gimnastyczną. 
    Wstęp na dyskotekę PŁATNY:2 ZŁ.
    Dyskoteka trwa do godziny 19:30

    ZAPRASZAMY!!!

    Op. SU:

    B. Krassowska, I. Szustak

  • RECYKLING DAJE OWOCE

    RECYKLING DAJE OWOCE

    Recykling Daje Owoce

       Zapraszamy do udziału w akcji "Recykling Daje Owoce", w ramach której w 20 wybranych miastach Polski organizowane są zbiórki elektroodpadów, w zamian za które rozdawane są pyszne owoce. W Łapach akcję organizuje Fundacja Aktywizacja. Zbiórka będzie prowadzona w pierwszej połowie października w Szkole Podstawowej nr 1 i Przedszkolu nr 1. Recykling elektroodpadów naprawdę przynosi owoce, jest tylko jeden warunek, wszystkie elektrośmieci to odpady niebezpieczne, więc nie mogą trafiać do zwykłych śmieci. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna i przekonanie każdego z nas, aby stare lodówki, suszarki, laptopy, telefony, baterie, świetlówki - jednym słowem wszystkie zużyte, zepsute i niepotrzebne sprzęty na prąd były segregowane i oddawane do recyklingu. W ramach akcji "Recykling Daje Owoce", rozdajemy za elektrograty owoce. To oczywiście symbol akcji, mamy jednak nadzieję że ekologia, recykling i owoce, rzecz jasna, wyjdą nam wszystkim na zdrowie.

       Kraje w Unii Europejskiej mają obowiązek zbiórki selektywnej elektroodpadów. W Polsce w roku 2015 mieliśmy obowiązek zbiórki i recyklingu 35% ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny), cel został przekroczony (38%). Obowiązkowy poziom zbierania w 2016 i 2017 wynosił już 40%, to stanowiło ok. 210 tys. ton elektroodpadów. Poziom rośnie znacząco już w 2018 (50%) i potem o 5%, co roku aż osiągniemy 65% zbiórki i recyklingu ZSEE. Bez zwiększania świadomości ekologicznej konsumentów, nie damy rady osiągnąć tego celu.

       Największy problem z recyklingiem nadal stanowi nielegalna rozbiórka przez "złomiarzy". Sprzęt nie trafia do legalnego systemu, czyli do profesjonalnych firm, które rozkładają ZSEE na drobne elementy, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. "Złomiarze" niestety wyciągają, co wartościowsze fragmenty, przede wszystkim metale: aluminium czy miedź, a reszta ląduje na dzikich wysypiskach, w lasach i rowach.

       Liderami zbiórki i recyklingu ZSEE w Europie są kraje skandynawskie, w których, już kilka lat temu, zbierano rocznie kilkanaście kg elektroodpadów na mieszkańca - czyli osiągano poziom powyżej 50% recyklingu. W ogonie stawki są nowe kraje Unii oraz Portugalia i Grecja, gdzie recykling jest na niskim poziomie.

       Co możemy zrobić z elektroodpadami? Możemy oddać je w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Często organizowane są akcje edukacyjne (np. Recykling daje Owoce) czy zbiórki elektroodpadów przez samorządy. Na terenie miast i gmin zlokalizowane są też tzw. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie można odstawić swoją np. starą lodówkę. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. W Polsce organizację zbiórki prowadzi m.in ERP (Europejska Platforma Recyklingu). ERP w całej Europie zebrała i przetworzyła w 2016 około 300000 ton ZSEE. Zapowiada się, że w 2017 roku poziom ten zostanie przekroczony.

     

    Głównym partnerem akcji "Recykling daje owoce" w Polsce jest

    Europejska Platforma Recyklingu

    Pomysłodawcą akcji jest

    ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski
    www.cycling-recycling.eu

    Akcję w Łapach organizuje
    Fundacja Aktywizacja

    Op. SU: B. Krassowska, I. Szustak

  • Szkolne nocowanie VI b

    Szkolne nocowanie VI b

    Z 20 na 21 października b.r. uczniowie klasy VI b spędzili całą noc w szkole. Dzieci już od dawna marzyły o takim właśnie sposobie spędzenia wspólnego czasu. Wszyscy przygotowali się solidnie, zabierając ze sobą niezbędne ekwipunki potrzebne do przetrwania nocy poza domem. Nie zabrakło im też pomysłów na wesołe zabawy integracyjne oraz różne gry zespołowe. Atrakcyjności wieczorowi dodały zajęcia plastyczne- przygotowane przez p. Agnieszkę Zdrodowską, rozgrywki sportowe- przeprowadzone przez p. Jolantę Chomę Kamińską oraz zajęcia muzyczne z p. Hanną Dworakowską. Uczniowie bawili się świetnie a noc, jak sami twierdzą: minęła jak sen. Po uporządkowaniu sal i zjedzeniu śniadania wszyscy rozeszli się do domów.
    Opiekę nad uczniami podczas nocowania sprawowały: p. Renata Niwińska- wychowawca klasy, p. Hanna Dworakowska oraz p. Marta Lulko

    FOTORELACJA
     

  • Pierwsza wycieczka klasy Ia i IIIa w tym roku szkolnym za nami

    Pierwsza wycieczka klasy Ia i IIIa w tym roku szkolnym za nami

    Pierwsza wycieczka w tym roku szkolnym za nami. Było superowo! Ale po kolei. W środę 19 października pieszo wyruszyliśmy na dworzec  PKP w Łapach. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli jechać pociągiem! Na peronie panie wychowawczynie pilnowały nas, byśmy nie przekraczali żółtej linii bezpieczeństwa. Tak trudno spokojnie czekać, kiedy nadjeżdża  pociąg.  Wsiedliśmy, nareszcie jedziemy. Zajęliśmy aż dwa przedziały. Nawet pani konduktor uśmiechnęła się na nasz widok. Tyle nowych widoków, trudnych nazw miejscowości. Podróż minęła bardzo szybko. Wysiedliśmy na peronie w Białymstoku i ruszyliśmy piechotą do Fabryki Misia. To wcale nie tak daleko. Szybko przebraliśmy się. Podzielono nas na dwie grupy wiekowe. Kiedy jedna grupa oddawała się szaleństwom zabaw, inna  uczestniczyła w warsztatach „Tęczowej chemii”.
    Wykorzystując szkło laboratoryjne i obecne w każdym domu substancje wykonywaliśmy szereg fascynujących doświadczeń, obrazujących ciekawe przemiany chemiczne. Niezwykłe właściwości znanych z codziennego życia substancji sprawiły, że warsztaty na długo zapadły nam w pamięć. Nauczyliśmy  się tworzyć własny model wulkanu w oparciu o gwałtowną reakcję sody oczyszczonej i octu. To dopiero frajda! Było wystrzałowo, ale bezpiecznie. 
    Jeszcze nie ochłonęliśmy po kosmicznych warsztatach, a już rzuciliśmy się w wir licznych atrakcji - najdłuższą w Polsce zjeżdżalnię, podłogę interaktywną, wieżę do wspinaczki, tor przeszkód. Prawdziwe, godzinne szaleństwo!
    Myślicie pewnie, że to koniec wycieczkowych atrakcji. Ależ skąd! Przecież straciliśmy tyle energii, że musieliśmy uzupełnić  kalorie. Niezawodny, jak zawsze Mc’Donalds ze swoimi zestawami z zabawką, uratował nas przed śmiercią głodową. Ależ to było pyszne! Teraz mogliśmy już wracać do domu. Peron w Białymstoku, pociąg,  droga powrotna. Niektórzy ukołysani jazdą, usnęli z nadmiaru emocji i zmęczenia. Zadowoleni, cali i zdrowi wróciliśmy do Łap.
    Mamy nadzieję, że wkrótce wyruszymy na kolejne wyprawy.

    Uczniowie klas integracyjnych Ia i IIIa z wychowawczyniami.

    FOTORELACJA
     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • SP nr 1 Łapy
    ul. Polna 9
    ul. Matejki 19
    18-100 Łapy
    Administratorzy strony:
    Beata Jamiołkowska
    Jolanta Smoktunowicz
  • ul. Polna 9, 857152419
    ul. Matejki19, 857152930

Galeria zdjęć