12 czerwca uczniowie klasy IIIA uczestniczyli w lekcji o bezpieczeństwie w sali edukacyjnej ,,OGNIK" w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Łapach. Poznaliśmy jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nas w domu, co może być zagrożeniem i źródłem pożaru. Dowiedzieliśmy się co to są i jak działają czujki dymu i czujniki tlenku węgla. Zgodnie z instrukcją wzięliśmy udział w zainscenizowanej ewakuacji z zadymionego pomieszczenia. Troje z nas podczas symulowanej rozmowy telefonicznej wezwało straż do pożaru. Wiele wiadomości dostarczyły nam również filmy edukacyjne. Obejrzeliśmy także samochód i wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas akcji ratunkowo - gaśniczych. Na koniec dostaliśmy specjalne certyfikaty „ Dzielnego Małego Strażaka”. Dziękujemy Panu Grzegorzowi Piekutowskiemu za zaproszenie i umożliwienie organizacji wycieczki.
Dorota Dargiewicz
Jolanta Rydzewska
Takiej możliwości chyba nikt z nas sobie nie wyobraża. Nie wziął jej też pod uwagę prowadzący zajęcia pan Mariusz Wiszniewski – prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Białymstoku. Pan Mariusz w dniach 8 i 11 czerwca poprowadził dla klas IV- VI edukacyjne warsztaty na temat roli pszczół w przyrodzie i gospodarce człowieka. Oprócz prezentacji multimedialnej wzbogaconej ciekawymi informacjami dotyczącymi życia i funkcjonowania tych niezmiernie pożytecznych owadów - pokazał dzieciom na czym polega praca pszczelarza i dlaczego warto nim zostać. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali prelekcji, chętnie oglądali wnętrze ula oraz niezbędne akcesoria potrzebne do pracy w tym zawodzie. Pytania skierowane do prelegenta świadczyły o dość dużej wiedzy dzieci w tym temacie. Okazało się, że niektórzy mieli z pszczołami do czynienia już wcześniej. Na koniec wykładu pan Mariusz wskazał na kilka działań ze strony ludzi, które będą wspierać rozwój pszczół a są nimi m.in.: sadzenie kwiatów i drzew owocowych, ograniczenie stosowania środków chemicznych i po prostu jak to powiedział słynny uczony Albert Einstein, że pszczoły trzeba pokochać.
Głównym organizatorem spotkania była Fundacja Drabina Rozwoju z Projektu Edukacji Przyrodniczej Obszarów natura 2000.
Renata Niwińska
Wycieczka szkolna 4-7 czerwca 2018
Maj i czerwiec to okres, w którym odbywa się najwięcej szkolnych wycieczek. Uczniowie SP1mieli okazję uczestniczyć w trzech kilkudniowych wycieczkach: klasy siódme odwiedziły Wrocław i Pragę, klasy piąte udały się do trójmiasta, a klasy szóste i czwarte odwiedziły Kraków, Tatralandię i Energylandię. Poniżej relacja z ostatniej z tych wycieczek.
W pierwszym dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy Królewskie miasto – Kraków. Dawna stolica Polski powitała nas upalną, słoneczną pogodą. Po spotkaniu z panią przewodnik, przeszliśmy pod Smoczą Jamę, a następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Była to niezwykła lekcja historii Polski – obejrzeliśmy dziedziniec zamku, zwiedziliśmy Katedrę Wawelską z Dzwonem Zygmunta i kryptami. Po wizycie na Wawelu, przeszliśmy Drogą Królewską pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3, zajrzeliśmy na dziedziniec Collegium Maius, z oddali wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, a na Rynku Głównym podziwialiśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Po przyjeździe do Poronina czekała na nas kolacja oraz zabawy
i integracja w pensjonacie.
Drugi dzień wycieczki to wizyta w słowackim kompleksie basenowym Tatralandia, gdzie czas upłynął nam na korzystaniu z wodnych atrakcji.
Środa przyniosła nam namiastkę prawdziwej górskiej wprawy. Nasza trasa prowadziła szlakiem spod Wielkiej Krokwi, Doliną Białego do Kuźnic - dolnej stacji wyciągu na Kasprowy Wierch. Kolejnym punktem zwiedzania była kaplica na Jaszczurówce, a na zakończenie udaliśmy się na najbardziej znany deptak w Polsce – Krupówki. Wieczorem, mimo zmęczenia, nie zabrakło sił na zabawy integracyjne oraz dyskotekę.
Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Energylandii, największym polskim parku rozrywki. Korzystaliśmy z pięknej pogody i atrakcji parku, a szczególnie rolleracosterów, na przejażdżkę którymi dali się również namówić nauczyciele. Po obfitym obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Z pewnością jeszcze niejednokrotnie będziemy wspominać naszą czerwcową wyprawę.
11 czerwca odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego „O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY”. Zadaniem uczniów było poprawne napisanie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym dyktanda o tematyce wiosennej. Do zaciętej rywalizacji przystąpili reprezentanci klasy drugiej i klas trzecich wyłonieni w drodze dowolnie przeprowadzonych eliminacji klasowych.
Oto lista zwycięzców, którzy z ortograficznymi pułapkami poradzili sobie doskonale:
klasa II
laureat Mateusz Olszewski
klasy III
I miejsce – Jakub Michalski kl. IIIa
II miejsce – Milena Brzozowska kl. IIId
III miejsce – Jakub Tadaj kl. IIIb
Gratulujemy uczestnikom oraz ich opiekunom!
D. Dargiewicz
B. Twarowska
ZAPROSZENIE
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Świętego Jana Pawła II w Łapach
zaprasza wszystkich Rodziców
na Piknik Rodzinny w dniu 13.06.2018 r. w godz. 16.00 – 18.30.
W programie:
Serdecznie zapraszamy
Dyrekcja szkoły, Rada Pedagogiczna,
Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców,
Stowarzyszenie Szkoła bez Barier w Łapach
Konkurs literacko - plastyczny PODLASKIEJ RODZINY SZKÓŁ im.JANA PWAŁa II - "PATRON W WIERSZU I OBRAZIE - TWORZĘ Z RODZICAMI".
5 czerwca 2018 r.w Szkole Podstawowej im.Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym odbyło się uroczyste podsumowanie VIII edycji konkursu literacko - plastycznego dla PODLASKIEJ RODZINY SZKÓŁ im.JANA PWAŁa II - "PATRON W WIERSZU I OBRAZIE - TWORZĘ Z RODZICAMI".
Uczestnicy przygotowali wiersz związany z osobą Jana PawłaII i rolą miłosierdzia,bezinteresowną miłością.
Uczniowie reprezentujący naszą szkolną społeczność zdobyli znaczną pulę nagród.
LAUREACI
Klaudia Jastrzębska ucz.kl. Vc
Wiktoria Lewandowska ucz.kl. Vc
WYRÓŻNIENI
Jakub Łupiński ucz.kl.Vc
Emily Serwin ucz.kl.Vc
Patryk Wasilewski ucz.kl.Vc
Natalia Sienkiewicz -Komarzewska ucz.kl.VIc
Nagrody rzeczowe i wyróżnienia wręczał ks.biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Uczniów,ich rodziców i opiekunów podjęto pysznym obiadem.
Alicja Moczulska
To już piaty konkurs matematyczny, w którym brali udział nasi uczniowie. Po Wojewódzkim Konkursie Matematycznym, w którym reprezentowała nas Daria Zdrodowska uczennica klasy VII b, „Orle Matematycznym”, w którym wyróżnienia zdobyli uczniowie klasy V b: Julia Dakowicz i Bartek Gołaszewski, Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”, w którym wyróżnienia zdobyli uczniowie klasy III a: Bartosz Mokrzewski i Jakub Michalski oraz uczennica klasy IV d Patrycja Urbasz, i Konkursie Matematycznym klas młodszych „Mały Mistrz Matematyki”, w dniu 5 czerwca 2018r czworo naszych uczniów: Kamil Jabłoński klasa IV b, Kamil Pietrewicz klasa V b, Julia Stypułkowska VI b, Dawid Migas klasa VII a godnie reprezentowałi naszą szkołę w I Gminnym Konkursie „Mistrz Tabliczki Mnożenia 2018 roku”, którego ostatni etap odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Łapach Osse.
Trzecie miejsce w gminie w kategorii klas 4-5 zdobył Kamil Pietrewicz, a drugie miejsce w kategorii klas 6-7 Julia Stypułkowska. Wszystkim uczniom biorącym udział w wyżej wymienionych konkursach matematycznych gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Nauczyciele matematyki
4 czerwca odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o tytuł „MĄDREJ SOWY” dla uczniów klas trzecich. W drodze przeprowadzonych eliminacji klasowych każda klasa trzecia wyłoniła do konkursu szkolnego po trzech reprezentantów. Konkurs odbywał się w formie ustnej i przebiegał według zasad popularnego telewizyjnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Pytania o różnym stopniu trudności zawierały treści społeczno-przyrodnicze, polonistyczne, matematyczne, muzyczne, religijne oraz przysłowia i zagadki. Laureatami tegorocznego konkursu zostali:
I miejsce – Diana Falkowska – kl. IIIa,
II miejsce – Anna Łapiński – kl. IIIc,
III miejsce – Mateusz Niewiński – kl. IIId.
Wszyscy uczestnicy otrzymali medale za uczestnictwo, a laureaci trzech pierwszych miejsc pamiątkowe statuetki. Serdecznie gratulujemy uczestnikom oraz ich opiekunom!
Dorota Dargiewicz
Beata Twarowska
30 maja 2018 roku przedstawiciele klas I-III ze szkół podstawowych gminy Łapy uczestniczyli w międzyszkolnych zawodach sportowych zorganizowanych przez OKF na łapskim „Orliku”.
Dwa tygodnie treningów, ćwiczenie taktyki, szybkości, siły i wytrzymałości nie poszły na marne. Świetnie przygotowani przez nasze panie trenerki Dorotę Dargiewicz i Jolantę Rydzewską nie daliśmy szansy naszym przeciwnikom.
Spośród sześciu konkurencji wygraliśmy cztery i dwukrotnie zajęliśmy trzecie miejsce. W sumie zdobyliśmy aż 37 punktów i z przewagą 8 punktów nad kolejną drużyną wygraliśmy całe zawody. Gorąca atmosfera z powodu pogody oraz emocji udzieliła się wszystkim uczestnikom, opiekunom i kibicom. Naszych zawodników do walki zagrzewała klasa IIIa.
Wielkie brawa za walkę i sportową postawę należą się tu całej drużynie w składzie: Marysia Murawa, Bartek Mokrzewski, Kuba Michalski, Wojtek Dworakowski, Dawid Górski, Michał Jastrzębski, Kuba Tadaj, Franek Zduńczyk, Przemek Roszkowski, Piotrek Kalinowski, Paweł Warpechowski oraz Mateusz Olszewski.
Serdecznie gratulujemy zawodnikom oraz ich opiekunom!
30 maja 2018r. w MDK w Białymstoku Agata Galent i Wiktoria Ryś wzięły udział w Festiwalu Piosenki Poetyckiej " Wiosenny Powiew".
Agata wyśpiewała NAGRODĘ i została laureatką tego festiwalu.
W dniach 28 06. – 30. 06. 2018 r. klasy piąte naszej szkoły wyruszyły na wycieczkę do trójmiasta. Podróż minęła wszystkim szybko w radosnej atmosferze. Już o 14.00 dotarliśmy do celu i rozpoczęliśmy zwiedzanie od wizyty na Westerplatte. Przewodnik przybliżył uczniom tragiczne momenty bohaterskiej obrony Westerplatte. Po obejrzeniu pomnika i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia kupiliśmy pamiątki i ruszyliśmy do Gdańska na Stare Miasto. Przewodnik przeprowadził nas urokliwymi uliczkami opowiadając różne ciekawostki o ich architekturze i historii. Uwieńczeniem spaceru były lody, gofry i inne smakołyki oferowane przez gdańskich sprzedawców.
Kolejny dzień rozpoczął się od największej atrakcji dla uczniów – wizyty na gdańskim stadionie. Maskotka stadionu Arenka powitała nas bardzo serdecznie i towarzyszyła w trakcie oglądania. Chłopcy byli zachwyceni pamiątkami zostawionymi przez sławnych piłkarzy w muzeum stadionu. Ponadto odbyliśmy rejs statkiem pirackim Dragon i zwiedziliśmy Akwarium w Gdyni.
Ostatniego dnia wycieczki podróżowaliśmy po ziemiach byłego państwa krzyżackiego. Odkrywaliśmy tajemnice zamku malborskiego oraz wcielaliśmy się w rycerzy zakonnych w Muzeum Interaktywnym w Działdowie.
Po tych atrakcjach zadowoleni i wypoczęci wróciliśmy do domu. Pełni energii na ostatnie tygodnie roku szkolnego.
Dnia 29 V 2018 roku kl. II a, kl. III d i V d wybrały się na wycieczkę do stadniny koni. Słoneczna pogoda nam dopisała i czekało na nas wiele atrakcji. Dla wielu dzieci była to pierwsza okazja, aby bliżej poznać te zwierzęta, dowiedzieć się , w jaki sposób je pielęgnować i dbać o nie. Podczas wizyty w stadninie koni zwiedziliśmy stajnię, oglądaliśmy konie różnej maści przygotowane do hipoterapii, sprzęt jeździecki i słuchaliśmy opowiadania o historii polskiego jeździectwa. Finał naszej wycieczki odbył się w siodle. Każde dziecko mogło przejechać się konno i nakarmić zwierzęta. Po tych atrakcjach czekało na nas pieczenie kiełbasek przy ognisku. Po posiłku nadszedł czas na zabawy integracyjne. Wszystkie klasy zgodnie bawiły się, grały w piłkę, badmintona i rozmawiały ze sobą. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń, uśmiechnięci i zrelaksowani. Obcowanie z przyrodą i zwierzętami wyzwoliło w nas wiele pozytywnych emocji.
W Szkolnym Konkursie Matematycznym „Mały Mistrz Matematyki 2018 r.” wzięło udział 24 uczniów kl. I-III.
Zwycięzcami zostali:
Klasy I
I miejsce - Anna Łapińska kl. I a
II miejsce – Maciej Puchacz kl. I b
III miejsce – Krzysztof Szymanowski kl. I b
Klasy II
I miejsce – Kacper Sawicki kl. II a
II miejsce – Mateusz Olszewski kl. II a
III miejsce – Dawid Kutyna kl. II a
Klasy III
I miejsce – Bartosz Mokrzewski kl. III a
II miejsce – Patryk Łapiński kl. III b
III miejsce – Diana Falkowska kl. III a
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorzy: B. Łopieńska, I. Szustak, E. Zdrodowska
W tym tygodniu na lekcji języka niemieckiego gościliśmy uczennicę z Realschule z Niemiec. 14letnia Sahra opowiedziała nam o swojej szkole we Freiburgu. Uczniowie klasy 7a i 7b byli bardzo ciekawi jak wygląda szkoła Sahry, ilu uczniów do niej uczęszcza i jakich przedmiotów się uczy. System edukacji w Niemczech znacznie różni się od naszego w Polsce więc wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy nastolatki. Była to świetna lekcja z realioznawstwa.
Droga Sahro dziękujemy i zapraszamy ponownie
W dniach od 21 do 24 maja uczniowie klas czwartych, szóstych i siódmych spędzali czas poza szkołą. Powodem tego był ich udział w krajobrazowej wycieczce, która rozpoczęła się od zwiedzania Starego Miasta we Wrocławiu. Kolejnym dniem było zdobycie góry Chojnik – położonej w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Tu, na wysokości 612 m n.p.m. dzieci zwiedziliły ruiny zamku pochodzącego z II połowy IV w. Kolejnym celem wyprawy były dwa przepiękne wodospady - najwyższy w polskich Sudetach Kamieńczyk, oraz drugi co do wysokości - Szklarka. Trzeciego dnia wycieczka udała się do jednej z atrakcyjniejszych stolic europejskich - Pragi. Wszyscy podziwiali: Zamek na Hradczanach, Most Karola, Katedrę św. Wita, zegar Orloj i rzekę Wełtawę. Rzekę, o której Czesi mówią: ,,Cała Praga przegląda się w Wełtawie i wdzięczy się do niej, jak do magicznego lusterka’’. Czwartego dnia – pakowanie, wyjazd, i ………. Afrykarium wrocławskie! Czekała na nie cała wycieczka. Nie zawiodło, ale wszyscy byli zachwyceni oceanarium – czyli tunelami wypełnionymi zwierzętami morskimi. Powrotna podróż minęła dość szybko i najważniejsze, że bezpiecznie. Podsumowując: piękny maj, krajobrazy jak z bajki, dużo przechodzonych kilometrów i zmęczenie – bez którego wycieczka się nie liczy.
A wracając do tytułu, chcemy nadmienić, że dwa miasta to za mało. Mijaliśmy, lub zatrzymywaliśmy się w wielu pięknych i malowniczych miastach, miasteczkach i po prostu miejscach, które na zawsze zostaną w naszej pamięci. Były to m.in. Jelenia góra, Szklarska Poręba, Karpacz.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali: p. Dariusz Jabłonowski, p. A. Raciborska, p. M. Wrzos, p. R. Niwińska.
Renata Niwińska
„ŚPIEW I JĘZYKI TO MOJA PASJA”
29 maja w Domu Kultury w Łapach odbyła się już VII edycja konkursu wokalnego organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach i Dom Kultury w Łapach. Konkurs skierowany był do szkół z powiatu białostockiego. Naszą szkołę reprezentowały: Agata Galent i Wiktoria Ryś.
Obie zostały laureatkami konkursu: Agata I miejscE, a Wiktoria III miejsce.
Poetyckie sukcesy „Zerówki”
III miejsce, wyróżnienie, wyróżnienie „O złotą różdżkę Dobrej Wróżki” – eliminacje miejsko - gminne
Dnia 25 maja 2018 r. w Domu Kultury w Łapach odbyły się miejsko-gminne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego „O złotą różdżkę Dobrej Wróżki” organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.
Na scenie zaprezentowało się łącznie 40 uczestników. Naszą grupę reprezentowali: Zuzanna Matowicka, Mateusz Ożarowski, Alan Skrzypko, Alicja Walesieniuk i Maja Walesieniuk
III miejsce zajęła ZUZANNA MATOWICKA
Wyróżnienie – ALICJA WALESIENIUK
Wyróżnienie – ALAN SKRZYPKO
Wszyscy uczestnicy otrzymali burzliwe brawa, dyplomy, słodycze, a nagrodzeni – maskotki. A my postanowiliśmy jeszcze swoje emocje ostudzić lodami…
Gratulujemy sukcesu.
Beata Łopieńska
Sukces wokalny
23 maja w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie odbył się IX Podlaski Przegląd Pieśni Religijnej.
Janek Łapiński z klasy VI a został laureatem II miejsca.
Gratulujemy!
Dnia 18 maja 2018 r. odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 XVI edycja konkursu „Wiosenne śpiewanie”. Impreza ta od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych. W drodze eliminacji klasowych wyłoniono reprezentantów do konkursu ogólnoszkolnego, który odbył się w dwóch kategoriach:
• „Piosenką witamy wiosnę”
• „Polskie przeboje w naszym wykonaniu”
I miejsce zdobyli – Maja Mieczkowska z kl. IIIa, Malwina Płońska z kl. IIIb Izabela Łapińska z kl. Ib, Aleksander Falkowski z kl. Ia, Krzyś Bogusz i Zuzia Łapińska z klasy terapeutycznej;
II miejsce zdobyła Maria Murawa z kl. IIIa;
III miejsce zdobyły: Sandra Rynkowska z kl. IIIc i Oliwia Jarecka z kl. IIId
Występy solistów przeplatane były pokazami tanecznymi uczennic z klas IIIa i IIIc w ich choreografii do znanych i lubianych przebojów światowego formatu np. Margaret czy Alvaro Soler.
Pokazy tańca Hip Hop zaprezentowali uczniowie klas VI naszej szkoły, którzy trenują w formacji tanecznej „Flejwunia Kids” działającej przy Domu Kultury w Łapach. Na wszystkich uczestników czekała jeszcze jedna, tym razem słodka niespodzianka – tort, ufundowany przez łapską firmę PRESTIGE pana Jarosława Kamińskiego. Serdecznie dziękujemy. Organizatorzy dziękują również Radzie Rodziców działającej przy SP1 w Łapach za ufundowanie nagród każdemu uczestnikowi konkursu.
Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy, grupom tanecznym bardzo dziękujemy i zapraszamy wszystkich za rok.
Organizatorzy
W dniu 21 maja (poniedziałek) w godzinach 17.15 - 18.15 odbędą się dni otwarte - możliwość indywidualnych konsultacji rodziców z nauczycielami.
W dniu 21 maja (poniedziałek) w godzinach 17.15 - 17.30 odbędzie się zebranie Rady Rodziców (trójek klasowych) w szkolnej stołówce.
Dyrektor szkoły